Dostihové příběhy: O Sunsetovi

24. dubna 2024

Tento příběh vyprávěl dojatý majitel červenobílých barev, advokát Jan Červenka, při přebírání ceny za vítězství. Na výhru svého koně čekal dlouhých devět let. Na pardubickém závodišti mu v dubnovém Poháru BICZ udělal velkou radost hřebec Sunset. Hnědák vyběhl loni jako dvouletý, při prvním startu skončil šestý, při druhém třetí a při třetím – v tom letošním – vyhrál. Trenér Martin Liška ho svěřil dostihovému obojživelníkovi Petru Foretovi, který se čím dál víc prosazuje kromě rovin také nad překážkami.

Sunset je druhým potomkem skvělé polské klisny Sun Beliny, která se na pardubickém závodišti úspěšně reprezentovala. A kdo ji jezdil při jejím posledním startu? Martin Liška. A jak dopadli? Vyhráli. Když pak Martin vybíral v Polsku nového koně pro Jana Červenku, volba padla na Sunseta. „Martin mi poslal jeho fotku. Napsal jsem mu, že ho nechci,“ vzpomínal Jan Červenka. Martin v reakci na zprávu zkontroloval odeslaný snímek… a fotku poslal znovu. Tu správnou. Červenka Sunseta koupil. „Málem jsem se kvůli němu rozvedl, doma to nebylo klidné. Ale teď děkuji Martinovi. Jezdil jeho mámu, věděl, co kupuje,“ říkal spokojený Červenka.

Ačkoli je Sunset zaskákaný, tým kolem něj nevzdává ani rovinové ambice. Je přihlášený do St. Legeru. Ostatně jeho strýc vyhrál tuto vytrvaleckou klasiku v roce 2015. Tehdy ho velmi chytře dostihem provedl žokej Václav Janáček. Bojovník, který před sebe nikoho nepustil, se jmenoval Sanok.

„Čekáme, co nám ukáže Sunset. Zkusit klasiku se nabízí, když ji vyhrál jeho příbuzný. Sunset je ale budoucí skokan, tam měla moje stáj největší úspěchy,“ uzavřel jeden z nejvyšších dostihových majitelů, který zaznamenal největší dostihové úspěchy s Jungem, Hetmanem Polnym nebo klisnou Sonodou.