Upravit stránku

1 - MILERYT(POL), 11
Kvalifikoval se v srpnu, kdy dokončil daleko za ostatními. Třídu na to nemá a mezi touto společností nemá co dělat.

Nadšený jezdec Ján Mach startuje v dostizích patnáct let, ale velkých úspěchů zatím nedosáhl. Triumf v nejvyšší kategorii mu zatím chybí. Sedmkrát se prosadil na rovinách a v překážkových dostizích zaznamenal 23 triumfů. Nejúspěšnější sezónu měl v roce 2010, kdy si připsal šest čárek, ve zbylých si většinou připisuje od jednoho do tří vítězství. Ve Velké pardubické zatím nestartoval, v sedle podceňovaného Mileryta zažije premiéru.


2 - NIKAS, 13
Před lety patřil mezi naši špičku. V roce 2015 proběhl cílem Velké pardubické na prvním místě, ale později byl kvůli pozitivnímu dopingovému testu diskvalifikován. V posledních letech šel hodně s formou dolů a několikrát změnil působiště. Posledním výkonem aspoň naznačil, že by tu neměl udělat ostudu.

Dalším nováčkem na startu Velké pardubické je Andrew Glassonbury. Anglický jezdec, který první britskou překážkovou sezónu absolvoval v letech 2002-2003. Hvězdné roky zažíval mezi lety 2009 až 2013, kdy vyhrával minimálně 16 dostihů za sezónu. Celkem má v britských statistikách 152 vítězství z více než 1600 startů. Pětkrát vyhrál listed nebo grupový dostih, ale poslední vítězství na nejvyšší scéně je už sedm let staré. Od roku 2013 se mu daří méně a sezónu 2014/15 dokonce vynechal.


3 - ZARIF(IRE), 11
V posledních třech ročnících Velké pardubické nebyl horší jak čtvrtý. Ani letos neběhá špatně a naposledy se rozcvičil v Ceně Peruána. V sedle ale nebude mít svého stálého jezdce.

Italská překážková legenda se jmenuje Raffaele Romano. Během spolupráce s Paolo Faverem se stal mnohonásobným italským překážkovým šampionem. Kromě ježdění se od roku 2015 věnuje v Itálii trenérské praxi a vede se mu velmi dobře. V letošním roce jeho svěřenci vyhráli 21 dostihů, on sám byl v sedle 11 vítězů. Ve Velké pardubické se představil třikrát. V roce 2008 Fatal Maca zadržel, v roce 2009 byl s Rad Dancerem patnáctý a poslední start se odehrál před třemi roky, kdy byl s Klausem desátý.


4 - HEGNUS, 10
Před dvěma lety byl ve Velké pátý. Loni se již po druhém místě v červnové kvalifikaci na dráze neobjevil. Letos v ní začal a nestačil jen na suverénního Ange Guardiana. Formu ladil v Pardubicích před měsícem, kdy vyhrál dvojku na 4500 metrů. Patří mezi šancové koně.

Dalším zkušeným jezdcem na startu bude Marek Stromský. Kariéru začal v rovinových dostizích, kde vyhrál klasický dostih. Velkou jarní cenu. Celkový počet překážkových vítězství překročil už dvě stovky. Také on už má za sebou patnáct ročníků nejsledovanějšího tuzemského dostihu, dvakrát proběhl okolo cílového mezníku na prvním místě, ale vždy byl diskvalifikován. V roce 2008 pro nedodržení kurzu a v roce 2015 pro doping Nikase. V roce 2010 byl Stromský druhý s Amant Grisem o nos za Tiumenem. Loni vedl favorizovaného Charme Looka, ale v závěrečné fázi dostihu ho zadržel.


5 - THEOPHILOS(FR), 8
Byl úspěšný na kratších distancích, ale letos zvládl i oba starty v kvalifikacích, když posledně prohrál jen s obhájcem No Time To Lose. Délka Velké již pro něj může být problém, na pevnější dráze to ale může zvládnout.

