Upravit stránku

Mladý a úspěšný. Takový je žokej Jan Faltejsek, který své jezdecké umění předvádí nejen doma v Čechách, ale také v zahraničí. Momentálně v kolébce dostihového sportu, ve Velké Británii. Do české historie se zapsal už čtyřmi vítězstvími v legendární Velké pardubické. Ve více než 140ti leté historii Velké pardubické patří mezi pouze trojici jezdců, kterým se takový úspěch podařil. Výjimkou je žokej Josef Váňa, který je v listině vítězů zapsán osmkrát…

Honzo, máte v plánu Josefa Váňu v počtu vítězství ve Velké pardubické dohonit?
Řekl bych, že každý, kdo má to štěstí vyhrát Velkou pardubickou, se stává součástí toho slavnějšího kusu historie. Ale myslet si, že je možné překonat pana Váňu, by bylo asi takové jako si myslet, že Jágr předstihne Gretzkeho – čímž se ovšem nechci srovnávat s Jaromírem Jágrem!

Vašimi parťáky byli nejprve Orphee des Blins, vloni Charme Look. Jak byste je popsal, jsou si nějakým způsobem podobní? A lze je vůbec srovnávat?
Oba dva jsou výborní skokani, co umí šetřit síly. Orphee byla asi třídovější. To však nic nemění na tom, že i Charme Look je výborný kůň. Ti dva už na sebe v dostihu nenarazí, takže těžko spekulovat, kdo je lepší.

Zažíváte poměrně úspěšné působení v zahraničí, ale do Pardubic se vracíte docela často. Čím Vás pardubické závodiště láká nejvíc?
Jsem tu doma. Vyrůstal jsem v Kladrubech, na základku chodil do Pardubic a na dostizích jsem díky rodičům nechyběl už ani nevím od kolika let. Další věc je podpora trenérů a majitelů, za což jim všem tímto děkuji.

Předloni jste se stal šampionem pardubického závodiště, jaké máte ambice pro letošní sezonu v Čechách?
Ambice překážkového jezdce jsou – řekl bych – dvě. Za prvé zůstat zdráv a za druhé mít štěstí na dobré koně. Bez těchto dvou věcí může být člověk dobrý jak chce, stejně ničeho nedosáhne.

Velkou část svého času trávíte v sedle, zbytek možná na cestách... Zbývá Vám ještě čas na něco jiného, nějaké hobby? Co Vás nejvíce baví, pomineme-li dostihy?
Je pravda, že času moc není, takže těch zálib okolo je velice málo. Ale dva roky zpátky mě kamarád David naučil základy na kytaru, tak cvičím. Ale do té správné formy tomu ještě hodně chybí…