Upravit stránku

Pardubický sobotní program doznal především v posledních letech podstatných změn. Klasická steeplechase, Stříbrná trofej, byla odběhnuta již koncem července, a tak tentokrát se bude pozornost upínat na dvě klání přes proutěné překážky - tedy klání, která se těší velké popularitě na britských ostrovech. Historie dvojice dostihů přes proutěné překážky se začíná psát v první polovině devadesátých let, kdy zásadními změnami prošlo celé pardubické závodiště. Následující řádky nabízejí několik zajímavostí obou vrcholů sobotního programu.

25
Zlatá spona tříletých, nejlépe dotovaný tuzemský dostih přes proutěné překážky napíše v sobotu 25. kapitolu. Při první edici v roce 1993 se prosadil Barrow v sedle s Josefem Kovandou připravovaný Františkem Horákem.

23
V roce 1993 byla napsána i první kapitola Křišťálového poháru, proutěných překážek pro čtyřleté a starší koně. První ročník vyhrál Fliederstrauch s jezdcem Svobodou. V letech 1994 a 1995 byla tradice Křišťálového poháru přerušena, a tak v sobotu uvidíme 23. ročník. Navíc v letošním roce dochází ke zkrácení distance z 4100 metrů na 3400.

1
Jediným koněm, který vyhrál oba dostihy přes proutěné překážky rok po sobě, byl Kolorado připravovaný Čestmírem Olehlou pro stáj Wrbna Racing. Mezi tříletými se prosadil Kolorado v roce 2003 v sedle s Dušanem Andrésem a o rok později ho dovedl k triumfu Peter Gehm.

0
Zatím žádný z vítězů Zlaté spony tříletých nevyhrál Velkou pardubickou. Nejblíže tomu byl Nikas v loňském roce, kdy byl diskvalifikován po vítězství pro pozitivní dopingový nález. V letošním roce se na start Velké pardubické postaví dva vítězové Zlaté spony tříletých, a to již zmiňovaný Nikas (2008) a Pareto, vítěz z roku 2010. Zlatou sponu je třeba sledovat s velkou pečlivostí, neboť mezi vítězi najdeme velmi zajímavá jména jako Masini, výše zmiňovaný Kolorado, Bremen Plan nebo účastníci letošní Velké pardubické.

150
Tolik tisíc korun činí letos dotace Zlaté spony tříletých. V novodobé historii se o stejnou sumu poběží poprvé. Křišťálový pohár má celkovou dotaci 300 tisíc korun. O tuto sumu se běželo naposled v roce 2002.

3
Rekordmanem mezi jezdci ve Zlaté sponě tříletých jsou Dušan Andrés s Josef Váňa mladší, kteří tento dostih vyhráli třikrát (Andrés: 1997 – Lucydara, 1998 – Sarmata a 2003 Kolorado, Váňa: 2013 – Big Mago, 2015 – Kifaaya a 2016 – Koenigin Mum). Dvě vítězství v dostihu mají na kontě Pavel Kašný, Radek Havelka a Marek Stromský. Celkem se zatím ve Zlaté sponě prosadilo 17 jezdců. Mezi trenéry mají nejlepší bilanci Čestmír Olehla a František Holčák, kteří připravili pět vítězů. Jen o jednu čárku za nimi je Radek Holčák. Celkem vítěze Zlaté spony tříletých dokázalo připravit třináct trenérů, mezi nimi jsou i dvě ženy Světlana Mazáčová (1999 – Kinley’s) a Pavla Váňová (2016 – Koenigin Mum).

2
Vítězství v proutěnkářském Křišťálovém poháru již mohlo oslavit osmnáct jezdců, ale nikdo zatím nevyhrál třikrát. Dvě výhry jsou na kontě Jiřího Kameníčka, Marka Stromského, Jaroslava Brečky a Josefa Váni mladšího. Zbylá čtrnáctka má na kontě jedno vítězství. Mezi trenéry se může pochlubit nejlepší bilancí Radek Holčák, který připravil čtyři vítěze, třikrát se radovali Čestmír Olehla, Grzegorz Wroblewski a Josef Váňa. Celkem vítěze Křišťálového poháru připravilo jedenáct trenérů a kromě Wroblewského mezi nimi najdeme ještě dva cizince Vladimira Prachova (1997 – Haik) a Charlese Manna (2002 – Merchant’s Friend).

4 + 6
Ptáte se, kolik jezdců a trenérů dokázalo vyhrát oba sledované vrcholy? Jezdci jsou pouze čtyři, Dušan Andrés (4 vítězství obou dostizích), Marek Stromský (4), Josef Váňa mladší (5) a Jiří Kousek (2). Mezi trenéry jsou u obou dostihů zapsáni František Holčák (7 vítězství celkem), Radek Holčák (8), Čestmír Olehla (8), Josef Váňa (4), Grzegorz Wroblewski (4) a Stanislav Popelka (2). Svěřenci uvedeného půltuctu vyhráli téměř tři čtvrtiny uskutečněných ročníků.

9 Nejvíc se v Křišťálovém poháru zatím nedařilo nejmladším účastníkům, čtyřletým, kteří se prosadili v devíti ročnících. Pět triumfů mají na kontě pěti a sedmiletí. Dvakrát vyhrál kůň ve věku šesti let a nejstarším vítězem byl osmiletý Fliederstrauch, který se prosadil v prvním ročníku v roce 1993.

Jak to bylo v minulosti?

Před 20 lety…
V roce 1997 se oba dostihy konaly v den Velké pardubické, tedy v neděli 12. října. Souboj tříletých byl na programu jako první v pořadí a nesl název Cena Kovohutí Břidličná, celková dotace byla 150 tisíc korun a usilovalo o ni jedenáct koní. Jistě o necelé dvě délky vyhrála Lucydara, kterou pro stáj Edoc Brno připravoval Josef Andrés a v sedle byl jeho syn Dušan. Druhá doběhla Sesil a třetí Vezír. Tehdy se klání pro tříleté konalo na distanci 2800 metrů. Jako šestá v pořadí byla na programu Cena o 2. Křišťálový pohár KB na 3500 metrů. Celkem bylo na startu čtrnáct koní a lehce o osm délek vyhrál čtyřletý ruský rodák Haik, kterého připravoval trenér Vladimir Prachov, vítěz Velké pardubické, a v sedle byl rovinový žokej Ramil Děmidov. Také na druhém místě docválal svěřenec trenéra Prachova, Shank, a třetí skončila China. Čas dostihu byl velmi rychlý, 4:08,3.

Před 10 lety…
Také v roce 2007 se oba dostihy konaly v den Velké pardubické. Zlatá spona tříletých se odehrávala pod patronátem společnosti Chládek a Tintěra, distance dostihu už byla 3200 metrů a celková dotace 120 tisíc korun. Na startu bylo deset koní a lehce o více než tři délky vyhrál svěřenec Františka Holčáka Life is Life v sedle s Markem Stromským. Na druhém místě finišoval Malcolm a třetí Balerína. Hnědý valach se prosadil v čase 3:49,47. Čtvrtým bodem programu byl Křišťálový pohár Media Flow na 4100 metrů. V tomto dostihu se představilo devět koní a diváci sledovali v cílové rovině souboj mezi Luxusem a Playletou. O tři čtvrtě délky vyhrál prvně jmenovaný, který odskočil v kurzu 5,5:1. Svěřenec Radka Holčáka měl v sedle opět Marka Stromského, Playletu vedl Radek Havelka. Třetí skončil svěřenec Martiny Růžičkové Nergos s Janem Korpasem. Čas vítězného Luxuse byl kvalitní, 4:56,42.
(bda)