Upravit stránku

Velikonoční svátky budou na pardubickém hippodromu patřit Jarní všestrannosti. První letošní závody všestranně nadaných koní a jezdců v České republice tu odstartují už padesátý druhý ročník Zlaté podkovy. Pardubice jsou prvním dílem ze třinácti kvalifikačních kol, která vyvrcholí velkým finále.

O všestrannost bývá v Pardubicích velký zájem. Míří sem závodníci nejen z České republiky, ale občas i ze zahraničí. Ostatně i to pravidla Zlaté podkovy dovolují. A zájem bývá i ze strany diváků. Vždyť všestrannost nabízí pohled hned na tři disciplíny koňského sportu. Během tří dnů musí jezdci se svými parťáky absolvovat drezurní zkoušku, zvládnout terénní jízdu s rozmanitými překážkami a soutěž ukončit pokud možno bezchybně zvládnutým parkurem.

„Do letošní Jarní všestrannosti - kvalifikace na Zlatou podkovu - se přihlásilo rekordních 280 startujících! Připravili jsme pro ně třináct soutěží různě náročných kategorií. Kromě soutěže seniorů jsou to soutěže i pro děti a mládež na ponících či pro tzv. hobby jezdce. Rozhodčí budou hodnotit i soutěže na styl jezdce a vyhodnotí tzv. Benjamin Cup, tedy Národní pohár České jezdecké federace dětí a mládeže,“ popisuje program Jarní všestrannosti místopředseda představenstva a výkonný ředitel Dostihového spolku Martin Korba. „Je to pro nás opět určitá zkouška před červencovým Mistrovstvím České republiky. Vloni se u nás poprvé v historii sjely všechny věkové a sportovní kategorie včetně družstev na jednom místě a v jeden čas. A protože to byl šampionát úspěšný, budeme jej hostit i v roce 2017,“ dodal ještě Martin Korba.

Program třídenních soutěží začíná v pátek 14. dubna drezurami, na ně navážou v sobotu 15. dubna tzv. krosy a v neděli 16. dubna vše ukončí parkury. Začíná se vždy v 8 hodin a vstupné pro diváky je zcela zdarma.


O týden později, tedy 22. a 23. dubna, se na pardubickém závodišti uskuteční soutěže Kritéria mladých koní ve všestrannosti. Jedná se o chovatelské soutěže čtyř až šestiletých koní opět drezuře, krosu a parkuru. Při těchto soutěžích se testují tzv. užitkové vlastnosti mladých plemenných koní.


VŠESTRANNOST je díky svému původu v armádním sportu někdy nazývána také jako military. Její tři disciplíny vychází z dovedností, které museli zvládnout armádní koně. Jedná se o drezurní zkoušku, parkur a také terénní zkoušku, kdy koně musí v daném čase zvládnout trať s několika překážkami. První soutěže všestrannosti se konaly po roce 1900 v Paříži, v roce 1912 se poprvé objevily i na olympijských hrách ve Stockholmu. Na pardubickém závodišti se jezdí už od roku 2000.