Atraktivní program i velká jména nabízí také rámcový program velkopardubické neděle

V neděli 8. října 2023 největší pozornost samozřejmě poutá 133. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou, ovšem nabitý je i další program. V průběhu odpoledne na diváky čeká ještě dalších šest dostihů, které patří k vrcholům české překážkové sezóny a která jsou považovány za jakési předstupně Velké pardubické. A ani v nich není nouze o velká jména.

Nedělní program otevře dostih vypsaný pouze pro klisny. Do Ceny společnosti VCES a.s. – Ceny Laty Brandisové nakonec odskočí sedm klisen, z nichž jako favoritku tipaři vybrali Cosmic Magic. Sice v předzkoušce Ceny Labe upadla, ale předtím ji porážela jen Giannina. Jenže tahle pětiletá hnědka v přípravě rodiny Vocáskových v Pardubicích tentokrát chybí.

Kdo rozhodně na startovních listině nechybí jsou čtyřletí svěřenci trenéra Pavla Tůmy v Ceně společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – Ceně ČASCH (Česká asociace steeplechase). Fort Medoc ve své kariéře zatím nepoznal porážku a Chittusi svůj poslední start v Pardubicích také proměnil ve vítězství.

Po dvou jedničkových krosech pak na program přijde trojkový handicap Pohár BICZ holding 2023. Pomineme-li Velkou pardubickou, kde startuje osmnáct koní, je to nejobsazenější dostih dne. Ve stejně dlouhém handicapu se tu před měsícem potkala hned pětice koní, kteří budou na startu i tentokrát. Tipaři jako favorita vybírají Elsida, i když ho minule velkým finišem předstihl Regtime. Jenže ten má rád měkkou půdu a taky by mu Elsid mohl porážku vrátit.

A pak už přicházejí na řadu dostihy, o kterých se mluví jako předstupních Velké pardubické. Prvním z nich je Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy, která se běhá na trati dlouhé 4500 metrů a je určená pětiletým a starším koním. Už potřetí poběží tento dostih Aeneas trenéra Josefa Váni staršího, který v minulosti vyhrával především v Lysé nad Labem. V Pardubicích už ale ovládl třeba i Cenu Labe. Na paty by mu mohl šlapat Greek Dessert, který ve své dosavadní kariéře pětiletého koně odběhl devět dostihů – šest vyhrál a třikrát byl druhý. Vloni vyhrál Cenu ČASCH.

Cena Lesů České republiky – Cena Labe je pro stejně staré koně jako Velká pardubická, ale běží se na distanci 5200 metrů. Možná by se tu mohl zrodit hattrick ryzáka Sexy Lorda, který v poslední době těží ze spolupráce trenérky Martiny Růžičkové a žokeje Jaroslava Myška. V červnu a v září ve svých posledních dvou startech zvítězil a žokej Myška se díky tomuto úspěchu stal rekordmanem jezdců s nejvyšším počtem tuzemských vítězství. Na startu bude třeba i Godsalino, který se v září kvalifikoval do Velké pardubické, ale nakonec ho realizační tým připravil pro Cenu Labe.

Posledním dostihem před startem Velké pardubické je dostih pro „rychlíky“. Poplerův memoriál skupiny SOMI se běží na distanci 3300 metrů. Ukázat by se měl především Quart de Garde, který oba letošní starty spolu s žokejem Janem Faltejskem proměnil ve vítězství. Velkou konkurencí mu zřejmě budou slovenský Mr Zuru nebo Lianel, který obhajuje loňské vítězství.


První dostih startuje v 11:30 hod.

foto: Hana Vytopilová