Z historie sobotních pardubických vrcholů

Klasická steeplechase patří k pardubickému závodišti od roku 1994, o tom jsme psali již před Zlatým pohárem v červnu, který je vrcholem první části sezóny. Ke druhé polovině sezóny patří Stříbrná trofej, která se až do roku 2015 konala v den Velké pardubické, zpravidla několik desítek minut před samotným vrcholem programu, v roce 2016 byla přesunuta na sobotu jako vrchol prvního dne mítinku, v roce 2017 se konala v červenci, neboť týden po Velké pardubické se v Praze konala Velká národní steeplechase, téměř totožný dostih jako Stříbrná trofej, proto ji pořadatelé přesunuli na jiný termín.

V minulém roce se vrátila na sobotu, která kromě klasické steeplechase nabízí další dva vrcholy přes proutěné překážky, Křišťálový pohár a Zlatou sponu tříletých. Příznivci „lehčích“ skoků a dostihů pouze po trávě si v sobotu rozhodně přijdou na své, proto je dobré připomenout i několik zajímavostí jednotlivých dostihů.

Z historie Stříbrné trofeje

26
Historie Stříbrné trofeje, klasické steeplechase na 4400 metrů (šest ročníků se konalo na distancích 4100 až 4300 metrů) se začala psát v roce 1994 a prvním vítězem se stal Barbakan v sedle s Dušanem Andrésem připravovaný Františkem Holčákem pro stáj Zbrojovka Vsetín. Barbakan dva roky před triumfem ve Stříbrné trofeji vyhrál poslední ročník Československého derby. Tradice Stříbrné trofeje je od roku 1994 nepřerušena, a tak budeme v sobotu budeme svědky již 26. ročníku. V současné době mají oba dostihy červnový Zlatý pohár i podzimní Stříbrná trofej stejnou distanci 4400 metrů.

10
Stříbrná trofej je doménou pětiletých koní, z 25 konaných ročníků vyhráli deset. Až do roku 1999 se prosazovali jen pětiletí koně, ale poslední jejich triumf již je sedm let starý a postaral se o něj reprezentant DS Pegas Gejzir s Thomasem Boyerem v sedle. Šest ročníků vyhráli šestiletí a pětkrát se prosadili sedmiletí (Naposled loni Monsieur Bachir). Nejmladšími vítězi jsou čtyřletí Szeryf a Duce, kteří triumfovali v letech 2002 a 2003. Naopak nejstaršími vítězi jsou osmiletí Royal Mougins a Khalshani, vítězící v letech 2010, respektive 2015.

4
Rekordmanem Stříbrné trofeje je Royal Mougins, který ji vyhrál čtyřikrát za sebou v letech 2007 až 2010. Je zajímavé, že se v jeho sedle prosadili čtyři různí jezdci, Jaroslav Myška, Paul Andrew Johnson, Jiří Kousek a Marek Stromský. Dvě vítězství mají na svém kontě Eklerer (1998 a 2000), Diatelot (1999 a 2001) a Duce (2003 a 2005). Celkem Stříbrnou trofej dokázalo vyhrát 19 koní.

6
Jezdeckým rekordmanem Stříbrné trofeje je Dušan Andrés, který tento dostih vyhrál šestkrát. Již jsme se zmiňovali, že vyhrál první ročník v roce 1994 s Barbakanem a poslední triumf přidal v roce 2015 s Khalshanim. Andrés už svou bilanci nevylepší, neboť ukončil jezdeckou kariéru. Tři vítězství zaznamenal Jiří Kameníček a dvě Marek Stromský, Jaroslav a Thomas Boyer. Celkem se ve Stříbrné trofeji prosadilo patnáct jezdců, najdeme mezi nimi i dva, kteří trvale nepůsobili V České republice James Crowley (v současnosti vynikající rovinový jezdec v Anglii) a Paul Andrew Johnson.

7
Pořadí trenérů vládne František Holčák se sedmi úspěchy, neboť je podepsán pod triumfy Barbakana, Scatera, Kreatora a čtyřmi Royal Mouginse. Druhé místo patří společně Čestmíru Olehlovi a Radku Holčákovi se čtyřmi triumfy a svěřenec Josefa Váni se prosadil třikrát. Celkem vítěze Stříbrné trofeje připravilo jedenáct trenérů a najdeme mezi nimi i dvě ženy, Pavlínu Baštovou (George de Hareb) a Štěpánku Myškovou (Anaking).