Patrick Boekhout patří k nejmladší generaci tuzemských překážkových jezdců. Poprvé se na dráze představil v roce 2015 a loni v květnu poprvé zvítězil. V letošním roce díky vyšší úlevě a spolupráci s Josefem Váni začal sbírat více vítězství. Zatím má na kontě sedm triumfů, ale především z dostihů nižších kategorií. V Pardubicích se zatím prosadil dvakrát, jednou vyhrál v Itálii a v Polsku. Zatím absolvoval jedinou kvalifikaci na Velkou pardubickou, a to letos v květnu, kdy skončil s Power Zarem osmý. Ve Velké pardubické bude debutovat.


6 - BRIDGEUR(FR), 7 
Loni tu skončil sedmý. Prezentuje se ofenzivním stylem, kdy operuje na čele dostihu. Ti nejlepší ho ale v závěru porazí. Tady bude jeho úkolem obhájit loňské umístění.

Už dlouhá léta patří Jaroslav Myška k tuzemské překážkové elitě. Na kontě má 285 vítězství, a to ho řadí mezi desítku nejúspěšnějších překážkových jezdců historie. Na svém kontě má 46 vítězství v dostizích nejvyšší kategorie, ale triumf ve Velké pardubické mu stále chybí. V současné době v nedalekých Valech u Přelouče s manželkou Štěpánkou připravuje více než dvacet koní. Velkou pardubickou už absolvoval patnáctkrát a maximem jsou dvě třetí, tři čtvrtá a tři pátá místa. Loni s Bridgeurem obsadil sedmé místo.


7 - VAJGAROS, 7 
Předloni tu vyhrál Cenu Jana Kašpara pro pětileté. Od té doby ale startoval sporadicky a žádná sláva to nebyla. Letos se představil jen v červnové kvalifikaci, kde na nejlepší nestačil, jeho jezdec s ním ale už závěr vypouštěl.

Ir působící dlouhodobě v Anglii, kde patří mezi nejlepší překážkové jezdce. Překážkovým dostihům se věnuje už Leighton Aspell 26. sezónu. Zatím má na kontě 820 triumfů a 34 z nich na nejvyšší scéně. V letech 2001 a 2005 vyhrál v Chepstow dvakrát Velšskou národní a v letech 2014 a 2015 triumfoval ve Velké národní v Aintree u Liverpoolu. Kromě prvních dvou sezón a let 2007 až 2009 vždy končil sezónní účet s dvouciferným počtem vítězství. Na počet vítězství byla nejúspěšnější sezóna 2013/14, kdy vyhrál 65 měření sil. O rok později vydělal majitelům na dotacích téměř 1,25 miliónu liber. V Pardubicích startoval poprvé v roce 2006, pořádně si závodiště osahal až v srpnu letošního roku, ve Velké bude debutovat.


8 TER MILL, 12
Letos zaběhl dobře v červnové kvalifikaci, kdy byl třetí za Ange Guardianem a Hegnusem. S délkou Velké ale mívá problém. Nejlépe byl šestý, když loni na těžkém terénu ani nedokončil.

Jedenáctou sezónu vídáme na českých drahách Jana Odložila. V létě roku 2016 nastal zlom v jeho kariéře, začal více vyhrávat a připisuje si stále více vítězství. Za sezóny 2017 a 2018 vyhrál 23 dostihů, což je dvojnásobek toho, co za roky 2008 až 2016. Již několik sezón spolupracuje s trenérem Antonínem Novákem a jde mu to k duhu. Letos překonal hranici 30 výher v překážkových dostizích. Na startu Velké pardubické bude potřetí. V roce 2016 obsadil po aktivním průběhu s Ter Millem šesté místo, loni dostih s polokrevným běloušem nedokončil.


9 - TZIGANE DU BERLAIS(FR), 7
Celou sezónu se vyhýbal pevným drahám. To se vyplatilo. V poslední kvalifikaci nestačil jen na Ange Guardiana, ale bylo vidět, že v dostihu nešel na plný plyn. Jeho výhodou je nesporná vytrvalost a měl by být hlavním soupeřem No Time To Lose.

