Upravit stránku
Vždycky byl takové telátko, říká o vítězi Zlaté podkovy jeho jezdec Lukáš Létal

Nejvyšší soutěž pardubické Jarní všestrannosti ovládl sedmiletý valach Coco Rico, který se svým jezdcem Lukášem Létalem reprezentuje Jezdecký klub Victoria Bříšťany. „Bohatý kokos“ mnohé překvapil, dokonce i samotného Lukáše. Zvítězil totiž hned při svém debutu v soutěži na úrovni „jedné hvězdy“, a to i přes to, že mu vlastně nikdo příliš nevěřil. Dokonce ani LUKÁŠ LÉTAL…

Je to pro mě obrovské překvapení. Rico šel první závod ve svém životě na úrovni jedna hvězda a já jsem nebyl v podstatě moc přesvědčený, že to bude zvládat. Mile překvapil, zvlášť když se v Pardubicích sešli dobří koně. Drezuru zašlapal slušně, rozhodčí to ohodnotili velice dobře, za což jsem byl rád. Měl jsem velký strach z parkurů, protože Rico opravdu není moc velký parkurový skokan, ale on tam teda předvedl na něho neskutečný výkon! Přiznám se, že jsem byl po parkuru v šoku. Rico byl vždycky takové telátko, nemastný-neslaný. Už jsem ho třikrát prodával, protože jsem si myslel, že do sportu nepatří…

Kde nastala změna?
Našel se. Baví ho to. Dorostl do toho. Je hrozně chytrý a já mám pocit, že do Pardubic prostě jel s tím, že vyhraje. Před dvěma týdny jsme byli ve Strzegomi (Polsko), kde jsme byli na body druzí-třetí. Šel tam velice dobře, ale byla to nižší úroveň, i když s kvalitními koňmi. Bylo to jako naše soutěž stupně L. Jedna hvězda už je přeci jen těžší závod. Navíc v Pardubicích byla konkurence zkušených koní, kteří tu jednu hvězdu chodí. Rico je ale závodník. Doma se mu moc nechce, ale jak přijede na závody… Ale je to až tenhle rok, vloni takový nebyl.

Co s ním dál, když se takhle hezky rozjel?
Musí získat zkušenosti v jedné hvězdě, ustálit se na této úrovni a dál uvidíme. Většinou jezdíme do Polska, já to mám rád, vyhovuje nám to tam.

Přesné plány tedy prozatím nejsou?
Plánujeme Mistrovství ČR v Pardubicích v soutěži družstev. Jednotlivce spíš ne. Ale plány můžete mít jaké chcete, ale nikdy nevíte co nakonec bude.

Který z těch tří dnů Jarní všestrannosti jste si užil nejvíc?
Kros. Byl výborně postavený, neměli jsme jediný problém. Koně přesně věděli, co mají skákat, mohli pořád cválat dopředu, nic je nepřekvapilo, nikde neztráceli nohy. Byl to ten polský styl, který mám rád.

foto: Kateřina Filipi