Upravit stránku

Uplynulo 105 let od narození dvojnásobného dvojnásobného vítěze Velké pardubické, mistra sportu a Osobnosti města Pardubice majora Miloše Svobody.

Narodil se 5. prosince 1913 v Přelouči, působil v jezdeckém učilišti v Pardubicích i v armádě. A je tak trochu brán jako dosud jediný Pardubák, kterému se podařilo ve Velké pardubické zvítězit. Poprvé se na pardubické dráze objevil v roce 1937 v den vítězství Laty Brandisové ve Velké pardubické. Svoboda tehdy zvítězil v Ceně Východočeského jezdeckého klubu přes proutěné překážky na klisně Rota. Po válce se vrátil do armády do jezdecké výcvikové korouhve. V roce 1947 startoval v mezinárodní soutěži military v Baden-Badenu a v následujících letech 1950 – 1952 se stal třikrát po sobě mistrem republiky ve všestrannosti. V těchto soutěžích jezdil i koně Vítěz II., se kterým později triumfoval ve Velké pardubické.

Ve slavném dostihu mjr. Svoboda startoval celkem jedenáctkrát. Své první vítězství si připsal v roce 1946 s tmavým hnědákem Titanem, se kterým Velkou absolvoval ještě dvakrát. V roce 1947 dojeli pátí, v roce 1948 upadli na Taxisu. Pak následovalo pět Svobodových startů s hnědákem Vítězem II. V roce 1949 dojeli druzí, v roce 1950 upadli. Pak Vítěze II na jeden rok vystřídal Vilík. Ovšem ten odmítl skočit Velký anglický skok. V roce 1952 se Svoboda vrátil do sedla Vítěze II. Bezchybně spolu prošli kurz a svou jízdu završili vítězstvím. V roce 1953 skončili pátí, v roce 1954 druzí. O rok později Svoboda upadl s klisnou Gera a dostih nedokončil. Naposledy se mjr. Svoboda postavil na start Velké pardubické v roce 1956, kdy s Humorem dojeli sedmí.

Miloš Svoboda byl v roce 1954 jako vůbec první jezdec jmenován mistrem sportu. Dvakrát měl šanci zúčastnit se olympiády, ani jednou mu to však politické události neumožnily.

Po skončení aktivní kariéry se stal trenérem pardubického Slavoje a trenérem národního týmu v military. V roce 1977, ve svých 64 letech, vyhrál skokové závody veteránů v Poděbradech. Své zkušenosti, vzpomínky i historická fakta shrnul v několika publikacích a veškeré své materiály pak věnoval Východočeskému muzeu v Pardubicích.

V roce 1994 mu pardubická radnice udělila čestný titul Osobnost města.

Už více než dvě desetiletí se červnová kvalifikace na Velkou pardubickou běhá jako Memoriál mjr. Miloše Svobody.

Pamětní deska, připomínající právě tohoto sportovce, je umístěna na tribuně A pardubického závodiště.