Upravit stránku

Tradičním vrcholem první části sezóny je Zlatý pohár, který se letos konal v sobotu 10. června a stylem start-cíl vyhrál Dangerous Gleam. Ve druhé polovině sezóny byla vrcholem Stříbrná trofej, která se až do roku 2015 konala v den Velké pardubické, zpravidla několik desítek minut před samotným vrcholem programu, loni byla přesunuta na sobotu a v letošním roce dokonce na závěr července. Ptáte se proč? Týden po Velké pardubické se ve Velké Chuchli uskuteční Velká národní steeplechase – Pohár Josefa Váni, také klasická steeplechase na trati 4500 metrů. Dva velmi podobné dostihy odběhnout během osmi dnů by byl v tuzemsku velký luxus, a tak pardubičtí pořadatelé v letošním roce klasickou steeplechase přesunuli již na poslední červencovou sobotu. Následující řádky nabízejí několik zajímavostí tohoto dostihu.

24
Historie Stříbrné trofeje, klasické steeplechase na 4400 metrů (šest ročníků se konalo na distancích 4100 až 4300 metrů) se začala psát v roce 1994 a prvním vítězem se stal Barbakan v sedle s Dušanem Andrésem připravovaný Františkem Holčákem pro stáj Zbrojovka Vsetín. Barbakan dva roky před triumfem ve Stříbrné trofeji vyhrál poslední ročník Československého derby. Tradice Stříbrné trofeje je od roku 1994 nepřerušena, a tak budeme v sobotu budeme svědky již 24. edice.

10
Stříbrná trofej je doménou pětiletých koní, z 23 konaných ročníků vyhráli deset. Až do roku 1999 se prosazovali jen pětiletí koně, ale poslední jejich triumf již je pět let starý a postaral se o něj reprezentant DS Pegas Gejzir s Thomasem Boyerem v sedle. Pět ročníků vyhráli šestiletí, čtyřikrát se prosadili sedmiletí. Nejmladšími vítězi jsou čtyřletí Szeryf a Duce, kteří triumfovali v letech 2002 a 2003. Naopak nejstaršími vítězi jsou osmiletí Royal Mougins a Khalshani, vítězící v letech 2010, respektive 2015. Letos jsou na startu dva pětiletí, jeden šesti, osmi a jedenáctiletý.

4
Rekordmanem Stříbrné trofeje je Royal Mougins, který ji vyhrál čtyřikrát za sebou v letech 2007 až 2010. Je zajímavé, že se v jeho sedli prosadili čtyři různí jezdci, Jaroslav Myška, Paul Andrew Johnson, Jiří Kousek a Marek Stromský. Dvě vítězství mají na svém kontě Eklerer (1998 a 2000), Diatelot (1999 a 2001) a Duce (2003 a 2005). Celkem Stříbrnou trofej dokázalo vyhrát sedmnáct koní.

6
Jezdeckým rekordmanem Stříbrné trofeje je Dušan Andrés, který tento dostih vyhrál již šestkrát. Již jsme se zmiňovali, že vyhrál první ročník v roce 1994 s Barbakanem a zatím poslední triumf přidal v roce 2015 s Khalshanim. Letos se Stříbrná trofej odehraje bez rekordmana dostihu. Tři vítězství zaznamenal Jiří Kameníček a dvě Marek Stromský společně s Jaroslavem Myškou. Celkem se ve Stříbrné trofeji prosadilo čtrnáct jezdců a mezi nimi i dva cizinci James Crowley a Paul Andrew Johnson. Letos budou moci svou bilanci vylepšit Jaroslav Myška a Thomas Boyer. O první úspěch budou usilovat Jan Odložil, Lukáš Matuský a Marcel Novák.

