Upravit stránku

Bylo jich sedm. Sedm odvážných žen, které se v historii Velké pardubické vydaly na náročnou trať. Zvítězila ale pouze jedna z nich. Před 80 lety se to podařilo komtese Latě Brandisové s klisnou Normou. A právě u příležitosti tohoto výročí pozval Dostihový spolek a.s. všechny žijící účastnice Velké pardubické…

V den 127. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se tak setkaly Charlotte Brew, Jana Nová, Renata Charvátová, Lucie Baluchová a Martina Růžičková. A nejen že zavzpomínaly na své starty ve Velké pardubické, ale také se staly kmotrami knihy Miloslava Nehyby s názvem Dostih s Taxisovým příkopem – Proměny Velké pardubické. Další Nehybova kniha se tentokrát věnuje i lidem kolem dostihu, divákům či dostihové módě.

Charlotte Brew startovala ve Velké pardubické před čtyřiceti lety s hnědákem Barony Fort. Dostih bohužel nedokončili. Podobný osud čekal na Renatu Charvátovou, která startovala v jubilejním 100. ročníku Velké pardubické v sedle Monky, zastavil je ale pád na Taxisu. V roce 1972 se jako sedmá umístila Jana Nová s Lukavou, v roce 1997 Lucie Baluchová s Grettym získala místo třetí. Při své šestém startu ve Velké pardubické si sen o jejím dokončení splnila v roce 2014 Martina Růžičková, dnes trenérka loňského vítěze Velké pardubické Charme Looka.
Nesmíme ale zapomenout na paní Evu Palyzovou, druhou nejúspěšnější účastnici Velké pardubické. Dokončila ji na druhém místě na koni Cavaleto v roce 1965, kdy přijela jako host do Pardubic i Lata Brandisová, druhou příčku zopakovala i v roce 1971 s Metálem. Zemřela v roce 2011.