Upravit stránku
Chtěl jsem Marka trochu potrápit, žertoval po kvalifikaci na Velkou pardubickou Jan Faltejsek

Jan Faltejsek patří se svými pěti vítězstvími k rekordmanům Velké pardubické. Více triumfů má už jen Josef Váňa. Honza se v první kvalifikaci na 129. Velkou pardubickou steeplechase představil v sedle svého posledního parťáka Tzigane du Berlais, se kterým zvítězil v roce 2018. Na vítězství to tentokrát nebylo, ale svého rivala z Velké pardubické Hegnuse a jeho jezdce Marka Stromského v cílové rovině potrápili. Tzigane du Berlais je ovšem jako loňský vítěz do letošní Velké pardubické kvalifikován automaticky.

První část rozhovoru vznikla ještě před začátkem dostihového dne, druhá po doběhu kvalifikačního dostihu.

před dostihem...

Honzo, jaký byl pro tebe začátek letošního roku?
Zima byla na horách, takže plná sněhu. Začátek sezony … ten rozjezd nebyl úplně špatný, teď se to ale trošku uklidnilo. Ale práce je pořád spousta, takže dobrý.

V první kvalifikaci jsi v sedle Tzigane du Berlais. Takže spolupráce pokračuje? A jak vidíš roli Tzigane du Berlais v letošním roce?
Spolupráce by měla pokračovat, je to vždycky o majiteli a ten chce. A já jsem rád, že si na takového koně můžu sednout. Jak ho vidím? Všechno se směřuje k tomu, aby vyhrál Velkou pardubickou. Nicméně doufejme že i dneska předvede výborný výkon. Já bych s ním rád vyhrál, protože člověk je v sedle proto, aby vyhrál a ne proto, aby jen dojel.

Byl ses na něj už podívat?
Dnes jsem ho viděl poprvé, jen jedním okem přes mříže v boxu. Trenér Pavel Tůma ho zná, ví co dělat. Každá zkušenost Tzigane posílá dál, je zase o něco lepší. Věřím tomu. Vloni jsem říkal, že je to pořád ještě velký děcko. Myslím, že prostor na zlepšování tam je. Teď jde o to, aby to potvrdil.

Jaké plány máš na letošní rok? Budeš jezdit jen u nás, nebo máš nějaké angažmá v zahraničí?
Angažmá nemám. Je to spíš o tom, že člověk pořád pendluje. Zítra je Merano, v úterý Štrasburk a pořád dokola. Minimálně do konce června se ten kolotoč nezastaví. Ono se to vlastně nezastaví až do konce listopadu, ale taková je naše práce.

po dostihu...

S Tzigane du Berlais jste nakonec doběhli v kvalifikaci druzí, na vítězného Hegnuse jste ale tlačili až do konce…
Byl to rychlý, poctivý dostih i přes tu náročnou oranici. Tzigane má sice rád měkkou půdu, ale taky potřebuje víc zkušeností a síly. Je mladý. Člověk ale ví, že až to bude Velká pardubická a zase to bude o nějaký ten metr dál, bude to lepší. Teď už na poslední překážce jsem věděl, že to nedáme, ale chtěl jsem Marka trochu potrápit.

Jaké jsou další plány?
Teď je důležité, že Tzigane vypadá zdravý, je v pohodě. Určitě ještě něco poběží, asi třetí nebo čtvrtou kvalifikaci. Ale tohle rozhodnutí necháme na trenérovi, to je jeho práce.