Upravit stránku

Vítězem 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnu je sedmiletý hnědák Tzigane du Berlais. Nádherným finišem jej k vítězství přivedl žokej Jan Faltejsek, který si tak připsal páté vítězství v legendárním dostihu. Naopak poprvé se z takového triumfu radoval trenér Pavel Tůma, který vítěze připravil pro stáj Dr. Charváta.

Původně na startovní listině figurovalo 22 jmen. Po škrtnutí Theophila a Sztorma, kteří nebyli zdravotně zcela v pořádku, do dostihu odskočilo dvacet koní. Podle očekávání šel dopředu Bridgeur s žokejem Jaroslavem Myškou, na špičce se držel i Tzigane du Berlais. K první kolizi došlo na Taxisově příkopu, kde měla problémy hned čtveřice koní, na Popkovickém skoku ztratila jezdce jediná klisna v poli Delight My Fire. Ve druhé třetině dostihu Faltejsek s Tzigane du Beralis cválal skrytý v poli koní a ještě poslední skok na začátku cílové roviny překonával na páté pozici. Tzigane du Berlais předvedl neuvěřitelný finiš, když po vnější straně dráhy překonal všechny své soupeře.

„Už před dostihem jsem předeslal, že si myslím, že sedím na nejlepším koni v poli. Otázkou bylo, do jaké míry se to povede. Tzigande du Berlais je takový pomalejší, rád si skoky vyřeší, že si přijde blíž, skočí to pomaleji, ale pak se dá dohromady. To zrychlení, které předvedl na posledních dvě stě metrech, málokdo umí,“ chválil výkon svého koně Jan Faltejsek. „Je to mladý kůň, má stále kam růst. Věřím tomu, že nám ještě hodně ukáže.“

Trenér Pavel Tůma letos Tzigane du Berlais několikrát z dostihu škrtl kvůli pevnější dráze. Ale jak se ukázalo, i s tím si vítěz Velké pardubické poradil. „My si myslíme, že máme koně spíše do těžšího terénu. Proto si to tohoto vítězství vážím ještě víc,“ řekl na tiskové konferenci majitel Jiří Charvát, který také naznačil plány do budoucna. „Tzigane du Berlais letos právě kvůli suchu, respektive tvrdé dráze prakticky neběhal. Je tady extrémně pošetřený. Rádi bychom se proto podívali do Cheltenhamu, abychom viděli, jak to tam vypadá.“

Tři délky za Tzigane du Berlais cílem proběhl teprve v září dohlášený Hegnus. V jeho sedle byl žokej Marek Stromský, který sice vytouženého vítězství nedosáhl, ale i tak může být spokojený. Na třetím místě finišoval Stretton s žokejem Thomasem Garnerem, který do dostihu odskakoval s kurzem 77:1. Teprve za první trojici se seřadili zástupci trenéra Josefa Váni, když Zarif (ž. Raffaele Romano) dokončil čtvrtý před obhájcem loňského vítězství No Time To Lose (ž. Josef Váňa ml.) a Ange Guardianem (ž. Jiří Kousek). Na poslední dotované příčce stejně jako v loni dokončil Bridgeur (ž. Jaroslav Myška). Dokončili ještě Vandual, Nikas, Pareto a Ribelino. Další z účastníků dostihu byli zadrženi nebo nedokončili pro pád, pro Vicodyho bylo zranění fatální.