Čtyři vítězství zařadila Jana Faltejska mezi nejúspěšnější žokeje historie Velké pardubické. V letech 2012 až 2014 vyhrál s Orphee des Blins a v roce 2016 se Charme Lookem. Od roku 2006 do začátku letošního roku působil v zahraničí. Kromě let 2013 a 2014 na severu Anglie u trenéra Charltona. Během angažmá ve Francii spolupracoval s Guillaume Macairem. V loňském roce vyhrál s Al Bustanem Gran premio v Meranu, společně s Janem Kratochvílem jsou jedinými jezdci, co vyhráli nejprestižnější dostih v Česku a Itálii. Startoval také v Gold cupu v Cheltenhamu. Velkou pardubickou absolvoval jedenáctkrát, loni vést francouzského hosta, ale kvůli zranění se nemohl vyhoupnout do sedla.


10 - TEMPLÁŘ, 11
Ve Velké startoval třikrát. Loni skončil na Taxisu, před tím na sedmém a osmém místě. Na ty úplně nejlepší zpravidla nestačí, což ukázal i v první kvalifikaci, kde na první čtveřici dost ztrácel.

Francouz Thomas Boyer již několik let působí v České republice v dostihové stáji Pegas ve Zhoři u Jihlavy, ale mnoho příležitostí v sedle nedostává. Výjimkou byly sezóny 2013 a 2014, kdy vyhrál 14, resp. 10 dostihů. Od roku 2015 spíše paběrkuje, proto by se měl na startu Velké pardubické představit opět po čtyřech letech. Ve svém životopisu už má čtyři účasti, ale na velký úspěch nedosáhl. Maximem bylo desáté místo s Paretem v roce 2014.


11 - STRETTON, 8 
Mezi špičkou se mu dařilo nejvíc ve čtyřech a pěti letech. Loni byl pátý v Ceně Labe. Naposledy startoval v červnu, kdy v Pardubicích vyhrál dvojkový kros na 5200 metrů. Tam ale tak silní soupeři nebyli.

Dalším ze zástupců britského turfu v Pardubicích bude Thomas Garner. V britských statistikách má zatím 61 vítězství. Z dvanácti odježděných sezón má na kontě jen třikrát dvouciferný počet vítězství, patří spíš do druhé kategorie ostrovních jezdců. V Pardubicích se představuje od roku 2015. V tom roce absolvoval také první start ve Velké pardubické, ale se Sokolem se do cíle nepodíval. Několikrát byl v sedle Ribelina, ale druhou šanci ve Velké pardubické mu dává Čestmír Olehla.


12 - VICODY(FR), 9Loni opanoval Cenu Labe. Letos se vyhnul startům přes léto, ale v poslední kvalifikaci se již opět ukázal v dobrém světle. Pokud zvládne délku dostihu, mohl by zamíchat pořadí na předních místech.

Nejúspěšnější překážkový žokej historie Josef Bartoš vyhrál už více než 650 dostihů. V letech 2014-2016 se stal italským překážkovým šampiónem a letos opět vede italský překážkový šampionát. Letos kromě Česka a Itálie startoval také v Polsku, Švédsku, Německu a Francii. Velkou pardubickou vyhrál dvakrát v letech 2006 (Decent Fellow) a 2008 (Sixteen). Na startu nejsledovanějšího dostihu byl již patnáctkrát, v posledních třech letech vedl Zarifa a posbírali druhé, třetí a čtvrté místo.


13 - KASIM, 13
V minulosti se ve Velké pardubické několikrát umístil. Přeci jen na něj ale již doléhá věk. Loni dokončil na posledním osmém místě a na nejlepší nestačil ani v letošní srpnové kvalifikaci.

Martin Liška patří ke stálicím na českém jezdeckém nebi už od počátku devadesátých let 20. století. Dlouhá léta paběrkoval, ale zásadní zlom nastal v roce 2014, kdy vyhrál třináct dostihů. Od loňského roku nosí titul žokej, neboť má na svém kontě 57 překážkových triumfů. Letos zatím vyhrál dva dostihy ve slovenských Topolčiankách. Ve Velké pardubické se představí podeváté a největším úspěchem bylo čtvrté místo. Loni byl na startu s Mauglím, kterého zadržel.


