Upravit stránku

Po čtyři dny žilo pardubické závodiště Mistrovstvím České republiky ve všestrannosti. Závodníky trochu potrápilo počasí, které střídavě servírovalo slunce a vydatné srážky. S rozmary počasí, ale především s náročností soutěže se nejlépe vypořádali Miloslav Příhoda a Eliška Orctová, kteří ve svých kategoriích obhájili tituly šampionů. Skvělé výkony ale předvedli všichni.

Pardubické mistrovství nabídlo osm soutěží, do kterých nastoupili jezdci na pony, mladší i starší junioři, mladí jezdci a senioři. Závodily také týmy jednotlivých oblastí České jezdecké federace, kterých se sešlo třináct. Největší zastoupení měla „domácí“ Východočeská oblast. Její tým číslo 2 nasadil na trhák už při úvodních drezurách a ve složení Jaroslav Hatla (Tomon), Petr Myška (Savoi Col de Joly), Radim Toman (Easy Jump) a Lucie Hlavatá (Kai) vybojovali titul mistrů České republiky v soutěži družstev. Díky podařeným krosům a závěrečným parkurům se z pátého až na druhé místo probojoval tým Prahy ve složení Miroslav Trunda, Karolína Petrová, Robert Pokorný a Adéla Svobodová. Bronz patří dalším Východočechům – ženskému týmu Lucie a Veronika Příhodovy, Aneta Dohnalová a Gabriela Adamcová.

Nejsledovanější soutěží bylo Mistrovství ČR ve všestrannosti seniorů. Po úvodních drezurách se na prvních dvou příčkách usadil Robert Pokorný, jenže v terénní zkoušce se mu nedařilo. S vedoucí Boline jej potkal pád, s druhým Floorem kros dokončil s dvaceti trestnými body. Na náročné trati naopak zabodoval Miloslav Příhoda, loňský mistr republiky. S Lordem 27 byli po drezurách až na pátém místě, kros ale dokončili jen s malou penalizací za čas. S velkým náskokem na ostatní si mohli na závěrečných parkurech dovolit až tři chyby. Přišla jen jedna, i když se štěstím.
Kůň neskákal úplně tak dobře jak umí skákat, tak mi to přidalo trošku starostí. Bylo tam spoustu kontaktů a měl jsem velké štěstí, že jsem to udržel,“ přiznal po závodu staronový mistr České republiky, který ocenil také trať krosu a její náročnost. „Marcin Konarski (stavitel trati, pozn.red.) to signalizoval už v loňském roce, že se chce seznámit s jezdci v České republice, takže před rokem tu úroveň nevyšplhal hned na maximum. Zjistil, že jezdci tu jsou kvalitní a tak letos ještě trochu přitvrdil. Připravil pro nás hodně technických nájezdů a věcí, které schopnosti koní opravdu prověřily,“ dodal Miloslav Příhoda.
Vicemistrem v soutěži seniorů se stal Jan Holec s Tasznikem, bronzovou medaili si z Pardubic odvezl Petr Myška s Oboras Shut It Out.

Nevídanou obhajobou se zapsala Eliška Orctová. Trojnásobná juniorská mistryně dokázala obhájit i loňský titul v soutěži mladých jezdců. Se svým Bonusem 1 předvedli naprosto suverénní výkon, kdy v žádné z disciplín před sebe nikoho nepustili. „Po celé tři dny jsem moc spokojená. Podával hrozně dobré výkony. Krosy byly technicky náročné, určitě těžší než vloni. Ale výborně postavené a v krásném prostředí,“ hodnotila šampionát Eliška. Stříbrná Šárka Votavová s Teddy Ready na mistryni ztrácela dvanáct bodů, bronzová je Marie Smolíková s Carmen 16.

Pravidelný postup výsledkovou listinou směrem nahoru po tři dny předváděla nová mistryně České republiky mezi staršími juniory Klára Ivančáková. Po úvodních drezurách čtvrtá a po terénní zkoušce třetí Klára předvedla s Cra jako jediná čistý parkur a to ji zajistilo prvenství v soutěži. „Byl to vlastně teprve druhý parkur, který jsme letos jeli. Oba se vracíme po zdravotních komplikacích, takže velká spokojenost,“ usmívala se Klára. Vicemistrem se stal Francesco Rossi s Pančem. Po chybách v krosu a v parkuru se na třetí místo propadla po prvním dnu vedoucí Alžběta Vyštajnová s Elzarem.

Velké chyby na parkuru možná stály titul juniorské mistryně Dianu Lochmanovou, která v soutěži mladších juniorů skončila se třinácti trestnými body až na 4. místě. Titul mistryně připadl Šárce Štvánové a Caledonovi 3. „Na drezuře jsem si to fakt užila, ale nejlíp vyšel asi kros. Byl moc hezky postavený. Před parkurem byla docela nervozita, protože to byl náš první čistý parkur v letošním roce,“ popsala svou cestu soutěží Šárka. Stříbro získala Natalia Tarabini s Olympia 2 a bronz Michaela Skácelová s Deregem.
Soutěž na styl jezdce v této kategorii vyhrála Michaela Haderková.

Suverénní výkon předvedl v soutěži dětí Richard Horáček. S Ramzes Aha kralovali v parkuru, terénní zkoušce i v závěrečném parkuru. Vicemistryní je Anna Havlová (Finlandia), která je současně vítězkou soutěže na styl. Třetí se umístila Adéla Zemanová a Diamos.

Velmi dobrá drezura, čistý kros a parkur stojí za úspěchem nové mistryně v soutěži pony jezdců od 13 do 16 let. Podařilo se to Barboře Vaňkové s Lipton Saimon, která navíc získala prvenství i v soutěži na styl jezdce. Za ní se umístili Viktor Regner s Kubou 3 a Natalia Tarabini se Sahgarem.

V kategorii pony – jezdci 10 – 13 let titul mistra republiky patří Sáře Dvořákové s Gejzerem. Její dvě největší soupeřky nedokončily terénní zkoušku a tak s čistým parkurem už Sára neměla problém zvítězit. Stříbrnou medaili získala Michaela Neumannová na pony s příznačným jménem Šikulka, bronz patří Adéle Dětkové na Dollom Carin.
Soutěž na styl vyhrála Nikola Bártová.

Mistrovství ČR ve všestrannosti se konalo pod záštitou ministra obrany Martina Stropnického.

Kompletní výsledky v Jezdeckém informačním systému ČJF