Ange Guardian si doběhl pro páté vítězství v kvalifikaci

Před startem druhé kvalifikaci na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou někteří návštěvníci uzavírali sázky, zda Ange Guardian získá páté vítězství v kvalifikaci na největší překážkový dostih u nás. A dvanáctiletému reprezentantovi Stáje Anděl Strážný se to podařilo. Vyrovnal tak rekord kvalifikačního krále Trezora, který zvítězil pětkrát v letech 2012 – 2014.

Do druhého dílu kvalifikačního seriálu odstartovalo devět koní, po dvou svěřencích v dostihu měli Josef Váňa a Stanislav Popelka. A právě tato čtveřice se zařadila na výsledkovou tabuli na první pozice a ostatní soupeře nechala za sebou. Do sedla Váňova Ange Guardiana se vrátil žokej Jiří Kousek, který ho nechával cválat na zadních pozicích a dopředu se začal posouvat až v závěrečné pasáži dostihu. Na první pozici se propracoval za Havlovým skokem, ovšem k jednoznačnému vítězství mu cestu komplikoval další ze svěřenců Josefa Váni Sottovento. Pod žokejem Janem Kratochvílem ukázal v cílové rovině dostatek sil.

„Koník byl velmi dobře připravený, skokansky všechno krásně klapalo, neudělal žádnou chybičku. Měli jsme perfektní průběh dostihu. Sice jsme se dopředu dostali brzo, což nám ke konci v těch posledních 200 metrech chybělo. Už jsem si myslel, že budu poražen, ale dobře to dopadlo,“ popsal průběh dostihu vítězný žokej Jiří Kousek.

Za dvojicí trenéra Josefa Váni se umístili koně Stanislava Popelky. Lombargini v kvalifikaci debutoval, přesto si pod žokejem Janem Faltejskem dokázal vybojovat třetí místo. Za ním doběhl Stretton (ž. Marek Stromský), který v loňské Velké pardubické bral druhé místo. Pátý doběhl slovenský Tiep de l´Est (ž. Martin Cagáň) před Bridgeurem, který už téměř tradičně celý dostih odvodil. Neměl v sedle svého jezdce Jaroslava Myšku, nýbrž Jakuba Kocmana. Za nimi dostih ještě dokončili Moula a Vernois. Do cíle se nepodíval jen Borderland.
V polovině kvalifikačního seriálu je na seznamu kvalifikovaných už dvacet jedna koní.

Dalším z vrcholných dostihů byl Zlatý pohár – Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Favoritem klasické steeplechase na 4400 metrů byl desetiletý zástupce stáje Dr. Charvát Anaking, který svou roli také potvrdil. Svěřenec Pavla Tůmy letos startoval v Pise, kde byl druhý. Druhý letošní start už proměnil ve vítězství. V jeho sedle byl žokej Jan Faltejsek. Velkým soupeřem mu měl být vítěz nedávné předzkoušky v Pardubicích Aztek, který se pod žokejem Martinem Liškou Anakingovi také v cílové rovině přiblížil. Stačilo to ale až na čtvrté místo. Na druhé se vmáčkl Green Rocks s žokejem Sertashem Ferhanovem, třetí finišoval Skins Rock pod žokejem Janem Kratochvílem. Dokončila ještě Slivka (ž. Marek Stromský). Dangerous Gleam ztratil svého jezdce Lukáše Matuského a dostih nedokončil.

Taktéž z června na červenec byla přesunuta Červnová cross country Válečníka. Ve sprinterské cross country I. kategorie na 3300 metrů nezaváhal obhájce loňského vítězství Medic. Napravil si tak chuť po minulém startu, kdy v Pardubicích nešťastně ztratil svého jezdce. Teď zůstal Pavel Složil ml. v sedle a společně udolali předloňského vítěze tohoto dostihu Chrystal Crosse (ž. Jaroslav Myška). Na třetím místě dokončil Tiara Man, tentokrát s žokejem Janem Faltejskem, za nimi Usockem (ž. Sertash Ferhanov) a Kifaaya (Daniel Vyhnálek). Vítěz Úvodní cross country Koroka, která se kvůli podmáčenému terénu v polovině června běžela na steeplechase dráze, Dusigrosz dostih nedokončil.

Vítězného Medica připravuje trenérka Jana Junková, pro kterou to bylo stejně jako pro jezdce Pavla Složila jedno ze dvou vítězství. To další získali při crossu IV. kategorie na 4500 metrů, v Ceně za podpory ADW FEED, a.s. První letošní start proměnil ve vítězství New Finch, a to v nejpočetnějším dostihu dne. Na tabuli se vešli Sacamiro (ž. Petr Tůma), Gontchar (Daniel Vyhnálek), Fort Ryan (ž. Jan Odložil) a Kornelia (Jakub Kocman).

V dvojkovém crossu Cena vítězů Velké pardubické se sešlo vyrovnané startovní pole. Z trojice největších favoritů East River – Marcus Aurelius – Kaiserwalzer se do cíle podíval jen druhý jmenovaný bělouš. Jeho výkon pod žokejem Janem Faltejskem stačil na třetí místo. Pro vítězství si doběhl Imphal trenéra Stanislava Popelky. Stejně jako při pardubickém zahajovacím mítinku i tentokrát pod vedením žokeje Jaroslava Myška ukázal, že vyhrávat umí. Druhý skončil Decorus (ž. Martin Liška), za třetím Marcem Aureliem doběhli Cayras Star (Josef Borč) a Modřín (Pavel Složil ml.)

Na startu Ceny Orling, v dostihu III. kategorie pro pětileté a starší klisny, zůstala stát Mintaka a tak do dostihu odskočilo dvanáct koní. Bělka Dajuka pod žokejem Lukášem Matuským a připravovaná trenérem Radkem Holčákem zopakovala své nedávné vítězství a nechala za sebou Rideri Cross (Pavel Složil ml.), Rozinu (ž. Jaroslav Myška), Dunátu (Adam Čmiel) a Caline de Juilley (ž. Marek Stromský).

Poháru BICZ Holding 2020 pro čtyřleté koně, z nichž někteří s překážkami teprve začínají. To neplatí pro svěřence trenérky Lenky Kvapilové La Coral, který už vloni dokázal zvítězit nad proutěnými překážkami. Své zkušenosti využil a v Poháru BICZ Holding 2020 s žokejem Marcelam Novákem zvítězili. Vítězství vybojovali nad Youko (ž. Jan Faltejsek), za nimi doběhli Popinjay (ž. Jaroslav Myška), Saint Shine (ž. Jan Kratochvíl) a Salus (Jakub Kocman).

V závěrečném dostihu dne, v Ceně za podpory společnosti SEED SERVICE, se prosadil sedmiletý Mediciman trenéra Františka Holčáka vedený Adamem Čmielem před favorizovaným Tellurem (ž. Marcel Novák), Lantana Lady (Daniel Vyhnálek), Ronaldo Kingem (Pavel Složil ml.) a Siriusem (ž. Jan Faltejsek).