Do miliónové kvalifikace míří veterán Star i vítězně naladění „Váňovci“

18. června 2024

V sobotu 22. června mohou dostihoví příznivci opět zavítat na závodiště v Pardubicích, kde je přichystán mimořádně atraktivní program. Jeho součástí je totiž trojice jedničkových dostihů, včetně Poháru Slavia pojišťovny – druhé kvalifikace na Velkou pardubickou, jehož celková dotace činí rovný milión korun. O podíly z této částky se utká jedenáct koní, mezi nimiž zaujme třináctiletý veterán Star nebo dvojice „Váňovců“, kteří v přecházejících startech dokázali zvítězit.

POHÁR SLAVIA POJIŠŤOVNY

Nejstarším koně na startu Poháru Slavia pojišťovny – II. kvalifikace na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou – Pocty majoru Miloši Svobodovi (NL, 5200 m) bude třináctiletý Star (ž. Stromský), jehož poslední výkony ovšem nijak nenaznačují, že by patřil do starého železa. Právě naopak. Vždyť třetí příčkou v loňské Velké pardubické zaznamenal svůj největší úspěch a povedený byl i vstup do aktuální sezóny. Také v první kvalifikaci totiž svěřenec Hany Kabelkové skončil třetí a dlouho dokonce sahal po vítězství. Zdá se tedy, že o 600 metrů kratší distance pro něj nebude problémem.

Třetí místo z loňské edice dostihu bude obhajovat Santa Klara (ž. Bartoš), která ve Velké pardubické ztratila jezdce na Havlově skoku. Nejčastějším cílem svěřenkyně Josefa Váni mladšího je každopádně italské Merano, kde před měsícem dokázala zvítězit. V předchozím startu zvítězil rovněž Aeneas (ž. Kratochvíl), jehož pro změnu připravuje Josef Váňa starší. V Prvomájové steeplechase totiž znovu dokázal, že na dráze v Lysé nad Labem je jen těžko k poražení, když tam získal už šesté jedničkové vítězství. Zaběhnout ale umí i v Pardubicích. Tady bude obhajovat čtvrtou příčku a před třemi lety suverénně ovládl Cenu Labe.

Na start se postaví také trojice účastníků Úvodní cross country Koroka. Nejlépe si z nich tehdy vedla druhá Yara (ž. Odložil). Svěřenkyně Stanislava Popelky tak dokázala, že říjnové vítězství z Velké slušovické steeplechase nebylo náhodné. Pátý skončil v Úvodní cross country Koroka Averis (ž. Matuský), zatímco posledním sedmým místem zklamal Un Reve Dautomne (ž. Myška). Ten přitom suverénně zvítězil v říjnové Ceny Vltavě. V ní na něj dlouhých 11 délek ztrácel druhý Bilbo d’Assault (ž. Kocman), který bude sezónu teprve zahajovat.

Kvalifikační podmínky pro start ve Velké pardubické už mají splněné Player (ž. Novák) a Korfu (ž. Faltejsek). V květnové kvalifikaci nicméně obsadili až desáté a jedenácté místo, takže na Stara ztráceli výrazně. Poprvé se s podobnou konkurencí utká High In The Sky (Vyhnálek), který loni v Pardubicích vyhrál dva menší dostihy a jeho polobratr Godfrey před měsícem zvítězil v úvodní kvalifikaci. Ze Slovenska přicestuje druhý z Velké slušovické steeplechase Zataro (ž. Best), jehož čeká premiéra pod trenérem Mariánem Štangelem.

ZLATÝ POHÁR MĚSTA PARDUBIC

Devítka koní míří do vrcholu první poloviny sezóny pro specialisty na klasické steeplechase. Tím je Zlatý pohár města Pardubic (NL, 3900 m), v jehož předzkoušce si to o vítězství rozdali New Friend (ž. Faltejsek) a Perry Owens (ž. Kocman). O půl délky nakonec zvítězil dříve jmenovaný svěřenec Pavla Tůmy, který tak i v pátém životním startu udržel neporazitelnost. Minule přitom startoval poprvé po vynechané loňské sezóně. Tentokrát po delší pauze nastoupí obhájce druhého místa Skins Rock (ž. Matuský) i Hola Que Tal (ž. Myška), který sice v jediném českém startu porazil slabší konkurenci, ale zato zcela suverénním způsobem. Pořadím může zamíchat také dvojice „Váňovců“, tedy na zimním mítinku v Cagnes-sur-mer dvakrát vítězný Ange Pitou (ž. Kratochvíl) a dosud pouze v Itálii startující Zio Reginaldo (ž. Bartoš).

ČERVNOVÁ CROSS COUNTRY VÁLEČNÍKA

Specialistům na krátké krosy je určena Cena společnosti Tipsport – Červnová cross country Válečníka (I. kat., 3300 m). V její loňské edici svedli mimořádně vyrovnaný souboj Mr Zuru (ž. Složil) a Lianel (ž. Kocman), přičemž rozdílem nosu zvítězil dříve jmenovaný svěřenec Jaroslava Brečky. Letos zatím oba shodně sbírají druhá místa, zatímco na start se postaví hned čtveřice koní, kteří už v aktuální sezóně získali vítězství v pardubickém krosu. Vypíchnout z nich zasluhuje Stanislavem Popelkou připravovaný Angkor Wat (ž. Odložil), který byl při své úspěchu zcela suverénní, a to měl předtím s Pardubicemi jen jednu negativní zkušenost.

POHÁR BICZ HOLDING 2024

Na rozdíl od výše uvedených dostihů sice patří Pohár BICZ holding 2024 (5200 m) „pouze“ do II. kategorie, přesto i jeho startovní listina nabízí vysokou kvalitu. Pozornost poutá především Coupstar (ž. Faltejsek). Svěřenec Pavla Tůmy totiž loni ve dvou pardubických startech neprohrál, na což navázal úspěchem v Úvodní cross country Koroka. V šesti letech tak patří k vycházejícím krosovým hvězdám. Jako talentovaný krosař se ukazuje také jeho vrstevník a tréninkový kolega Greek Dessert (ž. Složil), který Coupstara dokonce porazil v předloňské Ceně ČASCH. Jen o rok starší je Čáryjape (Čmiel). Druhý z loňské Ceny Labe bude sezónu teprve zahajovat.

.

První z celkových devíti dostihů odstartuje už v 10.30 hodin. Návštěvníci se mohou těšit také na bohatý doprovodný program. Závodiště totiž po celý víkend hostí také Prima FRESH festival. Kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše podstatné z dostihového dění sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT sport nebo na iVysílání České televize.

úvodní foto:
Nejstarším koněm ve startovním poli kvalifikačního dostihu je STAR (foto Kateřina Filipi)