7
Pořadí trenérů vládne František Holčák se sedmi úspěchy, neboť je podepsán pod triumfy Barbakana, Scatera, Kreatora a čtyřmi Royal Mouginse. Druhé místo patří společně Čestmíru Olehlovi a Radku Holčákovi se čtyřmi triumfy. Celkem vítěze Stříbrné trofeje připravilo deset trenérů a najdeme mezi nimi i dvě ženy, Pavlínu Baštovou (George de Hareb) a Štěpánku Myškovou (Anaking).

7,4
Někdo může být překvapen, že se na start Stříbrné trofeje postaví tentokrát pouze pět koní, ale od roku 1994 je průměrná účast v dostihu sedm až osm koní. Pět koní uvidíme na startu již počtvrté. Poprvé se tak stalo v inauguračním roce 1994, dále v letech 2002 a 2015. Naopak maximální účast, jedenáct koní jsme viděli v roce 2011.

5:40,0
Stříbrná trofej se běhá pravidelně na 4400 metrů od roku 2001. V prvních sedmi ročnících se distance pohybovala od 4100 do 4400 metrů. Od roku 2001 zvládl distanci nejrychleji Duce v roce 2003, kdy byl výsledný čas 5:40,0. Jen o devět setin vteřiny byl pomalejší v roce 2012 Gejzir. Nejpomalejší Stříbrná trofej byla v letech 2002 a v loňském roce, kdy se vítězové prosadili v čase nad šest minut.

3,5:1
Stříbrná trofej je dostihem, kde se daří favoritům. Sázkové kurzy vítězů jsou k dispozici od roku 2003, tedy za posledních čtrnáct ročníků. V sedmi z nich se prosadili koně s desetinovým kurzem. Poprvé vyhrál desetinový favorit Duce v roce 2005, při čtyřech triumfech měl Royal Mougins maximální kurz 1,6:1, v roce 2007 odskočil dokonce v kurzu 1,2:1. V roce 2015 byl nabízen Khalshani 1,5:1 a loni Anaking 1,7:1. V roce 2011 bylo nejvíce účastníků, ale také vyhrál největší outsider, 12:1 nabízený All About Sam. V kurzu nad 5:1 vyhrál ještě Niggard v roce 2006 – 8:1. Nízké kurzy jsou dány také nízkým počtem startujících.

Jak to bylo v minulosti?

Před 20 lety…
V roce 1997 se klasická steeplechase konala jako předkrm Velké pardubické pod názvem Cena Paramo – Memoriál R. Davise na 4300 metrů. Na startu bylo devět koní a zadrženě o třináct délek vyhrál pětiletá černý hnědák Kreator, kterého pro stáj HB-Zlín připravoval František Holčák. Na druhém místě doběhl další Holčákův svěřenec Sumak a trojici nejlepších doplnil Zenit. Celková dotace dostihu byla 300 tisíc korun a byla rozdělena mezi nejlepších pět v cíli. Čas Kreatora byl velmi kvalitní 5:31,9. Okolo cílového mezníku proběhlo šest koní, trojice zůstala na trati.

Před 10 lety…
Také v roce 2007 se konala Stříbrná trofej jako předprogram Velké pardubické, navíc nesla stejné podtituly jako před deseti lety, tedy Cena Paramo a Memoriál R. Davise. Už se běželo na distanci 4400 metrů, na startu bylo šest koní (všichni dokončili), kteří bojovali o celkovou dotaci půl miliónu korun. Polovinu z této částky získal pětiletý tmavý hnědák Royal Mougins v sedle s Jaroslavem Myškou. Také Royal Mouginse připravoval ve Velkých Karlovicích František Holčák a reprezentoval modrožluté barvy Jiřího Charváta. O čtyři a půl délky na druhém místě finišoval Fiftynine a třetí Florestano. Čas Royal Mouginse byl průměrný 5:45,57. Jak bylo uvedeno výše, Royal Mougins odskočil do dostihu jako dvoudesetinový favorit, což je v překážkovém dostihu velmi zřídka vídané.

(bda)