Upravit stránku

Konec školního roku klepe na dveře, a to je neklamné znamení, že bude odběhnuta druhá kvalifikace na Velkou pardubickou. Letos má díky kolizi s Českým derby trochu nezvyklý termín, nedělní odpoledne. V minulosti se druhá kvalifikace běhala v polovině června, jindy na konci měsíce, nyní se zpravidla běhá poslední nebo předposlední červnový víkend.

Právě červnový termín pro kvalifikační dostih byl dlouhá léta velmi populární a představoval se při něm zástup kvalitních koní a pozdějších vítězů Velké pardubické. Do druhé říjnové neděle, termínu Velké pardubické steeplechase, chybí ještě hodně času, a tak i případné drobné šrámy se do začátku října podaří zahladit. Od roku 1997 se běhá druhá kvalifikace jako Memoriál majora Miloše Svobody, stejně tomu bude i v letošním roce. Následující řádky nabízejí několik zajímavostí o hlavním dostihu nedělního pardubického programu.

1981
Prvního ročníku červnové kvalifikace jsme byli svědky v roce 1981, tehdy se běželo na distanci „pouhých“ pěti kilometrů. Postupem času se distance na prodlužovala, nejprve na 5500 metrů, v roce 1993 se běželo na šest kilometrů, ale od roku 1994 je distance konstantní, 5800 metrů. První ročník dostihu vyhrál Sagar v sedle s Pavlem Liebichem, připravovaný Václavem Čermákem pro PP Kladruby nad Labem. V říjnu 1981 Sagar vyhrál Velkou pardubickou.

9
Devět vítězů červnové kvalifikace, ale pouze šest jmen, se dokázalo o více než tři měsíce později prosadit v samotném vrcholu sezóny. O Sagarovi již byla zmínka, „double“ si zopakoval i o rok později. Na Sagara navázal legendární Železník, který v červnu a v říjnu dokázal vyhrát v letech 1987 a 1989. V roce 1993 byl úspěšný Rigolletto, o čtyři roky později Vronsky, dvakrát se to podařilo také Registaně, v letech 2003 a 2004, a zatím posledním vítězem červnové kvalifikace a Velké byl v roce 2006 Decent Fellow. Vítěz červnové kvalifikace 2015 Zarif doběhl ve Velké pardubické na druhém místě. Loni vyhrál Ange Guardian před Hegnusem, druhou říjnovou neděli byl Ange Guardian šestý a Hegnus si své umístění zopakoval.

14
Nejstarším vítězem červnové kvalifikace je Železník, který v roce 1992 vyhrál ve věku čtrnácti let. Nejvíce vítězů, deset, bylo v devíti letech. Druhé místo patří sedmiletým s osmi úspěchy. Jedenáctiletí a starší koně se dokázali prosadit osmkrát. Desetiletí (loni Ange Guardian) vyhráli čtyřikrát a třikrát se dokázali prosadit šestiletí koně (Sagar, Bekor a Registana).

4
Rekordmany dostihu jsou právě Železník a Registana, kteří dokázali červnovou kvalifikaci vyhrát čtyřikrát. Prvně jmenovaný se prosadil v letech 1986, 1987, 1989 a 1992, třikrát byl v jeho sedle Josef Váňa a jednou Antonín Novák. Registaně se podařilo vyhrát čtyřikrát za sebou v letech 2002 až 2005. V jejím sedle se vystřídali tři jezdci, Jiří Kameníček, Peter Gehm a Jim Crowley. Dvakrát dokázali v červnu vyhrát už několikrát zmiňovaný Sagar, Decent Fellow (2006 a 2007) a také „kvalifikační král“ Trezor (2013 a 2014).

5
Jezdeckým rekordmanem dostihu je Josef Váňa starší, který ho vyhrál pětkrát, a ještě v roce 2013 byl druhý. Váňa se třikrát prosadil se Železníkem, v roce 1997 s Vronskym a v roce 2006 s Decent Fellowem. Tři vítězství posbírali Peter Gehm a Josef Bartoš, dvě čárky posbírali Pavel Liebich, Dušan Andrés a Jan Faltejsek. Celkem mezi vítězi červnové kvalifikace najdeme 27 jezdeckých jmen.

9
Trenérským rekordmanem druhé kvalifikace je Čestmír Olehla. Železníka připravil k triumfu třikrát, Registanu čtyřikrát a zbylé dvě čárky přidal v letech 1998 s Lateranem a přesně o deset let později Moning Letem. To je zatím poslední Olehlovo vítězství v červnové kvalifikaci. Sedmkrát se z vítězství radoval Josef Váňa a třikrát se prosadili svěřenci Václava Čermáka a Františka Holčáka. Celkem mezi vítězi najdeme 19 trenérů, mezi nimi i tři ženy, Lenku Horákovou, Hanu Kabelkovou a Štěpánku Myškovou.

14
Od roku 2000 startuje v červnové kvalifikaci průměrně 14 koní, celkem se v devatenácti ročnících představilo 262 koní. Maximální počet účastníků, dvacet, se objevil na startu v roce 2014. Devatenáct koní bylo na startu v roce 2001 a osmnáct v roce 2009. V minulém roce se představilo lehce nadprůměrných patnáct koní a devět jich dorazilo do cíle. Jaká je úspěšnost ve druhé kvalifikaci? V posledních devatenácti ročnících dokončilo kvalifikaci průměrně deset koní (celkem 186). V letech 2007 a 2008 byla stoprocentní úspěšnost, naopak v roce 2014 proběhlo okolo cílového mezníku pouze dvanáct z dvaceti startujících.