14 - VANDUAL(SVK), 10 
Letos se na dráhu vrátil po víc jak roční pauze. Červnové druhé místo za Strettonem nebylo špatné, závěrečné fázi poslední kvalifikace ale přestal stíhat. Mezi nejlepší by patřit neměl.

Slovenský žokej Lukáš Matuský je smolařem posledních tří ročníků Velké pardubické. Zdravotní trable jej vždy nepustily na start, loni dokonce dostihový den začal, ale zranil se v jednom z rámcových dostihů. Na pardubické dráze ho vídáme velmi často a v poslední dekádě zde k nejlepším. Spolupracoval s trenérem Radkem Holčákem, letos jsme ho mohli vidět spíš v sedlech koní Čestmíra Olehly. Zatím má na svém kontě dva starty ve Velké pardubické, v roce 2013 obsadil s Peintre Abstraitem páté místo.


15 - RIBELINO(FR), 10 
Po diskvalifikaci Nikase získal vítězství ve Velké pardubické 2015. Na svůj výkon ale v dalších letech nenavázal. Loňskou sezónu vynechal a i letos jeho výkony nijak oslnivé nejsou.

Enklávu jezdců z ostrovů doplňuje James Best, jenž se na ostrovních drahách představuje desátou sezónu. Na kontě má 150 vítězství a jen v prvních dvou sezónách se nedostal přes dvouciferný počet vítězství. Třikrát vyhrál dostih listed nebo grupové úrovně. V posledních pěti sezónách má vítězné procento sedm procent. Do Pardubic zavítá poprvé v kariéře, a tak bude muset rychle vstřebat zdejší specifika.


16 - SZTORM(POL), 9
Letos vyhrál všechny tři starty, které všechny absolvoval v Polsku, když suverénně vyhrál Crylal Cup i Wielkou Wroclawskou. Loni byl také druhý v Grande Steeple-Chase D'Europa v Meranu. To svědčí o jeho vysoké třídě, na pardubické dráze ale statoval naposledy v šesti letech a na zdejších cross country nijak nezářil.

Zkušený žokej Marcel Novák zažil v minulém roce životní sezónu a stal překážkovým žokejem šampionem. Ani letošní sezóna není špatná, vyhrál už dva dostihy Crystal cupu, v červnu se Sztormem ve Wroclawi a koncem září v Meranu s All About Cossiem. Začínal na rovinách, kde získal celkem 37 vítězství, na skocích je úspěšnější a počet jeho vítězství se blíží ke dvěma stovkám. V nejsledovanějším tuzemském dostihu už se představil osmkrát, čtyřikrát společně s Kasimem (čtvrté, dvě pátá a osmé místo), dvakrát společně vyhráli kvalifikační dostih. Celkem vyhrál 11 dostihů nejvyšší kategorie.


17 - ANGE GUARDIAN(GER), 10
Předloni byl ve Velké pardubické druhý. Loňská sezóna mu moc nevyšla a na měkké dráze skončil ve Velké pardubické pátý. Letos si vedl naprosto suverénně, když po těsné porážce v první kvalifikaci s Talentem s přehledem ovládl červnovou i zářijovou edici. Očekávaná pevnější půda mu hraje do noty.

Zkušený žokej Jiří Kousek je k vidění v sedlech překážkových koní už dlouhá léta, pracoval také jako trenér. V letošním roce hodně startuje v Itálii nejen pro české, ale i italské trenéry. V italském šampionátu je s 11 výhrami čtvrtý, v Česku letos vyhrál šestkrát a zažívá jednu z nejúspěšnějších sezón kariéry. V sedle Talenta vyhrál květnovou kvalifikaci. Na startu Velké pardubické byl desetkrát a je maximem druhé místo, přidal i třetí a čtvrté. V roce 2016 dovedl Hegnuse k pátému místu a loni s Universe of Gracie skončil šestý.


18 - DELIGHT MY FIRE(FR), 8
Loni třetí z Velké pardubické byla spíš brána za specialistku na wroclawskou dráhu. Tam se jí ale letos moc nedařilo. Čtvrté místo z poslední kvalifikace jí tu opět vrací do hry.

