Upravit stránku

Klasická steeplechase patří k pardubickému závodišti od roku 1994. Tradičním vrcholem první části sezóny je červnový pohár Zlatý pohár. Ke druhé polovině sezóny patří Stříbrná trofej, která se až do roku 2015 konala v den Velké pardubické, zpravidla několik desítek minut před samotným vrcholem programu. V roce 2016 byla přesunuta na sobotu jako vrchol prvního dne mítinku. V minulém roce se konala v červenci, neboť týden po Velké pardubické se v Praze běžela Velká národní steeplechase, téměř totožný dostih jako Stříbrná trofej. Letos se opět vrací na sobotní odpoledne, kdy jsou na programu ještě další dva vrcholy přes proutěné překážky - Křišťálový pohár a Zlatá spona tříletých. Příznivci „lehčích“ skoků a dostihů pouze po trávě si v sobotu rozhodně přijdou na své. 

Z historie Stříbrné trofeje

25
Historie Stříbrné trofeje, klasické steeplechase na 4400 metrů (šest ročníků se konalo na distancích 4100 až 4300 metrů), se začala psát v roce 1994. Prvním vítězem se stal Barbakan v sedle s Dušanem Andrésem připravovaný Františkem Holčákem pro stáj Zbrojovka Vsetín. Barbakan dva roky před triumfem ve Stříbrné trofeji vyhrál poslední ročník Československého derby. Tradice Stříbrné trofeje je od roku 1994 nepřerušena, a tak budeme svědky již 25. ročníku. V současné době mají oba dostihy - červnový Zlatý pohár i podzimní Stříbrná trofej - stejnou distanci 4400 metrů.

10
Stříbrná trofej je doménou pětiletých koní, z 24 konaných ročníků vyhráli deset. Až do roku 1999 se prosazovali jen pětiletí koně, ale poslední jejich triumf již je šest let starý a postaral se o něj reprezentant DS Pegas Gejzir s Thomasem Boyerem v sedle. Šest ročníků vyhráli šestiletí, čtyřikrát se prosadili sedmiletí. Nejmladšími vítězi jsou čtyřletí Szeryf a Duce, kteří triumfovali v letech 2002 a 2003. Naopak nejstaršími vítězi jsou osmiletí Royal Mougins a Khalshani, vítězící v letech 2010, respektive 2015. Letos se představí koně ve věku od pěti do devíti let. Pokud by vyhrál Dangerous Gleam nebo Sixtyseven, stanou se nejstaršími vítězi dostihu.

4
Rekordmanem Stříbrné trofeje je Royal Mougins, který ji vyhrál čtyřikrát za sebou v letech 2007 až 2010. Je zajímavé, že se v jeho sedle prosadili čtyři různí jezdci, Jaroslav Myška, Paul Andrew Johnson, Jiří Kousek a Marek Stromský. Dvě vítězství mají na svém kontě Eklerer (1998 a 2000), Diatelot (1999 a 2001) a Duce (2003 a 2005). Celkem Stříbrnou trofej dokázalo vyhrát osmnáct koní.

6
Jezdeckým rekordmanem Stříbrné trofeje je Dušan Andrés, který tento dostih vyhrál šestkrát. Již jsme se zmiňovali, že vyhrál první ročník v roce 1994 s Barbakanem a poslední triumf přidal v roce 2015 s Khalshanim. Andrés už svou bilanci nevylepší, neboť ukončil jezdeckou kariéru. Tři vítězství zaznamenal Jiří Kameníček a dvě Marek Stromský společně s Jaroslavem Myškou. Celkem se ve Stříbrné trofeji prosadilo patnáct jezdců a mezi nimi i dva cizinci James Crowley a Paul Andrew Johnson.

7
Pořadí trenérů vládne František Holčák se sedmi úspěchy, neboť je podepsán pod triumfy Barbakana, Scatera, Kreatora a čtyřmi Royal Mouginse. Druhé místo patří společně Čestmíru Olehlovi a Radku Holčákovi se čtyřmi triumfy a svěřenec Josefa Váni se prosadil třikrát. Celkem vítěze Stříbrné trofeje připravilo deset trenérů a najdeme mezi nimi i dvě ženy, Pavlínu Baštovou (George de Hareb) a Štěpánku Myškovou (Anaking).

