Upravit stránku

V dlouhé historii Velké pardubické se na trať legendárního dostihu vydalo pouze sedm žen. Jen jedna z nich dokázala zvítězit. Byla jí před dlouhými 80 lety komtesa Lata Brandisová. A právě tohle výročí se stalo impulsem pro setkání všech žijících dam – účastnic Velké pardubické.

Lata Brandisová se na trať Velké pardubické poprvé vydala v roce 1927 a s klisnou Nevěstou svůj první start proměnila v páté místo. Bylo to ve stejném roce, kdy se v chovu Kinských narodila její „osudová“ klisna Norma. S ní se na start Velké pardubické poprvé postavila v roce 1933 a skončila s ní třetí. O rok později byly druhé, v roce 1935 páté. O další rok později se Kinští rozhodli posadit do sedla Normy muže – D. Pogliaga, ale také on dokončil až na pátém místě. Norma zamířila do chovu. Lata Brandisová ale Kinské přesvědčila o návratu a v roce 1937 s Normou zvítězila.

Po válce startovala v roce 1946 s hřebcem Nurmim. Jenže dostih nedokončili a Lata se zranila. Stejný osud ji potkal i v roce příštím, tentokrát v sedle hřebce Otella. A do třetice vážné zranění utrpěla v roce 1949 v Kinského memoriálu po pádu na Hadím příkopu. To byl konec její jezdecké kariéry.

Na pardubické závodiště se Lata Brandisová vrátila jako host až v roce 1965, v roce, kdy Velkou pardubickou dokončila na druhém místě Eva Palyzová. Zemřela 12. května 1981 ve věku nedožitých osmdesáti šesti let.

Kromě Laty Brandisové bohužel mezi nimi není Eva Palyzová, druhá nejúspěšnější jezdkyně Velké pardubické. Dokončila ji na druhém místě na koni Cavaleto v roce 1965, kdy přijela jako host do Pardubic i Lata Brandisová, druhou příčku zopakovala i v roce 1971 s Metálem.

Pozvání do Pardubic letos přijala Charlotte Brew, která startovala ve Velké pardubické před čtyřiceti lety s hnědákem Barony Fort. Dostih bohužel nedokončili. Podobný osud čekal na Renatu Charvátovou, která startovala v jubilejním 100. ročníku Velké pardubické v sedle Monky, zastavil je ale pád na Taxisu. V roce 1972 se jako sedmá umístila Jana Nová s Lukavou, v roce 1997 Lucie Baluchová s Gretty získala místo třetí. Při svém šestém startu ve Velké pardubické si sen o jejím dokončení splnila v roce 2014 Martina Růžičková, dnes trenérka loňského vítěze Velké pardubické Charme Looka.

A ještě je tu jedna žena, která drží v historii Velké pardubické unikát. Je to Světlana Kržová, která jako jediná skákala v tréninku Taxisův příkop. Bylo to v roce 1985 v sedle Santose. V samotné Velké pardubické však příležitost dostal Kamil Kuchovský.

„Ovšem návštěvníci Velké pardubické se budou moci setkat i s Latou Brandisovou, i když jen symbolicky. Chceme, aby její postava jela v čele slavnostního průvodu při zahajovacím ceremoniálu nedělního mítinku a také aby tato žena Velké pardubické zaváděla koně na start dostihu,“ dodal místopředseda představenstva a výkonný ředitel Dostihového spolku a.s. Martin Korba.

Kmotřičky

Z žen Velké pardubické, které se se poprvé sejdou v Pardubicích, se stanou také kmotry. Budou totiž přítomné křtu nové knihy Miloslava Nehyby s názvem Dostih s Taxisovým příkopem – proměny Velké pardubické. Křtít se bude v neděli 8. října v dekorovacím paddocku v rámci programu „velkopardubického mítinku“.