České dostihy na mezinárodní konferenci v Samouru zastupovaly Pardubice

Nejen o dopadech pandemie na dostihový sport v Evropě diskutovali ve francouzském městě Samour zástupci mnoha institucí – včetně Evropského parlamentu, francouzských ministerstev zemědělství či sportu a chovatelských i jezdeckých autorit z Anglie, Belgie, Švédska nebo například Německa. Mezinárodní konferenci pořádal Francouzský institut koní a jezdectví.

Konference se na začátku dubna účastnil ředitel Dostihového spolku a.s. Jaroslav Müller, kterého tam delegovalo statuární město Pardubice. To je díky své dlouholeté tradici Velké pardubické součástí sítě evropských „koňských“ měst Euro Equus.

„U třech kulatých stolů jsme diskutovali nejen o cestě od zemědělství ke sportu, ale především o aktuální situaci v oblasti chovu koní a jezdeckého sportu. Covidová pandemie ji ovlivnila nejen u nás v České republice, ale v celé Evropě,“ uvedl ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller. Ten se ve své prezentaci zabýval organizací chovu koní, welfare a pořádáním sportovních jezdeckých a dostihových akcí. „Chov anglického plnokrevníka v České republice jen těžko konkuruje tradičním chovům ve Velké Británii a v dalších zemích Evropy, zejména Francii. Faktem také je, že dostihový provoz je ekonomicky čím dál náročnější. Popularitu překážkových dostihů v České republice stále drží nejvíce dotovaná Velká pardubická. Ta má ohlas i v zahraničí, a to je jeden z důvodů, proč je také zařazena do mezinárodního seriálu Crystal Cup pořádaného na nejvýznamnějších evropských závodištích.

Spojení francouzského Samouru s Velkou pardubickou lze najít i v historii slavného dostihu. Prozatím posledním francouzským vítězem Velké pardubické je Rayon de Lune, kterého v roce 1947 k triumfu přivedl Maurice Buret. Šampion francouzských amatérských jezdců byl členem Cadre Noir, jezdecké školy v Samouru. Rok po vítězství ve Velké pardubické získal zlatou medaili na olympiádě v Londýně v drezuře.

Součástí pracovní cesty do Francie byla také exkurze na závodišti ve Fontainebleau. To hostilo třetí závod letošního seriálu dostihů Crystal Cup, jehož součástí je také Velká pardubická. Vítězem tohoto dostihu se stal v průběžném pořadí pátý JOCKRACK LA MOTTE, kterého pro majitelku Barbaru Menuet připravuje trenér William Menuet. Vítězným žokejem je Arthur Nail.