Upravit stránku

Pardubické dostihové závodiště se po roce znovu stalo dějištěm soustředění Sportovního centra mládeže pro soutěže všestrannosti. V domově Velké pardubické se sešlo na třicet dvojic koní a jezdců, kterým se věnovala trenérka a jezdkyně všestrannosti Gabriela Slavíková. S pardubickým závodištěm centrum spolupracuje už třetím rokem.

Tréninkové dny Sportovního centra mládeže (SCM) začínají vždy na podzim a v pravidelných intervalech pokračují až do začátku sportovní sezony. „Pro dceru a její přípravu do sezony znamená hodně, že si může skočit crossové překážky. Výhodou také je, že se vše děje pod dohledem trenérky. Ta dá dětem víc než matka dceři,“ komentovala soustředění Markéta Bártová z Jezdeckého klubu v Kamenné Horce, která do Pardubic přijela s dcerou Nikolou. „Prověřila jsem si sama i připravenost koní do sezony. Nikola měla na soustředění dva – velkého koně a poníka. A na Jarní všestrannost pojede dokonce se čtyřmi,“ doplnila Markéta Bártová.

Pardubické soustředění bylo mimo jiné posledním výjezdem pěti jezdkyň, které se v SCM připravují na Mistrovství Evropy juniorů, před kontrolními závody v Polsku. „Do Sportovního centra mládeže jsou jezdci zařazeni na základě doporučení oblastních výborů České jezdecké federace (ČJF). Jedno z kritérií pro zařazení je i umístění na Mistrovství ČR a v Národním poháru ČJF, stejně důležité je i mít vhodného a kvalitního koně nebo poníka,“ vysvětlila Daniela Diringerová, předsedkyně komise všestrannosti České jezdecké federace. Na podzim došlo ve Sportovním centru mládeže k velké generační výměně, přišli jezdci nejmladší kategorie, tedy děti ve věku 12 – 15 let. „Mezi nimi je několik výrazných talentů. Věřím, že v dalších letech budou reprezentovat na mezinárodních závodech i na Mistrovství Evropy,“ dodala Daniela Diringerová.

Závodiště v Pardubicích je jezdci všestrannosti oblíbené, svědčí o tom rekordní účasti na všech závodech během celé sezony. „Jezdci si oblíbili především dostihovou dráhu a její podmínky pro terénní jízdy. Často mluví i o atmosféře a „genius loci“ domova Velké pardubické. V letošním roce jsme připravili tři závody všestrannosti a chceme vytvořit i vlastní seriál a šampionát pardubického závodiště,“ prozradil místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Martin Korba.

Termíny všestrannosti v sezoně 2019: