Do třetí kvalifikace míří obhájce Lombargini i švédský host

V sobotu na Pardubickém závodišti pokračuje seriál kvalifikačních dostihů na Velkou pardubickou. Vrcholem mítinku je totiž Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – III. kvalifikace na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (Stcc, NL, 5800 m). Jedná se o nejpočetněji obsazenou letošní kvalifikaci, když na její start míří čtrnáctka koní, mezi nimiž nechybí obhájce vítězství ani netradiční zahraniční host.

Na vítězství z loňské edice dostihu se bude snažit navázat Lombargini. Svěřenec Stanislava Popelky sice bude sezónu teprve zahajovat, ovšem to platilo i před rokem. Jediný start od loňského úspěchu absolvoval ve Velké pardubické, v níž skončil už na Francouzském skoku. Tehdy v jeho sedle ale chyběl zraněný Jan Odložil, který byl na marodce i letos na jaře. Každopádně nyní už je fit, takže loni vítězný tým bude znovu kompletní.

S vysokými ambicemi půjde na start také Sacamiro. Svěřenec Evy Petříkové totiž v červnu absolvoval úspěšnou kvalifikační premiéru, když nestačil pouze na vítěze loňské Velké pardubické Talenta. Dodejme, že své nejlepší výkony podal právě pod vedením Jana Odložila, bez jehož podpory se tedy tentokrát musí obejít. Pětinásobný vítěz Velké pardubické Jan Faltejsek je nicméně bezesporu kvalitní náhradou.

Mnoho zkušeností s podobnými dostihy nemá ani trojice trenéra Josefa Váni staršího. Z ní si totiž kvalifikaci vyzkoušel pouze Aeneas (ž. Matuský), který ale před rokem chyboval na Velkém anglickém skoku a skončil daleko od nejlepších. Ve výrazně lepším světle se sice ukázal při vítězství v Ceně Labe, ovšem jeho aktuální forma je otazníkem. Před měsícem byl totiž škrtnut z Memoriálu Evy Palyzové, v němž v minulosti třikrát zvítězil. Letos ho úspěšně zastoupil tréninkový druh Dusigrosz (ž. Velek), který posbíral řadu úspěchů nad lehčími skoky, ale při obou startech v pardubickém krosu ztratil jezdce. Fly Filo Fly (ž. Stromský) si jako čtyřletý v pardubických krosech nevedl špatně, ovšem v posledních čtyřech sezónách startoval pouze v Itálii.

Dostatek zkušeností s podobnými dostihy má naopak trojice, která se může pochlubit medailovým umístěním z Velké pardubické. Mr Spex (ž. Kratochvíl) v její loňské edici skončil třetí, a protože je teprve osmiletý, to nejlepší může mít teprve před sebou. Loni ale v kvalifikacích především ladil formu na říjnový vrchol. To o rok dříve ve „Velké“ dokonce druhý Player (ž. Novák) podával dobré výkony i v průběhu sezóny, nicméně v posledních startech trochu zklamal. Ještě výrazně slabší jsou poslední výsledky Chicname de Cotte (ž. Solignac), když kariéru třetího koně z Velké pardubické 2019 přibrzdila dvouletá zdravotní pauza.

Ze zbylé šestice má kvalifikační zkušenosti pouze Dulcar de Sivola (Borč), který už třikrát dokončil Velkou pardubickou. Na nejlepší ale většinou nestačí, což platilo i v první kvalifikaci, v níž každopádně stejně jako trojice jmenovaná v předchozím odstavci splnil podmínky pro start v našem nejslavnějším dostihu.

Nahoru šel v posledních startech Argano (ž. Liška), který v Memoriálu Evy Palyzové prohrál pouze s Dusigroszem. Zataro (ž. Myška) se zase dobře ukázal v loňské Ceně Labe, v níž nestačil pouze na Aenease, ale za sebou nechal Sacamira. String (ž. Tůma) se může pochlubit vítězstvími z trojice menších pardubických krosů, ovšem naposled vyběhl více než před rokem. Roli outsidera se nevyhne Angostura (ž. Kašný). Polobratr několika jedničkových koní včetně vítěze Gran Premia Merana Al Bustana totiž naposled v Pardubicích startoval ve čtyřce a skončil šestý.

Zatímco v minulých kvalifikačních dostizích tvořili zahraniční konkurenci maximálně slovenští koně, tentokrát se o ní netradičně stará švédský host. Tím je Three Is Company. Svěřenec Larse-Åke Enströmav červnové Švédské Velké Národní nestačil pouze na českého Her Hima. Druhý skončil i ve svém posledním startu, který absolvoval před necelými dvěma týdny. Při premiéře v pardubickém krosu ho povede amatér Kim Stern. Ani on nemá s pardubickými specifiky mnoho zkušeností, tamní kros si vyzkoušel pouze jednou před devíti lety.

Z osmičky ostatních dostihů stojí za pozornost především Cena města Pardubic – Cena Registany (Stcc, II. kat., 4150 m). V dostihu pro klisny je favoritkou Giannina (Čmiel). Svěřenkyně Heleny Vocáskové ukázala vysokou třídu na rovině i proutěnkách a v červnové krosové premiéře skončila druhá. Po třech startech v pardubických krosech je v této disciplíně stále neporažená Maková Panenka (ž. Odložil), která v červnovém dostihu pro klisny vyhrála před Alegorií (Kocman) a Nikeandnemesis (ž. Matuský). Vysoké ambice má rovněž Ztracenka (ž. Myška), která na loňském mítinku Velké pardubické ovládla Cenu Laty Brandisové, pro níž je tento dostih předzkouškou.

Dodejme, že první sobotní dostih odstartuje ve 13:00 hod., a kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše podstatné sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT sport. Jeho začátek je plánován na 14:35 hod.