Švédský velmi zkušený jezdec Niklase Lovén se v posledních třech letech představuje tuzemskému publiku poměrně často. V Pardubicích se poprvé prosadil v roce 1994 s Chabarovskem, Velkou pardubickou zažil v roce 2012, ale do cíle se s Imbirem nedostal. V roce 2016 s Delight My Fire vyhráli druhý nejvýznamnější dostih v den Velké pardubické, Cenu Labe, a loni skončili na třetí místě. Delight My Fire velmi dobře zná, neboť s ní v posledních třech letech absolvoval 13 ze 17 startů. Atmosféru Velké pardubické okusí potřetí.


19 - NO TIME TO LOSE(GB), 9 
Obhájce loňského prvenství potvrdil svoji třídu v obou letošních startech, když v první kvalifikaci byl blízko třetí a v srpnu porazil Theophilose. Nárůst distance je pro něj výhodou a musí zde být považován za favorita.

Kariéra Josefa Váni mladšího, syna rekordmana dostihu, je od prvních krůčků bedlivě sledována a srovnávána s otcem. Letos jezdí čtrnáctou sezónu a v České republice jsme ho viděli jen jednou, v srpnové kvalifikaci, kterou nedokončil s Buonarrotim. Specializuje se na starty v Itálii a Francii. Vyhrál více než tři stovky překážkových dostihů, v letech 2013 a 2014 vyhrál s Alpha Two Gran premio v Meranu. Ve Velké pardubické se představí už pojedenácté, nejlepším umístěním je čtvrté místo s Rabit Wellem v roce 2015. Loni byl v sedle Ange Guardiana a skončil pátý.


20 - ARTISTMONTOT(FR), 8
Před dvěma lety byl třetí ve Velké slušovické. Loňskou sezónu ale vynechal a letos i přes páté místo v srpnové kvalifikaci neukázal nic, proč by měl patřit mezi špičku.

Stále ještě patří Ondřej Velek k zástupcům mladší jezdecké generace, navíc patří k obojživelníkům, kteří střídají rovinové a překážkové dostihy. Na podzim 2015 se stal rovinovým žokejem a o půl roku později odešel do Švýcarska, kde startuje v překážkových dostizích. Letos jich zvládl 16 a dvakrát vyhrál. Loni Velek v Česku téměř nestartoval, letos se dvakrát představil v Pardubicích a také koncem září v Mimoni. Ve Velké pardubické startoval čtyřikrát, naposled v roce 2015, v roce 2014 byl s Trezorem sedmý.


21 - PARETO, 11
Letos byl ve všech třech startech druhý. V Prvomájové steeplechase za Theophilosem, v polském Crystal Cupu a Wielke Wroclawské za Sztormem. V Pardubicích mu to ale nikdy moc nešlo.

Čtvrtým rokem působí v České republice bulharský jezdec Sertaš Ferhanov. Díky spolupráci s rodinným klanem Vocáskových skončil loni na druhém místě v šampionátu a letos se opět drží na špici. Celkem má na svém kontě 45 překážkových vítězství a blíží se k titulu žokej. Zatím vyhrál dva dostihy nejvyšší kategorie, loni zářijovou kvalifikaci s Power Zarem a letos Zlatý pohár elektrizace železnic ve Velké Chuchli s Amadeonem. Velkou pardubickou si vyzkoušel už v roce 2015 s Gauner Danonem, ale pro pád nedokončil, loni Power Zara zastavil.


22 - UNIVERSE OF GRACIE(GER), 13 
Tento veterán měl nejlepší sezónu před třemi lety, kdy byl ve Velké třetí. Loni obsadil šestou příčku. Jeho letošní výkony už moc slavné nejsou a do pořadí na předních příčkách by zasáhnout neměl.

Dlouhodobě ve Francii působící Lukáš Sloup patří ke zkušeným jezdcům, ale v Česku se více představuje až od roku 2015. V roce 2016 vyhrál v sedle Charme Looka třetí kvalifikaci, bylo to pro něj první pardubické vítězství v kariéře. Kromě Francie startuje také v Německu nebo Švédsku. Ve Velké pardubické se zatím představil dvakrát. V roce 2015 Sherardem dostih nedokončili a v loňském roce zadržel Sixtyseven.