Upravit stránku

Letošní výstava KONĚ V AKCI slaví 20. výročí a když k tomu připočteme 25. výročí Dostihového spolku a 100 let Československa, máme se na co těšit. O výstavě a o jejím programu víc prozradila JANA KOTVOVÁ.

Výstava nese podtitul První republika - čím si výročí vzniku republiky připomene?
Zahajovací průvod po oba dva dny povede Masaryk v dobovém voze a v doprovodu policistů v dobových kostýmech. Na jeho počest zahájí sobotní program čtverylka bílých koní a dam v sedle na prvorepublikovou ceremoniální muziku. Nedělní program a tím celou výstavu jako jedno z nejlepších vystoupení ukončí profesionální skupina Štvanci s prvorepublikovým výcvikem vojenských koní.

Jaká jsou největší lákadla letošního programu?
Rozhodně Miloslav Simandl se svými 6 koňmi ve volnosti. Pak také profesionální vystoupení jako je to Johany Spáčilové a České barokní společnosti a řada dalších. Z vedlejších programů budou divácky atraktivní adrenalinové rychlostní disciplíny na písku a poprvé extremní trail u Šandova kopce.

Novinkou je sobotní večerní show - co vše nabídne?
Na podiu se vystřídají písničkář Honza Vopařil, skvělá bluegrasová kapela COP a country skupina NABOSO rozjede večerní country bál. Na přilehlém pískovém kolbišti zahájí westerňáci svoji vtipnou pohádkou Mrazík, TOPprogramem bude NOČNÍ SHOW Johany Spáčilové ve španělském duchu a pod umělým osvětlením budou probíhat finálové jízdy rychlostních závodů barrel race.

Máte představu kolik koní v rámci celé výstavy vystoupí? Jaká plemena vůbec budou k vidění?
Na závodišti bude po oba dva dny přes 200 koní, především chladnokrevných plemen, kdy při výstavě probíhá Mistrovství České republiky v těžkém tahu a ovladatelnosti v kládě. Svůj svod a výstavu zde budou mít teplokrevní koně, britská plemena koní a shetlandští pony, westerňáci přivezou svá americká plemena a profesionální účinkující obvykle využívají španělské koně a fríze.

Výstava nabídne možná trochu netradiční zážitek a to přenocovat přímo na závodišti...
Ano, otevřeno bude stanové městečko za poplatek 100 Kč/stan, kdo si budou chtít užít večerní program až do konce a neřešit dopravu domů.

Na co se nejvíce těšíte Vy osobně?
Až to celé skončí, vyjde počasí, vše klapne jak má a lidé odejdou nadšení.  Jinak asi na souboj parkurových koní a lidského parkouru, který jsme nezmínili, a určitě půjde o velmi atraktivní vystoupení. Mimochodem, sobota táhne na noční program, ale nedělní program je delší a o chloupek atraktivnější.  V sobotu hlavní program začíná ve 12, v neděli už v 11 hodin! Končíme v 17 hodin top vystoupením skupiny Štvanci.