Crystal Cup

Crystal Cup –  to je mezinárodní jedenáctidílný seriál dostihů kategorie steeplechase cross country v režii nejvýznamnějších evropských závodišť. V říjnu je jeho součástí Velká pardubická. 

Cílem seriálu je udržovat vřelé vztahy mezi pořadateli překážkových dostihů a podpořit nejlepší překážkové jezdce, koně a stáje. 

Pardubické závodiště je hrdé, že může být součástí tohoto vzrušujícího seriálu, jehož cesta vede přes unikátní kombinace živých plotů, příkopů a mnoha dalších překážek.

Absolvování dostihů ze seriálu Crystal Cup je jednou z možností kvalifikace na Velkou pardubickou. Podmínkou pro start v tomto dostihu je totiž absolvování (dokončení) jednoho ze čtyř kvalifikačních dostihů v Pardubicích, nebo absolvování dostihu v rámci Crystal Cupu, nebo absolvování steeplechase či steeplechase cross country o délce nejméně 4800 metrů v Irsku, v Anglii, ve Francii nebo v Itálii.

V aktuálním ročníku seriálu se v trenérské kategorii daří zejména otci a synovi Váňových, v první pětce jsou i trenérky Porkátová a Faltejsková. Mezi jezdci září žokejové Kratochvíl, Faltejsek a Matuský či v minulosti v Pardubicích působící Lovén a De Giles. Tabulku koní čtyři mítinky před závěrem poháru (k datu 1. února 2024) prozatím vede Gap Pierji, kterého znají z dostihů také pardubičtí fanoušci. 

HISTORIE ZALOŽENÍ

Už v roce 2005 se pardubický Dostihový spolek stal iniciátorem myšlenky založení mezinárodního seriálu dostihů. Po několika pracovních jednáních a konferencích v Londýně, Lionu, Pau, Paříži a v Pardubicích zakladatelé projektu oznámili v listopadu 2009 vznik Evropského mezinárodního poháru steeplechase cross country. Stalo se tak v rámci překážkového mítinku na závodišti Paris Auteuil, kde se sešli představitelé deseti závodišť ze šesti evropských zemí. Tisková konference, na které již bylo představeno i logo a web organizace, se konala o měsíc později v Cheltenhamu. První závod nového seriálu se uskutečnil ve francouzském Pau začátkem února roku 2010. Od tohoto roku nese název Crystal Cup – Europian Cross Country Challenge, ke kterému jeho organizátory inspirovaly poháry vyráběné z českého křišťálu u nás v České republice.

Zakládajícími členy této organizace jsou závodiště Waregem (Belgie), Pardubice (Česká republika), Compiegne, Craon, Fontainebleu, Lion d´Angers, Pau (Francie), Merano (Itálie), Punchestown (Irsko) a Cheltenham (Velká Británie). V dalších letech se počítalo s rozšířením seriálu do Bad Harzburgu v Německu, jedno ze tří závodit ve Švýcarsku (Aarau, Mainfeld nebo Frauenfeld) a v úvahy přicházela také závodiště ve Švédsku a Polsku. Kromě zapojení polské Wroclawi se ale tato myšlenka nenaplnila.

Sídlem sdružení se stalo město Lion d´Angers. Historicky prvním prezidentem byl zvolen ředitel cheltenhamského závodiště Edward Gillespie a viceprezidentem tehdejší předseda představenstva pardubického Dostihového spolku Miroslav Petráň. Sekretářem sdružení se stal ředitel závodiště v Pau Francois Galibert.

Aktuálně (v roce 2022) jsou do seriálu Crystal Cup zařazeny dostihy na závodištích v Pau, Fontainebleau, Lion-d’Angers, Waregemu, Craonu, Meranu, Pardubicích, Wroclawi, Compiègne a dvakrát v Cheltenhamu.

Více informací naleznete na stránkách Crystal cupu.