30. ročník Zlatého poháru: na první vítězku vzpomínají Jan Havlíček a Zdeno Koplík

Letos se poběží už 30. ročník pardubického Zlatého poháru
Na první vítězku Starting Order vzpomínají Jan Havlíček a Zdeno Koplík

Klasická steeplechase Zlatý pohár patří k vrcholům první poloviny pardubické sezóny. Letos se u jejího ročníku objeví číslovka „30“. První Zlatý pohár se totiž běžel v červnu roku 1994. Překvapivou vítězkou byla tehdy čtyřletá francouzská rodačka Starting Order.

Když v roce 1993 zahájil svou činnost Dostihový spolek a překážky na dráze prošly úpravami, rozhodli se pořadatelé po vzoru z britských dostihů vypsat i klasickou steeplechase. V roce 1994 se tak poprvé běžel Zlatý pohár, a to na distanci 4400 metrů.

Na startu prvního ročníku bylo dvanáct koní, kolem cílové podkovy jako první proběhla zmiňovaná Starting Order. Trenér – tehdy již čtyřnásobný vítěz Velké pardubické Václav Chaloupka – ji nasedlal pro žokeje Jana Havlíčka. „Dostal jsem se na ni náhodou. Myslím, že si Zdeno Koplík jako první jezdec tehdy vybral někoho jiného od Vaška Chaloupky, asi si myslel, že je lepší… no a já jsem to vyhrál. Kobyla byla dobře připravená, já jsem se svezl, byl jsem jen takový pasažér. Nepokazil jsem jí to,“ směje se po letech Jan Havlíček. Ten samý den startoval šestkrát, v další steeplechase – tentokrát na 5800 metrů – byl s Vyšehradem druhý.

„Za svou kariéru jsem jezdil strašně moc koní, hodně dostihů jsem jich vyhrál, ale taky zkazil. O Starting Order vím, že jsem s ní vyhrál, ale úplně jsem ji neznal. Vždyť jsem na ní seděl deset minut – i s paddockem,“ přiznává Jan Havlíček a vzpomíná na jiné koně – třeba na Belovodska, se kterým byl třetí a druhý ve Velké pardubické. A podle jeho slov potřetí už mohl jen vyhrát. Ale nezdařilo se. „Představte si to! Po Havláku, po všech těžkých skocích, jsem spadl,“ kroutí Havlíček hlavou a dál připomíná například Vertikála, který vyhrál patnáct dostihů a z toho čtrnáct s Havlíčkem, nebo Verona, se kterým byl ve Velké pardubické třetí, anebo „Koně roku“ Graduala. Dnes je Jan Havlíček v důchodu, pořád ale má ve stáji šest rovinových koní a věnuje se jejich tréninku.

Dnes je trenérem i Zdeno Koplík, který byl stálým jezdcem klisny Starting Order. „Vašek Chaloupka ji dovezl z Francie, vypadalo to, že bude jen přívažek. Ale ona se z ní vyklubala dobrá steeplerka, vyhrála patnáctkrát. Hlavně v Pardubicích byla velmi úspěšná. Byla to strašně hodná klisna, v dostihu chtivá a většinou chodila ze špice,“ popisuje tuhle kobylku Zdeno Koplík. On sám byl v prvním ročníku Zlatého poháru v sedle tmavé hnědky Vinny. „Byla to moje stálejší partnerka než Starting Order, byl jsem s ní i druhý ve Velké pardubické. Vinny byla spíš krosařka a velkou roli ve Zlatém poháru tenkrát hrál i rozdíl váhy. Navíc Starting Order zaběhla skvěle, a tak jsme s Vinny byli druzí,“ uzavírá své vzpomínky na třicet let staré události Zdeno Koplík.  

Jubilejní 30. ročník Zlatého poháru se poběží v sobotu 24. června. Je součástí mítinku Pohár Slavia pojišťovny.