5:1
Průměrný kurz vítěze druhé kvalifikace od roku 2002, tedy za posledních 17 ročníků, dosahuje hodnoty 5:1. Ve třinácti ročnících (tedy ve třech čtvrtinách) se prosadili favorité, jejichž kurz byl maximálně 3,5:1 nebo nižší. Třikrát byla desetinovou favoritkou Registana v letech 2003 až 2005 a v roce 2008 nastupoval v roli desetinového favorita Moning Let. Naopak v roce 2009 se prosadil Profil, který odskočil v kurzu 18:1 a je tak největším vítězným outsiderem druhé kvalifikace. „Jen“ 16:1 byl nabízen v roce 2012 Karlsbad. V roce 2016 se prosadil Templář v kurzu 14:1, potřetí od roku 2002 jsme registrovali vítěze s dvouciferným kurzem. Loňský vítěz Ange Guardian byl nabízen 3:1.

7:24,77
Nejrychleji zvládla druhou kvalifikaci od roku 2000 Registana v roce 2004, která se dostala o více než pět vteřin pod hranici extra kvality, sedm a půl minuty. Tuto hranici ještě pokořili Bremen Plan v roce 2010 a v roce 2014 Trezor, ale tomu se to podařilo o jedinou setinu. Naopak nejpomalejší druhá kvalifikace byla k vidění v roce 2001, když se prosadil Peruán, vítězný v čase 8:16,07. V loňském roce zůstal Ange Guardian za časem 7:30 o dvě vteřiny a 71 setin.

Jak to bylo v minulosti?

Před 30 lety…
V sobotu 1. července 1989 byla hlavním bodem pardubického dostihového programu (celkem bylo odběhnuto osm dostihů) Steeplechase Sagara na 4976 metrů (celková dotace byla 70 tisíc korun), na jejíž start se postavilo celkem 15 koní. Startovní číslo 13 nesl dvojnásobný vítěz Velké pardubické Železník, v jehož sedle byl žák Josef Váňa. Ač bylo startovní pole početné, role Železníka byla neotřesitelná. Nastoupil v sázkovém poměru 11 za 10 korun vsazených. Svou roli potvrdil lehce o pět délek před Libentínou v sedle amatérem Kovandou a Grewotem s Vladimírem Vinklárkem. Celkem okolo cílového mezníku proběhlo 12 koní, ale pouze první pětice s rozumnými rozestupy. Železník se prosadil na dnešní dobu ve výletním tempu rovných sedm minut, a to se běželo na velmi lehké dráze. Očekávané bylo pořadí na prvních dvou i prvních třech místech v cíli, a tak ani správně natipované malé, resp. velké pořadí velkou výhru nepřineslo (40, resp. 60 za 10 vsazených).

Před 20 lety…
V neděli 20. června 1999 se konal v Pardubicích v rámci dvoudenního mítinku třetí ročník Memoriálu majora Miloše Svobody, druhé kvalifikace na Velkou pardubickou. Distance už byla na dnešní dobu klasická, 5800 metrů, startovní pole čítalo 14 jmen, z nichž devět dostih dokončilo. Suverénem dostihu byl svěřenec trenéra Františka Holčáka, sedmiletý černý hnědák Kreator reprezentující stáj HB-Zlín. V sedle s Dušanem Andrésem svým soupeřům nadělil minimálně deset délek. Druhý proběhl cílem Vronsky s Vlastimilem Špalkem, třetí Belovodsk s Janem Havlíčkem a čtvrtý skončil Peruán se Zdeňkem Matysíkem. Peruán ztrácel na vítěze více než 14 délek, ale to nevadilo, v říjnu si svěřenec Lenky Horákové připsal druhé životní vítězství ve Velké pardubické. Dráha byla pružná a Kreator se prosadil v čase o čtyři vteřiny horším než osm minut.

Před 10 lety…
V roce 2009 se Memoriál Miloše Svobody konal v sobotu 13. června také pod názvem Velká cena Paramo. Startovní listina byla téměř plná, divákům se v boji o celkovou dotaci 200 tisíc korun představilo 18 koní. Favoritkou byla dvojnásobná vítězka Velké pardubické Sixteen v sedle s Josefem Bartošem (2,2:1), o vítězství bojovala, ale musela se spokojit s těsným třetím místem za Profilem a tréninkovým partnerem Del Solem. Profil vedený Michalem Köhlem vyhrál o půl délky a Sixteen podlehla Del Solemu o krk. Svěřenec dnešního správce pardubické dráhy Jiřího Jandy, Profil, odskočil do dostihu v kurzu 18:1 (od roku 2002 nevyhrál druhou kvalifikaci větší outsider…). Del Soleho vedl Josef Váňa mladší, tehdy startující s žákovskou licencí. Profil se prosadil v kvalitním čase 7:34,0, a to dráha byla ohodnocena jako 4,0 – pružná. Tehdy poslal Josef Váňa do dostihu čtyři koně, kteří dokončili na druhém, třetím, pátém a šestém místě, nebyl mezi nimi ovšem pozdější vítěz Velké pardubické Tiumen.

(bda)