Upravit stránku

Druhá polovina srpna je tradičním termínem třetího kvalifikačního dostihu na Velkou pardubickou, třetí možnosti splnit podmínky pro start ve Velké pardubické. První dostih osmidílného programu bude odstartován, jak se stalo v letošním roce tradicí ve 14 hodin.

Od roku 1997 je nedílnou součástí programu také dostih druhé kategorie, který se letos poběží jako Cena Peruána, a běhá se na distanci stejně jako Cena Labe, tedy 5200 metrů. V srpnu se několikrát na dostihové dráze představili protagonisté říjnové Velké pardubické, proto je dobré mít oči na stopkách a vyhlížet, kdo by se mohl prosadit právě druhou říjnovou neděli při vrcholu překážkové sezóny.

1993
Právě v tomto roce se konal první ročník srpnové kvalifikace, tak jak ji známe dnes. Distance dostihu byla 5500 metrů, na start se postavilo sedmnáct koní, kteří bojovali o celkovou dotaci 70 tisíc korun. Zápisné bylo tehdy dvě procenta z celkové ceny dostihu. Po boji o jednu délku zvítězil šestiletý Veron v sedle se svým trenérem Josefem Váňou. Na druhém místě doběhl Čakron a na třetím Lověnka, kolem cílového mezníku proběhlo celkem jedenáct koní. Čas vítězného Verona byl velmi kvalitní 7:03,0. Kdo uhodl vítězství Verona, bral 34 korun za deset vsazených, zmiňované velké pořadí bralo 2718 korun za deset vsazených.

24
Tolik ročníků srpnové kvalifikace se konalo na distanci 5800 metrů, letos budeme svědky 25. ročníku. Poprvé se na dnes již „klasické“ distanci běželo v roce 1994, bylo na startu 17 koní a 11 jich dokončilo. Dotace tehdy byla 100 tisíc korun, letos se potřetí za sebou poběží o celkovou dotaci 400 tisíc korun, která bude rozdělena mezi sedm nejlepších v cíli.

4
Od roku 1993 najdeme čtyři koně, kteří vyhráli srpnovou kvalifikaci a následně vyhráli Velkou pardubickou. Prvním, kdo získal zajímavý double, byl v roce 2001 Chalco, o šest let později na něj navázala Sixteen, třetím se stal v roce 2011 Tiumen a čtvrtým do party se stal v roce 2016 Charme Look. První tři koně připravoval Josef Váňa, Charme Looka Martina Růžičková. Pozdější vítěz Velké pardubické se v srpnu představil ještě v dalších pěti případech. V roce 1996 skončil Cipísek na druhém místě, v roce 2002 byl Maskul v kvalifikaci třetí, v roce 2009 Tiumen čtvrtý, v roce 2012 Orphee des Blins také třetí a loni No Time To Lose druhý. Více než třetina posledních vítězů Velké pardubické se představila právě v třetí kvalifikaci, konané šest až osm týdnů před vrcholem sezóny.

1997
V tomto roce se poprvé běžel kros druhé kategorie, který také slouží jako přípravný dostih na Velkou pardubickou. Tehdy se běžel na 4400 metrů, později se jeho distance prodloužila na rovných pět kilometrů a od roku 2004 se běhá na trati 5200 metrů. Prvním vítězem se stal Vronsky v sedle se svým trenérem Josefem Váňou a o necelé dva měsíce později dokázal vyhrát Velkou pardubickou. Ambice vítězů tohoto dostihu nejsou ve Velké rozhodně malé a tento dostih si zaslouží stejnou pozornost jako samotná kvalifikace.

5
V pěti případech se stal vítěz krosu druhé kategorie vítězem Velké pardubické. Na Vronského navázal v letech 1998 až 2000 Peruán, pro kterého to byla pravidelná rozcvička před Velkou. Ve stopách Vronského a Peruána se vydala v roce 2013 Orphee des Blins. V roce 2010 dokončil pozdější vítěz Tiumen na druhém místě a v roce 2005 doběhl Maskul šestý, ale druhou říjnovou neděli triumfoval. Z 21 uskutečněných ročníků jsme vítěze Velké viděli v sedmi případech, tedy opět ve třetině. Navíc v roce 2014 finišoval v tomto dostihu na pátém místě Al Jaz a o sedm týdnů později pořádně prohnal Orphee des Blins, když skončil o necelou délku na druhém místě.

15
Při srpnovém dostihovém dni, ať už v kvalifikaci nebo ve dvojkovém krosu, se pozdější vítěz Velké pardubické představil ve šestnácti případech od roku 1996 (v prvních třech ročnících třetí kvalifikace se pozdější vítěze nepředstavil). V sobotu odpoledne se ve dvou sledovaných dostizích představí dvanáct koní, kteří figurují na přihláškách do 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou a pět jich má splněné kvalifikační podmínky. V kvalifikaci se tentokrát představí dvojice koní, kteří nefigurují na přihláškách (Izynka a Eldorado).

4
Rekordmany srpnové kvalifikace, co do počtu vítězství, jsou Čelkar (1994 a 1995), Hastaven (2004 a 2006), Sixteen (2007 a 2009), Trezor (2012 a 2013) a Charme Look (2016 a 2017), všichni se prosadili dvakrát. Dvojkový kros vyhrál třikrát Peruán (1998 až 2000), a tak dostih logicky nese v současnosti jeho jméno.

