Upravit stránku

Reprezentanti pěti světových kontinentů se sešli na osmém ročníku Letní sportiády, kterou na pardubickém závodišti uspořádala v pondělí 31. července Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ společně s Dostihovým spolkem. V domově Velké pardubické se odehrál netradiční pětiboj pro děti se zdravotním postižením, ale i pro jejich zdravé vrstevníky.

„Součástí programu byly rovněž disciplíny, které prověřily (nejen) sportovní nadání VIP kapitánů družstev,“ uvedla ředitelka Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ Miluše Horská, jež je zároveň 1. místopředsedkyní Senátu Parlamentu České republiky.

Družstva Evropy, Asie, Ameriky, Austrálie a Afriky oblékala své žokeje, chytala si koně do lasa, okovávala jim podkovy, skákala s nimi přes pomyslný Taxis, který symbolizovala parkurová překážka, a pojídala koňské koblihy. Ty byly podle sdělení členů jednotlivých týmů velmi chutné. V Pardubicích totiž musely být samozřejmě z perníku!

„Jsme moc rádi, že se do soutěží zapojilo více než 130 dětí. Potěšila nás také účast celé řady známých osobností,“ konstatovala zástupkyně ředitelky školy SVÍTÁNÍ Markéta Hujerová.

Mezi VIP osobnostmi nechyběl například známý herec Josef Pejchal a jeho kolegyně Lída Vlášková, vycházející hvězda hereckého nebe Anastasia Chocholatá či náměstek pardubického primátora Jan Řehounek, jenž je současně členem představenstva Dostihového spolku Pardubice. „Dostihový spolek se rozhodl, že se od letošního roku více zaměří také na charitu. Škola SVÍTÁNÍ je organizací, která v Pardubicích působí už 25 let, proto jsem byl všemi svými deseti prsty pro podporu Letní sportiády,“ poznamenal Jan Řehounek.

Milý dárek si pro školu SVÍTÁNÍ nachystala též Nadace Lenky a Romana Šmidberských. Přímo na závodišti Lenka Šmidberská předala šek na 30 tisíc korun. „Tato částka se stane hezkým základem pro sbírku na nový svozový autobus,“ upřesnila zástupkyně ředitelky školy SVÍTÁNÍ Markéta Hujerová.

Na pardubickém závodišti byl k vidění také bohatý doprovodný program, při kterém si zájemci mohli vyzkoušet třeba basketbal na vozíčku pod taktovkou klubu WBS Pardubice nebo atletické disciplíny pro hendikepované sportovce v režii spolku Atletika Bez Bariér.