Upravit stránku

Historie Velké pardubické se začala psát v roce 1874, pokud by nezasáhla vyšší moc, mohli jsme letos sledovat již 144. ročník dostihu. Válečná léta, ale i rozmary přírody či politika zasáhly do historie dostihu, a tak bylo 17 ročníků zrušeno. V následujících řádcích si připomeneme pět ročníků dostihu, od jejichž konání uběhlo 50, 40, 30, 20 a 10 let.

Před 50 lety…

78. ročník Velké pardubické se konal v neděli 8. října a na startu bylo 26 koní a jezdců. Vítězství putovalo do Sovětského svazu zásluhou osmiletého hnědáka Dresdena, v jehož sedle byl amatér Sokolov. Dresden sice v průběhu dostihu padl, ale byl znovu nasednut a vyhrál lehce o pět délek. Na vedoucí pozici se dostal až v cílové rovině, kde překonal své soupeře. V závěrečné fázi dostihu se do čela dostala Lukava s jezdcem Israelem, ale na poslední proutěnce zůstala nehnutě ležet a jezdec ji nemohl zvednout. Už odsedlanou ji odváděli do stáje a tribuny bouřily na počest hrdinky dostihu. Tempo dostihu nebylo nijak závratné, neboť časomíra se zastavila na čase 11:34,7. Šance domácích byly vkládány před dostihem především do dvojice Mocná (vítězka z roku 1965) a Nestora, který se prosadil o rok později. Mocná finišovala na druhém místě a Nestor na třetím. Další koně, celkem jich proběhlo okolo cílového mezníku devět, měli mezi sebou velké rozestupy a o výroky daleko nebyla nouze. Celková dotace byla 200 tisíc korun a byla rozdělena mezi nejlepších pět v cíli. Na vítězného Dresdena bylo vypláceno 300 korun za deset vsazených, velké pořadí Dresden – Mocná – Nestor bralo 4550 korun za deset vsazených.

Před 40 lety…

V roce 1977 byl termín Velké pardubické v neděli 9. října. Celý rok hodně propršel, a tak dráha byla hodně těžká, a dokonce pořadatelé museli z kurzu vypustit suchý příkop, který byl nahrazen sousedním anglickým skokem. Na startu bylo devatenáct koní, mezi nimi dva z Anglie, ale ani jeden se do cíle nedostal. Nejvíce sil měl na těžké dráze devítiletý hnědák Václav, kterého vedl jeho trenér Václav Chaloupka. Václav reprezentoval Státní statek Židlochovice a Velkou vyhrál po aktivním průběhu. Václav Chaloupka vyhrál Velkou pardubickou počtvrté v kariéře a stal se rekordmanem dostihu. O pět délek na druhém místě proběhl Flang s šestnáctiletým jezdcem Miroslavem Kantkem, třetí bulharský Silvestr, čtvrtý Floret a pátá Dafné. Celkem platně dokončilo dostih sedm koní a osmý Despota byl diskvalifikován pro nedodržení časového limitu. Despota sice šestkrát padl, ale jezdec ho vždy nasedl a doběhl s odstupem více než tří minut na vítěze. Václav patřil k favoritům dostihu, kdo mu věřil a vsadil si, odnášel si 34 korun za deset vsazených. Zajímavá výhra byla vyplácena ve velkém pořadí, 3210 korun za deset. Na těžké dráze se Václav prosadil v čase 12:15,2.

Před 30 lety…

Již první říjnovou neděli roku 1987 se konala 97. Velká pardubická. Na startu bylo jen dvanáct koní, jediným zahraničním účastníkem byl Sajfan s Chasanem Kasajevem, ale ten se do cíle nedostal. Okolo cílového mezníku proběhla pouze pětice koní a svou velkou vítěznou sérii začal devítiletý ryzák Železník. V roce 1987 byl na startu Velké již potřetí, ale předchozí dva starty nebyly úspěšné. Až v sedle s Josefem Váňou začal Železník kralovat. Nejaktivnější byl v průběhu dostihu šestiletý Forman se Štenclem. Železník čekal na svou šanci k Havlově skoku, tam se od svých soupeřů odpoutal a u v cíli měl náskok propastných dvanáct délek. Navíc Železník jako první kůň v historii zvládl nástrahy 6900 metrů dlouhé trati pod deset minut. Čas 9:56,13 vládl rekordním tabulkám tři roky, v roce 1990 ho vylepšila Libentína. Na druhém místě proběhl okolo cílového mezníku Forman, třetí Gibridka a dvojice Orka a Festival ztrácela více než dvacet délek. Železník byl společně s Formanem favoritem dostihu, u totalizátoru se na jeho vítězství vyplácelo 36 korun za deset vsazených. Ani pořadí nejlepších tří v cíli nebylo velkým překvapením, neboť se vyplácelo 500 za deset.

Před 20 lety…

Dvanáctý říjnový den roku 1997 byl termínem konání 107. ročníku Velké pardubické. Na startu bylo čtrnáct koní a jediným zahraničním účastníkem byl francouzský Uranium v sedle amatérem Bocquetem, ale do cíle se nedostal. V roce 1997 jsme byli svědky posledního doběhu na levou ruku, kdy byl cílový mezník před tribunou A, od následujícího roku už se finišuje na pravou ruku. Diváci sledovali dramatický doběh, který pro sebe o půl délky rozhodl devítiletý hnědák Vronsky s Josefem Váňou. Na druhém místě skončil Marketplace a trio nejlepších doplnil Gretty s Lucií Baluchovou, která se tak stala třetí nejúspěšnější ženou historie za Latou Brandisovou a Evou Palyzovou. Vronsky nastupoval do dostihu v roli favorita (3:1) a pro Josefa Váňu to bylo rekordní páté vítězství v dostihu a zdaleka ne poslední. Mezi favority měl patřit Peruán, ale jeho pouť skončila na dropu. Celková dotace byla tehdy 2,8 miliónu korun a rozdělovala se mezi pět nejlepších v cíli. Koně tehdy nosili hmotnost 67 kilogramů. Čas vítězného Vronského byl průměrný, 10:34,3.

Před 10 lety…

Před deseti lety se konala Velká pardubická v posledním možném termínu, v neděli 14. Na startu klání, které bylo dotováno sumou 4,5 milionu korun bylo čtrnáct koní a lehce o sedm délek se prosadila bělka Sixteen. Po dlouhých 71 letech vyhrál Velkou bílý kůň, tím posledním byl v roce 1936 Herold. Starty bělky Sixteen mají diváci spojené s Josefem Bartošem v sedle, ale rok 2007 byl výjimkou. Josef Bartoš byl zraněn, a tak ho nahradil Dušan Andrés, který v roce 1998 vyhrál České derby. Stal se tak druhým jezdcem historie, kterému se podařilo získat unikátní double. Na druhém místě proběhl okolo cílového mezníku obhájce vítězství Decent Fellow s Tomášem Hurtem a třetím místem překvapila Eliška Přemyslovna s Pavlem Kašným. Toho roku nebylo jasného favorita, trojice Sixteen, Decent Fellow a třináctiletý veterán Maskul odskočila shodně v kurzu 4:1. Koně nosili hmotnost 68 kilogramů, o dva méně než v současnosti. Sixteen se prosadila v čase 9:18,66 a jen potvrdila, že v novém miléniu je Velká podstatně rychlejší než v minulosti.

(bda)