Upravit stránku

Dostihová sezona v Pardubicích tradičně začíná 8. května, dávno před tím už ale závodiště žije přípravami i prvními jarními akcemi. Co Dostihový spolek na letošní rok chystá, ale také ohlédnutí za rokem minulým nabízí rozhovor s místopředsedou představenstva společnosti MARTINEM KORBOU.

Stojíme na prahu nové sezóny a tak se nabízí otázka – co jste pro návštěvníky závodiště připravili na rok 2019?
Chceme návštěvníkům nabídnout vše, na co jsou zvyklí, a k tomu i nějaké novinky. Jsme prioritně dostihové závodiště, takže musím začít právě od dostihů. Plánujeme devět dostihových dnů, z toho čtyři kvalifikační mítinky na Velkou pardubickou a druhý říjnový víkend samozřejmě samotnou Velkou pardubickou. Aktuálně se schvalují propozice na všechny dostihy. První z mítinků se koná 8. května, což je tradiční termín pro start pardubické dostihové sezony.

V rámci dostihových dnů chystáte nějaké novinky?
Spíše se zaměříme na doprovodné programy. Dostihové dny tak budou provázet například jezdecké hry pro děti, turnaje koňského póla apod. Ostatně koňské pólo s námi bude celou sezonu, protože se v Pardubicích uskuteční hned několik turnajů – bude se hrát na sněhu, na trávě i na písku.

Počty dostihů nebo výše dotací se nemění?
Určitě narážíte na fakt, že v závěru loňského roku se Česká pojišťovna po pětadvaceti letech rozhodla pozměnit svou marketingovou strategii a již není generálním partnerem Velké pardubické. Nebudu lhát, že to není komplikace. Ale Velká pardubická bude. O tom nikdo nemůže pochybovat. Hledáme strategického partnera. Pomocnou ruku nabídlo město Pardubice a Pardubický kraj, a to nejen v otázce financí, ale také v jednání na ministerstvech apod. Zprávu o ukončení nejdelšího sportovního partnerství v České republice jsme se bohužel dozvěděli v nešťastnou dobu, tedy v závěru roku, když už většina firem má své plány na další rok uzavřené. Přesto několik „želízek v ohni“ máme. A pokud by tato jednání nedopadla, nebo jsme se domluvili na spolupráci třeba až od další sezony, máme samozřejmě i plán B. Fanoušci se o Velkou pardubickou bát nemusí.

Jak vůbec hodnotíte loňský rok?
Byť se někomu může zdát, že kvůli ukončení partnerství s Českou pojišťovnou to byl rok nepovedený, mýlí se. Na závodišti se v průběhu roku konalo více než třicet různých akcí, Velká pardubická „trhla“ rekord v návštěvnosti. Velkou roli v tom samozřejmě hrálo hezké a teplé počasí, ale i tak závodištěm prošlo během dvoudenního víkendového festivalu Velké pardubické na pětatřicet tisíc lidí. Myslím, že se nám podařilo postavit i pěkný program výstavy Koně v akci laděný do první republiky. Výstava také byla druhou nejnavštěvovanější akcí pořádanou Dostihovým spolkem. Velké návštěvnosti měly i akce, které jsme přímo nepořádali, ale podíleli se na nich. Mluvím například o Létofestu nebo Taxis Gladiator Race apod.

Hodně jste věnovali pozornost charitativním projektům…
Už v předchozí sezoně jsme chtěli v této oblasti trochu pomoct a spolupracovali jsme hned s několika organizacemi. Pomáhali jsme jim se zviditelněním jejich projektů. V roce 2018 jsme navázali hlubší vztah s Nadačním fondem Kapka naděje a Vendulou Pizingerovou, proběhl benefiční dostih a další aktivity. Chceme v tom pokračovat i v letošní sezoně, jak s Kapkou naděje, tak i nově s Nadací Pardubice sobě, protože takové projekty mají smysl.

