Do třetí kvalifikace míří kvarteto nejlepších z loňské Velké pardubické

Zatímco červenec je jediným měsícem v rámci dostihové sezóny, kdy se na pardubickém závodišti žádné dostihy nekonají, během následujících pěti víkendů můžete na pardubické dostihy vyrazit hned třikrát. Poprvé už v sobotu 5. srpna. Na programu je osmička překážkových dostihů, mezi nimiž je vrcholem třetí kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. O její kvalitě nejlépe vypovídá, že se na její start postaví čtyři nejlepší koně z loňské Velké pardubické.

Mezi jedenáctkou účastníků Ceny firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – III. kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (NL, 5800 m) poutá pozornost Mr Spex. Svěřenec Luboše Urbánka je totiž loňským vítězem Velké pardubické, ovšem jeho aktuální forma je otazníkem. Sezónu měl zahájit už v první kvalifikaci, ale kvůli menšímu zranění kopyta jí nakonec vynechal, takže letošní premiéra ho čeká až v sobotu. Jako vítěz poslední Velké pardubické má sice kvalifikaci splněnou, přesto lze očekávat, že půjde především o zahřívací start. Poprvé ho povede francouzský žokej Ludovic Solignac, protože jeho partner z loňské Velké pardubické Lukáš Matuský po dubnovém zranění stále není fit. 

Vítězem Velké pardubické je rovněž Talent (ž. Složil). Svěřenec Hany Kabelkové v ní zvítězil o rok dříve a loni své kvality potvrdil druhým místem. Sezónu zahájil v červnové kvalifikaci, ale v roli obhájce vítězství skončil až šestý. Červnová kvalifikace ovšem byla o 600 metrů kratší, takže tentokrát mu distance sedne lépe. Výborně si v červnové kvalifikaci vedl Sacamiro (ž. Faltejsek). Svěřenec Evy Petříkové totiž silným finišem získal druhou příčku a potvrdil tak, že bronz z loňské Velké pardubické nebyl náhodný.

Kvarteto nejlepších v našem nejslavnějším dostihu loni doplnil Player (ž. Novák), který půjde na start v roli obhájce vítězství. Pro svěřence Lenky Kvapilové nicméně vypadá jako hlavní cíl splnění kvalifikačních podmínek. Zúčastnil se totiž i předchozích dvou kvalifikací, v nichž se do cíle nedostal. Kvalifikaci má každopádně splněnou pouze čtveřice koní, když výše uvedenou trojici doplňuje Josefem Váňou připravovaný Aeneas (ž. Kratochvíl). Ten v Prvomájové steeplechase získal svůj už pátý triumf na dráze v Lysé nad Labem, na což navázal čtvrtým místem v červnové kvalifikaci.

Dvojici koní chystá do dostihu trenér Stanislav Popelka. Lombargini (Vyhnálek) v srpnové kvalifikaci zvítězil předloni a loni skončil šestý ve Velké pardubické, ale také ho často pronásledují pády. V květnové kvalifikaci ztratil jezdce už na druhém skoku. Do cíle se posledně nedostal ani Zataro (ž. Myška), který bude obhajovat loňské páté místo.

Překvapit může svěřenec slovenského trenéra Mariána Štangela Royal Gino (ž. Odložil). Ten špičku poprvé vyzval v Úvodní cross country Koroka a navzdory chybě na Dropu finišoval třetí. Vysokou třídu má dvojnásobný Gr.1 vítěz z Itálie Stuke (ž. Velek). V posledních letech se ale svěřenci Radka Holčáka tolik nedaří a s krosy se začal seznamovat až letos. Star (ž. Liška) naznačil potenciál šestým místem v předloňské Velké pardubické, ale zatím na to nenavázal a v zimě se stěhoval k trenérce Haně Kabelkové.

RÁMCOVÉ DOSTIHY

Z rámcových dostihů pozornost bezesporu zasluhuje klisnám vyhrazená Cena města Pardubic – Cena Registany (II. kat., 4150 m). Na jejím startu nebude scházet obhájkyně vítězství Giannina (ž. Kratochvíl). Svěřenkyně Heleny Vocáskové byla loni jediným koněm, který dokázal porazit Makovou Panenku (ž. Faltejsek). Ta následně zvítězila v Ceně Laty Brandisové, kde s ní svedly souboj druhá Ztracenka (ž. Myška) a třetí Alegoria (ž. Odložil). Každopádně zatímco trojici nejlepších z Ceny Laty Brandisové se letos příliš nedaří, vítězně vstoupila do sezóny Cosmic Magic (ž. Složil). Svěřenkyně Radima Bodláka sice v minulých letech mířila spíše do polské Wroclawi, nicméně v červnovém krosu pro klisny dokázala, že pardubická specifika pro ní nejsou problémem.

Řada zajímavých koní míří i do dalších dostihů. Například mezi čtyřletými se ukáže dosud neporažený svěřenec Pavla Tůmy Fort Medoc (ž. Faltejsek), který se může pochlubit triumfem ve Zlaté sponě tříletých. V nabitém trojkovém handicapu najdeme mezi čtrnáctkou koní hned dva, kteří loni zvítězili ve velkém zahraničním překážkovém dostihu. Polský Nick (Ryzhak) totiž ovládl poslední ročník polského překážkového vrcholu, tedy Velké wroclawské. Her Him (ž. Stromský) dokonce cestoval až do Švédska, aby zvítězil v tamní verzi Grand National. Letos ovšem její doběh uzavřel.

První dostih odstartuje ve 13 hodin, a kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše podstatné sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT sport. Jeho začátek je plánován na 17 hodin.