Upravit stránku

Při dostihovém mítinku se 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou diváci nebudou mít dlouhou chvíli ani při přestávkách mezi dostihy. Čeká je nabitý doprovodný program, ve kterém se bude závodit, tančit a zpívat, ale také slavit.

MALÁ VELKÁ PARDUBICKÁ MINIKONÍ
Už popáté se v rámci „velkopardubického“ mítinku uskuteční Malá Velká pardubická minikoní. Ta je vyvrcholením parkurové sezony minikoní, kdy se po celý rok koná seriál PRZECHWOZD TOUR – skokový seriál minikoní s vodičem. Minikoně budou se svými vodiči překonávat zmenšené překážky kurzu Velké pardubické. Trať dostihu bude postavena v cílové rovině dostihové dráhy. V rámci dostihu Malá Velká pardubická budou soutěžní dvojice 11 zmenšených překážek – Živý plot, Taxisův příkop, Irská lavice, Francouzský skok, Malé zahrádky, Anglický skok, Poplerův skok, Kamenná zeď, Hadí příkop, Velký vodní příkop a Steeplechase skok. Nejprve se uskuteční rozběh, později pak samotné finále.

TAXIS EXHIBICE POLO
Koňské polo je kolektivní jezdecký sport, jehož cílem je dostat s pomocí dlouhé pálky a ze sedla koní míček do branky soupeře. Hra vznikla v Persii pravděpodobně v 6. století př. n. l., během staletí se rozšířila do celého světa. I v České republice působí několik klubů koňského pola. V rámci mítinku Velké pardubické exhibiční utkání předvede Aviator Polo Club, a to hned dvakrát. Své dovednosti jeho členové předvedou i o den dříve, při dostihovém mítinku v sobotu 13. října. A prozradíme, že už příští rok by se na dostihovém závodišti mohl konat i mezinárodní turnaj koňského pola.  

KŘTINY
V rámci odpoledne budou pokřtěny hned dvě knihy. Ta první, která vychází v rámci 25. výročí založení Dostihového spolku a.s., zachycuje emoce dostihového sportu ve fotografiích Miloše Fice a nese název PŘES PŘEKÁŽKY KE HVĚZDÁM. Autor fotografií Miloš Fic, který se s fotoaparátem nejen na dostihové dráze pohybuje už řadu let, o sobě říká, že jako fotoreportér dostihovému sportu zcela propadl. Komentáře ke zveřejněným fotografiím v knize doplnil Miroslav Macek, který se prý při jejich psaní řídil prvotním dojmem z krásy, dramatičnosti a zachyceného prchavého okamžiku.
Druhou knihou je publikace autora Petra Feldsteina s názvem DÁVAT KONÍM KŘÍDLA: Splněné a nesplněné sny Václava Chaloupky. Kniha zachycuje vzpomínky čtyřnásobného vítěze Velké pardubické.

FOLKLORNÍ VYSTOUPENÍ
Projekt Děti světa tančí pro mír je nesoutěžní přehlídka nejlepšího folklórního umění z celého světa. Poprvé se uskuteční v České republice, poprvé v Pardubicích. Do České republiky přijede více než 20 nejlepších souborů z celého světa. Pořadatelství získal Dětský folklorní soubor Perníček Pardubice. Ukázky tanečního umění, tradic a zvyků předvedou děti také v rámci mítinku s Velkou pardubickou. Vystupovat budou v průběhu celého odpoledne na pódiu mezi tribunami A a B.