Upravit stránku

Druhý ročník extrémního překážkového běhu TAXIS GLADIATOR RACE přilákal do Pardubic rekordní počet běžců. Během pouhých dvou dnů se na tratě vydalo na 2400 závodníků. Hlavní závod, do kterého vyběhl v elitní vlně i kůň jménem Veles, odstartoval vítěz Velké pardubické žokej Jan Kratochvíl. 

Start anglického plnokrevníka Velese byl pro návštěvníky velkým překvapením. S jezdkyní Karolínou Mandysovou v sedle vyběhl společně s hvězdami extrémních překážkových běhů. Do hlavního závodu TAXIS GLADIATOR RACE odstartovalo 1540 běžců, mezi nimi i dvě mistryně světa Zuzana Kocumová a Stanislava Babušková. Na startovní listině byli také závodníci z Německa či Slovenska a dokonce i nevidomá běžkyně Eva Lesová.

Dostihový sport reprezentoval čtyřčlenný tým ve složení Patrick Boekhout, Jakub Spáčil, Michal Mikšovský a Jan Odložil, který v letošním roce startoval i ve Velké pardubické a poznal tak skok přes Taxis jak v sedle koně, tak i bez něj. V konkurenci téměř 50 týmů vybojovali osmé místo. V „žokejském týmu“ chtěl startovat i vítěz Velké pardubické Jan Kratochvíl, který si tento typ závodu vyzkoušel poprvé v loňském roce a nadchl se pro něj tak, že si najal i kondičního trenéra. Letos ho na start závodu ale nepustilo zranění, proto se ujal role startéra.

Dvojnásobná mistryně světa Zuzana Kocumová zvítězila mezi ženami nejen v hlavním závodu, ale také v předchozím NIGHT Taxis Gladiator Race. Výborně se prezentovala také trenérka dostihových koní Helena Blažková, která v ženách vybojovala třetí místo. Do pátečního nedělního závodu NIGHT Taxis Gladiator Race odstartovalo 385 běžců, do dětského závodu v sobotu vyběhlo na 450 holek a kluků.

Hlavní závod streamovala Česká televize, která v sobotu 1. prosince odvysílá ve 17:20 hod. a 23:20 hod. na programu ČT Sport také dvacetiminutový záznam.

„Na organizaci dvoudenního závodu se podílelo bezmála dvě stě padesát lidí, z toho dvě stě dobrovolníků. Všem patří velké poděkování,“ řekl ředitel závodu Pavel Cibulka. „Areál dostihového závodiště je unikátní lokalitou a nabízí širokou škálu možností, jak jej využít. Závodníci si pochvalovali atmosféru závodiště i jeho zázemí.“

Letošní ročník závodu TAXIS GLADIATOR RACE byl v duchu hesla z dob římské říše a gladiátorských her „chléb a hry“. Účastníci závodu za svůj výkon dostávali tradiční pardubické produkty – perník, speciálně pro tento závod upečený pardubický chléb a pivo Taxis z produkce pardubického pivovaru Pernštejn, ale také medaili v podobě zlaté podkovy. TAXIS GLADIATOR RACE 2018 se mohl uskutečnit i díky podpoře partnerů FOXCONN, AUTO IN, město Pardubice a Pardubický kraj.

Další ročník TAXIS GLADIATOR RACE se uskuteční ve dnech 30. listopadu – 1. prosince 2019. Registrace na tento závod budou spuštěny už ve středu 28. listopadu 2018. V letošním roce byly registrace vyprodané už 14 dnů před startem závodu.