Pardubické publikum ji zná především jako posuzovatelku nejlépe upravených koní při Velké pardubické, ale paní Diane Hill z Velké Británie je s pardubickým dostihovým závodištěm propojena mnohem více. Do Pardubic začala jezdit před třiceti lety a mnohé myšlenky z kolébky dostihů na britských ostrovech přenesla i na východ Čech.
Paní Diane přijela na srpnový mítink po čtyřleté přestávce způsobené především covidem, a přestože sama se již hůře pohybuje, chtěla se potkat se všemi přáteli. A to nejen s šestinásobným vítězem Velké pardubické Janem Faltejskem, ale třeba také s komentátory České televize, pro kterou v Cheltenhamu nejednou zařizovala zázemí.
„Před Velkou pardubickou a půl roku po naší první návštěvě v Doncasteru jsme se dozvěděli o bratrech, kteří měli výtvarný ateliér a věnovali se i dostihové tématice. Později jsme se setkali osobně a už v roce 1995 přijeli bratři Dentovi s dalšími hosty – včetně Diane Hill a jejího partnera Johna Smithe na Velkou pardubickou,“ vzpomíná někdejší předseda představenstva Dostihového spolku Miroslav Petráň. Začalo tím úzké partnerství a vzájemná inspirace.
Ve Velké Británii bývalo zvykem hodnotit i upravenost koní do dostihu. Pardubičtí byli v Británii několikrát přizváni do poroty a pak se rozhodli tuto tradici přenést i k nám. Diane s Johnem nechali vyrobit putovní stříbrnou plastiku koně a spolu s finanční odměnou jí oceňovali stájníky či ošetřovatele. John v roce 2003 náhle zemřel, ale Diane zůstala s českým dostihovým světem provázána i nadále.
„Pomohla mnoha českým jezdcům při shánění majitele, či trenéra pro působení v Anglii. Kdokoli z Česka se v Anglii objevil, mohl počítat s její nezištnou pomocí. Když jsme potřebovali záznam z Grand National 1961 s účastí Vladimíra Prachova, sehnala ho od BBC,“ dodává Miroslav Petráň.
Diane Hill se na Velkou pardubickou chystá i letos, prý už má koupenou letenku. Nejlépe upraveného koně bude hodnotit s Jamesem Fryem, další dobrou duší pardubického závodiště.