Upravit stránku

Každý rok je bedlivě sledován překážkový jezdecký šampionát, ten trenérský až tak ne, protože pravidelně je na prvním místě s náskokem Josef Váňa. Mezi jezdci je situace často velmi vyrovnaná a rozhoduje se až při posledním dni v Kolesách. Každá dráha má svá specifika, a tak je zajímavé sledovat, komu se daří, na jaké dráze. Pardubice v novém miléniu hostí zhruba polovinu překážkových dostihů, které se běhají v České republice, a tak pořadí hodně vypovídá o jezdecké překážkové špičce u nás.

Mezi jezdci v Pardubicích je situace velmi vyrovnaná, o lídrovi rozhodují pouhá dvě vítězství, o ty vede Josef Bartoš před Jaroslavem Myškou. S nevelkým odstupem na třetím je Jan Faltejsek, další zkušený žokej Dušan Andrés, je čtvrtý a pátý v pořadí Marek Stromský už má na svém kontě polovinu triumfů, co lídři. Třicet překážkových jezdců vyhrálo v Pardubicích za šestnáct let deset a více dostihů. Bartoš s Myškou vládnou statistikám také posledních tří sezón, kdy Josef Bartoš posbíral 22 triumfů a Myška o jeden méně. Třetí místo patří Lukáši Matuskému s 19 plnými zásahy. „Těší mě, že jsem na čele pardubické statistiky v 21. století, jsem rád, že jsem přeskočil především Jardu Myšku, kterému se v Pardubicích daří. Já jsem vytěžil především ze spolupráce s Josefem Váňou,“ říká k prvnímu místu Josef Bartoš.

Mezi trenéry je situace stejná jako na celostátní úrovni, s velkým náskokem vede Josef Váňa. Za šestnáct let vyhráli jeho svěřenci v Pardubicích celkem 157 dostihů, tedy v průměrně deset za rok, což je v současnosti zhruba jeden při každém dostihovém dni. Přes stovku vítězství mohli oslavit ještě Čestmír Olehla a Radek Holčák. Tato trojice je výrazně odskočena před zbytkem pole. V posledních třech letech je situace o něco vyrovnanější, Josef Váňa vyhrál 21 klání, Olehla a Radek Holčák jsou podepsáni pod 19 triumfy. Novou krev představuje Štěpánka Myšková, která společně se svým manželem připravila v letech 2014 až 2016 13 vítězů a patří jim ve statistice čtvrté místo.

Překážkový jezdecký šampionát 2001 až 2016:
1. Josef Bartoš - 121 vítězství,
2. Jaroslav Myška - 119 vítězství,
3. Jan Faltejsek - 104 vítězství,
4. Dušan Andrés - 82 vítězství,
5. Marek Stromský - 54 vítězství,
6. Josef Váňa ml. - 48 vítězství,
7. Marcel Novák - 44 vítězství,
8. Radek Havelka a Jiří Kameníček - 30 vítězství,
10. Jiří Kousek - 26 vítězství.
Alespoň jedno překážkové vítězství má na kontě 105 jezdců.

Překážkový trenérský šampionát 2001 až 2016:
1. Josef Váňa - 157 vítězství,
2. Čestmír Olehla - 121 vítězství,
3. Radek Holčák - 107 vítězství,
4. František Holčák - 58 vítězství,
5. Stanislav Popelka - 54 vítězství,
6. Grzegorz Wroblewski - 43 vítězství,
7. Jaroslav Votava - 40 vítězství,
8. František Zobal - 39 vítězství,
9. Lenka Horáková - 35 vítězství,
10. Antonín Novák - 31 vítězství.
Pardubické vítězství má na kontě 121 trenérů.

(bda)