4
Nejúspěšnějším jezdcem třetí kvalifikace se stal v minulém roce Jan Faltejsek, bylo to jeho již čtvrté vítězství v tomto dostihu. Odsunul tak na druhé místo Josefa Váňu staršího a Josefa Bartoše, kteří se prosadili třikrát. Celkem za 25 ročníků dokázalo kvalifikaci vyhrát sedmnáct jezdců.

V kratším klání se mohou pochlubit trojicí zásahů Zdeněk Matysík, opět Josef Bartoš a Dušan Andrés. V Ceně Peruána si vítězství dokázalo připsat celkem dvanáct jezdců, šestice (Váňa, Bartoš, Havelka, Andrés, Faltejsek a Myška) dokázala vyhrát oba. Mezi úspěšnými jezdci najdeme i tři cizince, Vladislava Snitkovského, Petera Gehma a Liama Treadwella.

11
Tolik srpnových překážkových vrcholů vyhráli od roku 1993 svěřenci Josefa Váni. Od roku 1993 se konalo celkem 25 kvalifikací a 21 „dvojek“, a tak koně z Mlýnců či Bohuslavi vyhráli téměř každý čtvrtý ze sledovaných dostihů. Osmkrát se Váňou připravovaný kůň prosadil v kvalifikaci a třikrát ve dvojkovém krosu. Druhé místo v trenérském žebříčku patří Čestmíru Olehlovi se šesti úspěchy, čtyři čárky má na kontě Radek Holčák a tři jeho otec František společně s Lenkou Horákovou. Celkem vítěze jednoho ze srpnových vrcholů dokázalo připravit 19 trenérů, mezi kterými najdeme pět žen, Lenku Horákovou, Hanu Kabelkovou, Zdenu Havlíčkovou, Martinu Růžičkovou a Štěpánku Myškovou.

7:19,61
To je rekordní čas srpnové kvalifikace, jehož svědky jsme byli v roce 2013, když zvítězil Trezor pod Josefem Bartošem. Na distanci 5800 metrů se běželo 24 kvalifikací. Sedmkrát čas vítěze převyšoval osm minut, naposledy to bylo už v roce 2002. Jedenáctkrát se čas vítěze pohyboval mezi sedmi a půl a osmi minutami. Od roku 2010 se kvalifikace pořádně zrychlila, výsledné časy jsou pod sedm a půl minuty, pouze v letech 2014 Kasim dosáhl času 7:31,23, v roce 2016 Charme Look - 7:35,12 a v loňském roce byla kvalifikace nejpomalejší od roku 2003, Charme Look se prosadil v čase 7:47,58. V současnosti ovšem koně nosí 70 kilogramů, o dva kilogramy více než v minulosti.

6:34,75
Dvojková cross country má rekordní čas z roku 2007, kdy se prosadil Moning Let s Dušanem Andrésem. Od roku 2004, kdy se běhá na distanci 5200 metrů, jsme čtyřikrát byli svědky výsledného tempa nad sedm minut. Hranicí kvality se v tomto dostihu ukazuje čas 6 minut a 45 vteřin, tato meta byla pokořena ze čtrnácti případů šestkrát. Loni vyhrál v čase 6:56,86 Tzigane du Berlais, který se letos představí v kvalifikaci.

Jak to bylo v minulosti?

Před 20 lety…
V roce 1998 se srpnový dostihový den konal až 29. srpna. Kvalifikace byla odběhnuta jako Velká cena IPB a dostih druhé kategorie pod názvem Cena Karma Český Brod na 4300 metrů. Kvalifikační dostih se běžel s celkovou dotací 200 tisíc korun a na startu byl maximální počet dvaceti koní. Po boji o hlavu vyhrála bělka Čest, která měla v sedle Františka Jasinského. Druhou dotaci vybojoval Cipísek v sedle s Josefem Váňou starším a třetí proběhl okolo cílového mezníku Celestano. Čest vyhrála dostih v čase 8:01,0. Celkem okolo cílového mezníku proběhlo 15 koní. Dvojkového dostihu se zúčastnilo sedm koní a lehce o čtyři půl délky vyhrál Peruán se Zdeňkem Matysíkem před obhájcem vítězství ve Velké pardubické Vronskym. Třetí proběhl okolo cílového mezníku Belovodsk, ale byl diskvalifikován, neboť v průběhu dostihu dvakrát vybočil. Peruán se prosadil v čase 6:35,0.

Před 10 lety…
V sobotu 23. srpna se konal srpnový dostihový den v roce 2008. Třetí kvalifikace byla odběhnuta jako Velká cena Skanska DS na 5800 metrů a na startu bylo třináct koní. V roli favoritů nastupovali Pessoa a Decent Fellow, ale nejvíce sil měl jich tréninkový partner Juventus, v jehož sedle byl Josef Váňa starší (je to jeho předposlední kvalifikační vítězství, poslední přidal o tři roky později také v srpnu s Tiumenem). O necelé dvě délky na druhém místě doběhl Marath s Josefem Sovkou a trojici nejlepších doplnil Mr Land s Liborem Sedlářem. Čas Juventuse, který odskočil v kurzu 4:1, byl 7:40,73. Dvojkový dostih se konal již na distanci 5200 metrů pod názvem Memoriál Ing. Michala Rabase, na startu bylo deset koní a o délku a čtvrt vyhrál svěřenec Radka Holčáka Numero Due. Na druhém místě doběhl Welldancer (favorit dostihu) a na třetím Claudio.

(bda)