7,4
Někdo může být překvapen, že se na startu Stříbrné trofeje objevuje velmi málo koní, ale dlouhodobý průměr od roku 1994 je sedm až osm koní. Maximální účast, jedenáct koní jsme viděli v roce 2011, ale několikrát bylo na startu pouze pět účastníků.

5:32,74
Poslední dva ročníky Stříbrné trofeje přinesly změnu rekordu dostihu. V roce 2017 se o něj postaral Sundara a v minulém roce Monsieur Bachir. Při ideálních podmínkách a rychlém tempu není nereálné překonat hranici pěti a půl minuty. Původní rekord dostihu držel Duce z roku 2003 a ke změnám došlo až v nedávné minulosti. Na distanci 4400 metrů se Stříbrná trofej běhá pravidelně od roku 2001. V prvních sedmi ročnících se distance pohybovala od 4100 do 4400 metrů. Naopak nejpomalejší ročníky byly v letech 2002 a 2016, kdy se prosadili koně v čase nad šest minut.

Z historie dostihů přes proutěné překážky

27
Zlatá spona tříletých, nejlépe dotovaný tuzemský dostih pro začínající překážkáře přes proutěné překážky napíše v sobotu 27. kapitolu. Při první edici v roce 1993 se prosadil Barrow v sedle s Josefem Kovandou připravovaný Františkem Horákem.

25
V roce 1993 byla napsána i první kapitola Křišťálového poháru, proutěných překážek pro čtyřleté a starší koně. První ročník vyhrál Fliederstrauch s jezdcem Svobodou. V letech 1994 a 1995 byla tradice Křišťálového poháru přerušena, a tak v sobotu uvidíme „teprve“ 25. ročník. Od roku 2017 došlo ke zkrácení distance na 3400 metrů, aby distance klasické steeplechase a proutěných překážek nebyla téměř totožná.

1
Jediným koněm, který vyhrál oba dostihy přes proutěné překážky rok po sobě, byl Kolorado připravovaný Čestmírem Olehlou pro stáj Wrbna Racing. Mezi tříletými se prosadil Kolorado v roce 2003 v sedle s Dušanem Andrésem a o rok později ho dovedl k triumfu Peter Gehm.

0
Zatím žádný z vítězů Zlaté spony tříletých nevyhrál Velkou pardubickou. Nejblíže tomu byl Nikas v roce 2015, kdy byl diskvalifikován po vítězství pro pozitivní dopingový nález. Zlatou sponu je třeba sledovat s velkou pečlivostí, neboť mezi vítězi najdeme velmi zajímavá jména jako Masini, výše zmiňovaný Kolorado, Bremen Plan a další.

3
Rekordmanem mezi jezdci ve Zlaté sponě tříletých jsou Dušan Andrés s Josef Váňa mladší, kteří tento dostih vyhráli třikrát (Andrés: 1997 – Lucydara, 1998 – Sarmata a 2003 Kolorado, Váňa: 2013 – Big Mago, 2015 – Kifaaya a 2016 – Koenigin Mum). Dvě vítězství v dostihu mají na kontě Pavel Kašný, Radek Havelka a Marek Stromský. Celkem se zatím ve Zlaté sponě prosadilo 19 jezdců. Mezi trenéry mají nejlepší bilanci Čestmír Olehla a František Holčák, kteří připravili pět vítězů. Jen o jednu čárku za nimi je Radek Holčák. Celkem vítěze Zlaté spony tříletých dokázalo připravit patnáct trenérů, mezi nimi jsou i tři ženy Světlana Mazáčová (1999 – Kinley’s), Pavla Váňová (2016 – Koenigin Mum) a Helena Vocásková (2019 – Saul).

