Chceme být se všemi do třetího místa, netají se svými ambicemi trenér Josef Váňa mladší

Na startovní listině Poháru Slavia pojišťovny, červnové kvalifikace na Velkou pardubickou, se schází zajímavá sestava zkušených koní, ale i nováčků. Jedním z nich je reprezentantka černožlutých barev stáje Scuderia Aichner SRL Santa Klara. Její trenér Josef Váňa mladší kromě této osmileté tmavé hnědky do Pardubic posílá i další dva své svěřence. Všichni poběží pardubické dostihy poprvé.

Osmiletý bělouš Altus poběží klasickou steeplechase Zlatý pohár města Pardubic, devítiletý hnědák Piton des Neiges se utká se svými soupeři o vítězství v Červnové cross country Válečníka – Ceně společnosti Tipsport vypsané pro sprintery. Pravděpodobně největší hvězdou tohoto tria je Santa Klara. Už vloni se o ní hovořilo jako o adeptce na start ve Velké pardubické, zdejšímu publiku se ale představí až teď.

Je to kvalitní kobyla, i po rovině běhala dobře. Vyhrála Oaks v Polsku a i v krosu se zdá být užitečná. Uvidíme, jak se popasuje s pardubickou dráhou. Byla si to tam už tréninkově vyzkoušet, Pepa Bartoš říkal, že neměla problém. A problém by neměl být ani s distancí, takže nějaké ambice určitě máme,“ říká trenér Josef Váňa mladší. Santa Klara je podle jeho slov exteriérově „kus koně“ a člověk by si ji na první pohled klidně spletl s hřebcem. „Je to silná kobyla. Ze začátku jí skákání moc nešlo, byla schopná zakopnout i o klacek. Ale už se to naučila a stala se z ní dobrá krosařka,“ dodává Váňa.

A jaké ambice má trenér v dalších dostizích? Prý by mohli být do třetího místa všichni tři. „Altus je kůň z Francie, vyhrál už v Itálii. Piton des Neiges krosy zatím běhal jen v Itálii, ale byl si společně se Santa Klarou pardubickou dráhu taky vyzkoušet a bylo to dobré.

Josef Váňa mladší svými svěřenci obsadil všechny vrcholy dostihového mítinku. Ten začíná v sobotu 24. června ve 13:00 hod., start samotné kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou je plánovaný na 15:20 hod.