7,4
Někdo může být překvapen, že se na start Stříbrné trofeje postaví tentokrát pouze pět koní, ale od roku 1994 je průměrná účast v dostihu sedm až osm koní. Pět koní uvidíme na startu již počtvrté. Poprvé se tak stalo v inauguračním roce 1994, dále v letech 2002 a 2015. Naopak maximální účast, jedenáct koní jsme viděli v roce 2011.

5:38,32
Loňský ročník konaný v červenci přinesl nový rekordní čas dostihu. Sundara vyhrál v čase o více než jednu a půl vteřiny lepším, než byl rekord Duceho z roku 2003. Na distanci 4400 metrů se Stříbrná trofej běhá pravidelně od roku 2001. V prvních sedmi ročnících se distance pohybovala od 4100 do 4400 metrů. Třetí místo v historických tabulkách patří Gejzirovi, vítězovi z roku 2012, ten zaostal na Ducem o devět setin vteřiny. Naopak nejpomalejší ročníky byly v letech 2002 a 2016, kdy se prosadili koně v čase nad šest minut.

Z historie dostihů přes proutěné překážky

26
Zlatá spona tříletých, nejlépe dotovaný tuzemský dostih pro začínající překážkáře přes proutěné překážky napíše v sobotu 26. kapitolu. Při první edici v roce 1993 se prosadil Barrow v sedle s Josefem Kovandou připravovaný Františkem Horákem.

24
V roce 1993 byla napsána i první kapitola Křišťálového poháru, proutěných překážek pro čtyřleté a starší koně. První ročník vyhrál Fliederstrauch s jezdcem Svobodou. V letech 1994 a 1995 byla tradice Křišťálového poháru přerušena, a tak v sobotu uvidíme „teprve“ 24. ročník. Od roku 2017 došlo ke zkrácení distance na 3400 metrů, aby distance klasické steeplechase a proutěných překážek nebyla velmi podobná.

1
Jediným koněm, který vyhrál oba dostihy přes proutěné překážky rok po sobě, byl Kolorado připravovaný Čestmírem Olehlou pro stáj Wrbna Racing. Mezi tříletými se prosadil Kolorado v roce 2003 v sedle s Dušanem Andrésem a o rok později ho dovedl k triumfu Peter Gehm.

0
Zatím žádný z vítězů Zlaté spony tříletých nevyhrál Velkou pardubickou. Nejblíže tomu byl Nikas v loňském roce, kdy byl diskvalifikován po vítězství pro pozitivní dopingový nález. V letošním roce se na start Velké pardubické postaví tři vítězové Zlaté spony tříletých, a to již zmiňovaný Nikas (2008), Pareto (2010) a Hegnus (2011). Zlatou sponu je třeba sledovat s velkou pečlivostí, neboť mezi vítězi najdeme velmi zajímavá jména jako Masini, výše zmiňovaný Kolorado, Bremen Plan nebo účastníci letošní Velké pardubické.

3
Rekordmanem mezi jezdci ve Zlaté sponě tříletých jsou Dušan Andrés s Josef Váňa mladší, kteří tento dostih vyhráli třikrát (Andrés: 1997 – Lucydara, 1998 – Sarmata a 2003 Kolorado, Váňa: 2013 – Big Mago, 2015 – Kifaaya a 2016 – Koenigin Mum). Dvě vítězství v dostihu mají na kontě Pavel Kašný, Radek Havelka a Marek Stromský. Celkem se zatím ve Zlaté sponě prosadilo 18 jezdců. Mezi trenéry mají nejlepší bilanci Čestmír Olehla a František Holčák, kteří připravili pět vítězů. Jen o jednu čárku za nimi je Radek Holčák. Celkem vítěze Zlaté spony tříletých dokázalo připravit čtrnáct trenérů, mezi nimi jsou i dvě ženy Světlana Mazáčová (1999 – Kinley’s) a Pavla Váňová (2016 – Koenigin Mum).

2
Vítězství v proutěnkářském Křišťálovém poháru již mohlo oslavit osmnáct jezdců, ale nikdo zatím nevyhrál třikrát. Dvě výhry jsou na kontě Jiřího Kameníčka, Marka Stromského, Jaroslava Brečky, Josefa Váni mladšího a Jiřího Kouska. Zbylá čtrnáctka má na kontě jedno vítězství. Mezi trenéry se může pochlubit nejlepší bilancí Radek Holčák, který připravil čtyři vítěze, třikrát se radovali Čestmír Olehla, Grzegorz Wroblewski a Josef Váňa. Celkem vítěze Křišťálového poháru připravilo dvanáct trenérů, a kromě Wroblewského mezi nimi najdeme ještě dva cizince Vladimira Prachova (1997 – Haik) a Charlese Manna (2002 – Merchant’s Friend).