Závodiště se přes zimu proměnilo v kluziště, jak tento projekt hodnotíte?
Město Pardubice investovalo do mobilní ledové plochy a schválilo tzv. příkazní smlouvu, podle které provoz kluziště zajišťuje Dostihový spolek. Zimní sportovní park Nadace pro rozvoj města jsme otevřeli v půlce prosince, bruslilo se až do konce února. Musím říct, že návštěvnost pro mne byla ohromující. Odhad bruslících a návštěvníků během dvou a půl měsíců je více než 22 tisíc. Především o víkendech a prázdninách byla ledová plocha plná. Zájem byl i o tzv. hobby bruslení, kdy si plochu pronajímaly uzavřené skupiny, například amatérští hokejisté. Proběhl také víceboj základních škol, kdy děti závodily v různých bruslařských dovednostech. Byla to pro nás nová zkušenost, řadu věcí jsme se museli naučit. Ale celkově to hodnotím kladně. Teď nás čeká demontáž kluziště, revitalizace plochy a příprava na dostihovou sezonu.

Co na nás kromě dostihů čeká?
Letos se na závodišti opět odehraje více než třicet různých akcí. Dostihový spolek je pořadatelem dostihových dnů, výstavy Koně v akci a sportovních soutěží jako je všestrannost nebo třeba závody spřežení. U dalších akcí jsme spolupořadateli, nebo jim poskytujeme zázemí. Osobně se těším na turnaje koňského póla Taxis Polo. Je to další jezdecká disciplína, která rozmnoží naši sportovní stránku. Pokračovat budou také například Létofest a Friends Fest, extrémní překážkový běh Taxis Gladiator Race a další a další akce. Novinkou bude canicross, což je běžecká disciplína se psem. Vloni tu poprvé byly závody chrtů, teď se nabídka pro milovníky psů rozšiřuje.

Po Velké pardubické je druhou největší akcí výstava Koně v akci. Jaké je její letošní téma?
Letos půjdeme „Ve jménu krále“. Kůň provází člověka už tisíce let a mimo jiné sloužil i králům. Domnívám se, že právě tohle téma nám dává možnost postavit pro diváky atraktivní doprovodný program. Samozřejmě ale v programu zůstanou i tradiční prvky programu – například soutěže chladnokrevných koní v orbě, tahu a ovladatelnosti, chovatelské přehlídky různých plemen koní apod.

Jak je to se vstupenkami na tyto akce?
Vstupenky na akce pořádané Dostihovým spolkem je možné koupit už nyní. Týká se to dostihových dnů a výstavy Koně v akci, na sportovní soutěže je vstupné tradičně zdarma. Vloni se nám osvědčily dvoudenní vstupenky na výstavu Koně v akci a na Víkendový festival s Velkou pardubickou. Letos jsou tyto zvýhodněné vstupy opět k dispozici. Nabízíme také hned čtyři druhy permanentek. Vybrat si můžeme buď permanentku na všechny čtyři kvalifikace, nebo tzv. pětivstupovou, kdy si sami vyberete pět akcí, které chcete navštívit. Pak je tu samozřejmě celoroční permanentka a novinkou je celoroční balíček, který kromě vstupů zahrnuje také dostihové programy a parkování v areálu zdarma – ovšem to parkování s výjimkou Velké pardubické. Tam nám to bohužel kapacita parkování v areálu závodiště v kombinaci s velkou návštěvností neumožňuje.

A investiční plány?
Areál závodiště je ve vlastnictví města, a to jako takové do něj investuje. Přes zimu jsme vyměnili okna na tribuně B, řešíme rekonstrukci tribuny I, která je hned na začátku cílové roviny. Pokračujeme v renovaci stájí. A na dostihové dráze opravujeme a omlazujeme některé překážky. Chystáme na dráze i jednu novinku, ale to si zatím nechám jako překvapení. Naším velký snem stále je modernizace kolbiště, tak snad se letos situace v tomto směru konečně posune úspěšně v před.

Dostihový spolek, a.s.