Deset dostihových dnů a vyšší výhry, taková bude letošní sezona

Letošní sezona na pardubickém dostihovém závodišti nabídne deset dostihových dnů v tradičních termínech. Běhat se tu budou dostihy překážkové i rovinové. A dotace dostihů porostou. Vrací se na úroveň „předcovidových let“, Velká pardubická bude znovu o pět milionů korun.

Pardubické závodiště sestavilo propozice téměř osmdesáti dostihů, jejichž vrcholem bude čtyřdílný kvalifikační seriál a říjnová 132. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou. Bohatší budou i dotace dostihů než v předchozích dvou letech, kdy pořadatelé museli reagovat na dopady pandemie koronaviru. Kromě výher bude Dostihový spolek a.s. letos vyplácet také bonus pořadatele pro první tři umístěné koně ve vybraných dostizích.

„V loňském roce se nám i přes „covidové“ komplikace podařilo finančně stabilizovat společnost, udrželi jsme stávající partnery a získali nové, za což jim patří velké poděkování. I díky tomu můžeme plnit náš hlavní úkol, a to vkládat do dotací jednotlivých dostihů co nejvíce finančních prostředků a po náročném období opět ve větším měřítku podporovat dostihové stáje a oceňovat práci všech lidí, kteří se kolem přípravy koní pohybují,“ říká ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.

Impulsem pro zvýšení dotací jednotlivých dostihů je kromě stabilizace společnosti a podpory partnerů také vyšší finanční příspěvek ze strany Jockey Clubu ČR na technickou přípravu dostihové dráhy.

Nejzásadnější zprávou je navýšení dotace Velké pardubické na 5 mil. Kč, oproti minulým dvěma letům se zvedají také výhry v jednotlivých kvalifikacích, a to o 100 % na dotaci 400.000 Kč. Stejnou částku si rozdělí umístění v Ceně Vltavy, druhý největší dostih sezony Cena Labe bude dotována částkou 700.000 Kč. Na úroveň roku 2019 se zvyšují dotace dalších velkých dostihů pořádaných v rámci velkopardubického mítinku, Zlatá spona tříletých je dokonce o 50.000 Kč vyšší než v minulosti.

„Přistoupili jsme také ke změnám u klasických steeplechase. Vrcholem první poloviny sezony je Zlatý pohár, který chceme otevřít větší skupině koní, a tak dochází ke zkrácení distance dostihu ze 4 400 metrů na 3 900 metrů. Dotace Zlatého poháru a také Stříbrné trofeje, kterou přesouváme z velkopardubické neděle do sobotního programu, bude 300.000 Kč,“ dodává ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.

Dostihová sezona na Pardubickém závodišti odstartuje tradičním Zahajovacím dostihovým dnem s datem 8. května 2022. Kvalifikační mítinky jsou na programu v květnu, v červnu, v srpnu a v září, samotná 132. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se poběží v neděli 9. října 2022 a tečku za sezonou udělá dva týdny po Velké pardubické Závěrečný dostihový den. Už nyní prochází dostihová dráha potřebnými úpravami, pozornost pořadatelé věnují také opravám překážek, závlahového zařízení i zázemí pro účastníky dostihového provozu a návštěvníky Pardubického závodiště.