4 + 6
Ptáte se, kolik jezdců a trenérů dokázalo vyhrát oba sledované vrcholy? Jezdců je pět, Dušan Andrés (4 vítězství obou dostizích), Marek Stromský (4), Josef Váňa mladší (5), Jiří Kousek (3) a Jan Faltejsek (2). Mezi trenéry jsou u obou dostihů zapsáni František Holčák (7 vítězství celkem), Radek Holčák (8), Čestmír Olehla (8), Josef Váňa (4), Grzegorz Wroblewski (4) a Stanislav Popelka (2). Svěřenci uvedeného půltuctu vyhráli téměř tři čtvrtiny uskutečněných ročníků.

9
Nejvíc se v Křišťálovém poháru zatím nedařilo nejmladším účastníkům, čtyřletým, kteří se prosadili v devíti ročnících. Pět triumfů mají na kontě pěti a sedmiletí. Třikrát vyhrál kůň ve věku šesti let, nejstarším vítězem byl osmiletý Fliederstrauch, který se prosadil v prvním ročníku v roce 1993.

Jak to bylo v minulosti?

Před 20 lety…

V roce 1998 se dostih pro tříleté konal už v sobotu, na závěr rovinového programu. Na startu bylo 11 koní a vítězem dostihu se stal tmavý hnědák Sarmata, kterého pro stáj IPS Praha připravoval František Holčák a v sedle byl Dušan Andrés. Na druhém místě proběhla Likie a třetí Geňa. Na čtvrtém místě proběhl okolo cílového mezníku bělouš Kedon, který se o několik let později postavil několikrát na start Velké pardubické. Dotace tříletých proutěnek byla 150 tisíc korun, tedy stejná jako v letošním roce. V neděli byl nejprve odběhnut Křišťálový pohár pod patronátem Komerční banky. Mezi třinácti účastníky měl nejvíce sil 4letý tmavý hnědák Diatelot, kterého pro Stáj Wrbna připravoval Čestmír Olehla a v sedle byl Jiří Kameníček. Druhou příčku o tři délky za vítězem obsadila Sankt Moritz a trojici nejlepších doplnil Sexman. Na startu klasické steeplechase bylo šest koní a zadrženě o propastných 13 délek vyhrál pětiletý ryzák Eklerer z tréninku Radka Holčáka a v sedlem s Františkem Vávrou. Na druhém místě finišoval Thoro a třetí Carnal. Klasika byla odběhnuta jako Cena Paramo a celková dotace byla půl miliónu korun.

Před 10 lety…

V roce 2008 se Velká pardubická konala v neděli 12. října a jako první bod programu byla Zlatá spona tříletých pod patronátem společnosti Chládek a Tintěra Pardubice. Celková dotace dostihu byla 120 tisíc korun a na startu bylo 14 koní. Stejně jako nyní připravoval Nikase pro stáj Castor Luboš Urbánek. Nikas vyhrál o dvě délky před Chenonceau a Kasimem. Evidentně se jednalo velmi tvrdý ročník, když Nikase i Kasima uvidíme letos na startu Velké pardubické. Křišťálový pohár se konal jako Memoriál komtesy Laty Brandisové, na startu bylo deset koní a suverénně o 11 délek vyhrál čtyřletý hnědák Color Man, svěřenec Čestmíra Olehly v sedle s Janem Faltejskem. Druhý proběhl Schadow a třetí Maracant. Celková dotace dostihu pro starší proutěnkáře byla 200 tisíc korun. Klasická steeplechase měla tři názvy, Stříbrná trofej, Cena Paramo a také Memoriál R. Davise. Celková dotace byla půl miliónu korun a na startu bylo osm koní. Lehce o více než tři délky vyhrál Royal Mougins (druhé ze čtyř vítězství v dostihu), kterého vedl Paul Andrew Johnson. Na druhém místě doběhl Jaady a třetí Amber Hill.

(bda)