Upravit stránku

Koně předvádí rodina Nývltova z Malých Svatoňovic. Koně mají pro radost a zábavu. Pořídily si je kvůli dětem, aby se od mala učili s koňmi pracovat a starat se o ně.

Koně jsou u nás již 4 roky a pocházejí z Holandska. Česky se však ještě nenaučili. :-)

Náruční kůň je 6letá kobylka Gerda její výška je 93cm. Je velmi hodná a klidná je ráda ve společnosti dětí.

Podsebový kůň je hřebeček Perke je také 6letý a jeho kohoutková výška je 87cm. Je hodný a velmi hravý.

Koně používáme k různým výletům převážně v zápřeži ve vozíku, ale i pro svezení dětí například na dětských dnech a akcích pro děti. (rádi velké věci zmenšujeme) Slouží nám taky jako ekologické sekačky na trávu.

VOJÁCI - Pár schetlandů zapřažených v dělostřeleckém kanónu s doprovodem dělostřelců. Kočí (Pepíček) u tohoto kanonu nesedí na kolesně, ale na koni. Koně ze zálohy řídí tatínek, protože ač jsou malý, tak mají velikou sílu a děti je neudrží. Za kanónem pochodují dělostřelci (Verunka a Lucinka). Děti jsou oblečeni do napodobenin uniforem dělostřelců z dob Napoleonských válek.

MLYNÁŘI – Pár shetlandských poníků zapřažený v dřevěném truhlíku. Děti jsou oblečený v mlynářském oblečení.

O vozu - Potahový vůz s dřevěnými ráfovými koly, byl ještě před necelými 50-ti lety samozřejmou součástí tehdejší vesnice. Dnes už je žebřiňák, prkeňák nebo fasuňk jen rekvizitou televizních pohádek a historických filmů. Z blízka si je můžeme prohlédnout nanejvýš ve skanzenech a několik posledních exemplářů tu a tam dosahuje jako poutače před motoresty, autobazary a restauracemi. Ale i tady ještě po desetiletích vydávají svědectví o řemeslné dovednosti svých dávno mrtvých tvůrců.

Tradiční potahový vůz byl výrobkem venkovských řemeslníků - koláře a kováře.

O plemenu - Tyto poníci pocházejí ze shetlandských ostrovů, charakterově jsou přátelští a klidní. Mají krátký a silný hřbet, který jim i s pevnýma nohama dodává velikou sílu tak, že utáhnou i dvojnásobek své váhy. Shetlandští poníci mají krátké a pravidelné chody což při jízdě vypadá velmi legračně. Jejich hustá srst, bujná hříva a ocas jim dává roztomilý vzhled. Shetlandský pony se dříve používal v důlních šachtách i pro lehkou práci v zemědělství. Nyní se používá jako jezdecký kůň pro děti ale i v zápřeži.