2
Vítězství v proutěnkářském Křišťálovém poháru již mohlo oslavit osmnáct jezdců, ale nikdo zatím nevyhrál třikrát. Dvě výhry jsou na kontě Jiřího Kameníčka, Marka Stromského, Jaroslava Brečky, Josefa Váni mladšího, Jiřího Kouska a Jana Faltejska. Zbylá dvanáctka má na kontě jedno vítězství. Mezi trenéry se může pochlubit nejlepší bilancí Radek Holčák, který připravil čtyři vítěze, třikrát se radovali Čestmír Olehla, Grzegorz Wroblewski a Josef Váňa. Celkem vítěze Křišťálového poháru připravilo třináct trenérů, a kromě Wroblewského mezi nimi najdeme ještě dva cizince Vladimira Prachova (1997 – Haik) a Charlese Manna (2002 – Merchant’s Friend).

4 + 6
Ptáte se, kolik jezdců a trenérů dokázalo vyhrát oba sledované vrcholy? Jezdců je pět, Dušan Andrés (4 vítězství obou dostizích), Marek Stromský (4), Josef Váňa mladší (5), Jiří Kousek (3) a Jan Faltejsek (2). Mezi trenéry jsou u obou dostihů zapsáni František Holčák (7 vítězství celkem), Radek Holčák (8), Čestmír Olehla (8), Josef Váňa (4), Grzegorz Wroblewski (4), Stanislav Popelka (2) a Pavel Tůma (2).

9
Nejvíc se v Křišťálovém poháru zatím nedařilo nejmladším účastníkům, čtyřletým, kteří se prosadili v devíti ročnících. Pět triumfů mají na kontě pěti a sedmiletí. Třikrát vyhrál kůň ve věku šesti let, nejstarším vítězem byl osmiletý Fliederstrauch, který se prosadil v prvním ročníku v roce 1993 a v Loňském roce ho napodobil stejně starý Anaking.

Jak to bylo v minulosti?

Před 20 lety…
V roce 1999 se Zlatá spona tříletých konala už v rámci sobotního rovinového programu pod názvem Cena britských přátel na 2800 metrů. Zadrženě o šest délek vyhrál Kinley’s v sedle s Pavlem Kašným před Lentiusem a Jubilem. Křišťálový pohár byl odběhnut jako třetí bod nedělního programu s desítkou koní, která bojovala o celkovou dotaci 300 tisíc korun. Lehce o tři délky vyhrál svěřenec Grega Wroblewského Fanti Dancer před Dartem a Sankt Moritz. Distance dostihu byla 4100 metrů a čas vítěze byl 4:49,0. Platně okolo cílového mezníku proběhlo sedm koní. 44 minut před Velkou pardubickou byla odstartována Cena Paramo – Memoriál R. Davise, dnes Stříbrná trofej. Na distanci 4100 metrů se celkovou dotací půl milionu korun se představilo šest koní, a čtyři z nich proběhli okolo cílového mezníku. Zadrženě o devět délek vyhrál Diatelot v sedle s Jiřím Kameníčkem před Sumakem a Barakou. Čas vítěze byl 5:36,0.

Před 10 lety…
V neděli 11. října 2009 byly v rámci programu Velké pardubické odběhnuty všechny tři sledované dostihy. Jako první byla se konala Zlatá spona tříletých na 3200 metrů. Jednalo se o dostih nejvyšší kategorie, dotace byla 120 tisíc korun a bojovalo o ni osm koní. Nejvíce sil měl tmavý hnědák Puntarenas v sedle s Markem Stromským reprezentující stáj Magog. Druhé místo brala Grainnie Kelly a třetí Marcanta. Čas vítěze byl 3:49,91. Jako čtvrtý bod programu byl odběhnut Křišťálový pohár Laty Brandisové (její jméno nyní nese kros pro klisny) na 4100 metrů s celkovou dotací 200 tisíc korun. Na trať se vydalo 13 koní, ale okolo cílového mezníku jich proběhlo jen osm. Stejně jako ve Zlaté sponě tříletých vyhrál svěřenec Františka Holčáka. Více než o dvě délky se prosadil pětiletý Life is Life s Jiřím Kouskem před Makalde a Kyshantym. Posledním z dostihů před lehčí skoky byla Cena Paramo na 4400 metrů – Stříbrná trofej a František Holčák mohl slavit hattrick. O daleko vyhrál sedmiletý tmavý hnědák Royal Mougins, kterého vedl Jiří Kousek. Druhý dokončil Kamienczyk a třetí slovenský Ravenswood. Čas byl toho roku průměrný -5:53,55.

(bda)