Upravit stránku

Dvacítka koní na startu a mezinárodní účast. Taková je realita letošní 127. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. A všichni už vědí, jaká startovní čísla je budou druhou říjnovou neděli provázet. Přisoudil jim je čtyřnásobný vítěz Velké pardubické Václav Chaloupka při slavnostním losování startovních čísel.

„Přeji každému jezdci jeho šťastné číslo,“ řekl Václav Chaloupka těsně před tím, než vylosoval první jméno a první číslo. Celkem jich bylo dvacet, protože tolik koní je na startovní listině. Jsou mezi nimi tři reprezentanti Francie, čtvrtý Francouz míří do Ceny Labe. Celou pětinu startovního pole vysílá Josef Váňa, který bude mít v letošním ročníku hned čtyři „želízka v ohni“. Třináct koní je plnokrevných.

Účast ze zahraničí si pochvalují nejen pořadatelé, ale také čeští trenéři a jezdci. Včetně Josefa Váni. „Jsem rád, že tu jsou koně z Francie a že se už na nás nekoukají přes prsty. Ale taky nejsem rád, že nás přijedou vybrat,“ řekl s humorem sobě vlastním osminásobný vítěz Velké pardubické a trenér Josef Váňa. Místopředseda představenstva výkonný ředitel Dostihového spolku a.s. Martin Korba účast francouzských zástupců vidí jako výsledek diplomatického jednání. „Těším se na srovnání s českou dostihovou špičkou,“ komentoval start Francouzů Martin Korba.

Slavnostnímu losování startovních čísel přihlíželi i trenérka loňského vítěze Charme Looka Martina Růžičková a dvojnásobný vítěz Velké pardubické Josef Bartoš, který bude v sedle Zarifa. Los mu přisoudil číslo 11. „Jsem spokojen, jen ještě přidat třetí jedničku,“ přál si po losování Josef Bartoš. „Byl jsem si na Zarifa sednout a mám z něj radost,“ dodal Bartoš.

Uspět si samozřejmě přeje i Martina Růžičková s Charme Lookem. Ten bude startovat s číslem 19 a v jeho sedle Jana Faltejska střídá Marek Stromský. „Marek byl první volba. Jestli je nějaká spravedlnost, letos mu to vyjde,“ řekla Růžičková. Jan Faltejsek bude v sedle jednoho ze tří francouzských koní, konkrétně Virtus d´Estruval. Václav Chaloupka jim vylosoval číslo 12. Stejné startovní číslo nosil v roce 2014, kdy potřetí a naposledy zvítězil s Orphee des Blins. Virtus d´Estruval je prozatím podle sázkových kanceláří druhým favoritem po Charme Lookovi.

Letos poprvé bude sázky na Velkou pardubickou nabírat francouzská sázková kancelář PMU, která má pobočky ve 24 zemích světa.
foto Ivan Krejza