Upravit stránku

V pořadí už 19. ročník mezinárodní výstavy Koně v akci je už minulostí, dva páry s ní spojené ale čeká budoucnost. Pořadatelé totiž naplnili téma výstavy „svatební veselí“ do puntíku a tak u legendární překážky – Taxisova příkopu zaznělo „ano“. A to dokonce dvakrát, nebo vlastně čtyřikrát…

U Taxisu se totiž v neděli 3. září konaly svatební obřady hned dva. Nejprve se novomanželi stali Barbara Machová a Čeněk Brynda, vzápětí po nich svůj manželský slib po 30 letech obnovili manželé Jásenští. Role oddávající se ujala zastupitelka města Pardubic a zároveň členka představenstva Dostihového spolku Ludmila Ministrová.

„Pro nás jako koňáky je Taxis magický pojem. Když se kdekoli řekne, že jsme se brali u Taxisu, každý „vyvalí oči“. Nejdřív jsme mysleli, že to budeme jen my dva a svědci a teď už je nás pětadvacet. Každý chce být u toho. Jsme od Litoměřic, a přesto jsme všichni vážili tu cestu, abychom to tady mohli vidět a zažít,“ říká Barbara.

Manželé Jaseňští se obnovením manželského slibu rozhodli znovu začít. Je za nimi silný příběh, kdy jako koňáci přišli o své nejmilejší – o koně. „Chtěli jsme ukončit to škaredé, co nás potkalo, začít znovu. Uviděli jsme výzvu a rozhodli se do toho jít,“ vypráví paní Jana. A na otázku, zda Jana musela svého manžela přesvědčovat, se pan Zdeněk rozesmál: „I kdybych chtěl říct ne, musel jsem říct ano.“

Svatební obřady ale nebyly jediným naplněním tématu výstavu. V programu byla k vidění například skotská svatba i s dudáky, čtverylka welsh pony pojatá jako „cesta k oltáři“ a kostýmované nevěsty a ženichy bylo možné potkávat o víkendu po celém závodišti.