Dostihový spolek oslavil 30. výročí a ocenil významné osobnosti

Dne 15. prosince roku 1992 se v pardubickém hotelu Zlatá štika v Pardubicích sešlo více než čtyřicet fyzických i právnických osob, aby podepsaly zakladatelskou listinu Dostihového spolku a.s. Stalo se tak v reakci na dramatické události předchozí Velké pardubické, kdy do dostihové dráhy vnikli ochránci zvířat. A také z potřeby udržet dostihovou tradici v Pardubicích. Společnost začala oficiálně vykonávat svou pořadatelskou činnost od 1. ledna 1993.

Dostihový spolek a.s. proto letos slaví. Mimo jiné uspořádal slavnostní večer, při kterém poděkoval nejen zakladatelům a prvním představitelům společnosti, ale také lidem, kteří se i v pozdějších letech podíleli na organizaci dostihů a podporovali a podporují dostihový sport. Při slavnostním večeru, který moderovali Marek Svačina a Vlastimil Weiner, předali představitelé Dostihového spolku a.s. Štěpánka Fraňková a Jaroslav Müller poděkování patnácti takovým osobnostem.


PODĚKOVÁNÍ ZA AKTIVNÍ PŘÍSTUP A INICIATIVU PŘI ZALOŽENÍ SPOLEČNOSTI DOSTIHOVÝ SPOLEK A.S.

HANA DEMLOVÁ
Paní Hana Demlová působila v letech 1993 – 1994 jako primátorka města Pardubice, byla první ženou v této pozici. Sehrála klíčovou roli při převodu pozemků a závodiště do majetku města Pardubice a byla aktivní podporovatelkou nově vznikající společnosti.


PETR DRAHOŠ
Petr Drahoš byl prvním předsedou představenstva společnosti, tuto pozici zastával až do roku 2002. Do dostihového sportu aktivně vstoupil v 90. letech jako podnikatel. Jak sám v jednom rozhovoru řekl, dostihy se ho začaly týkat v okamžiku, kdy jej oslovil trenér dostihových koní Jiří Janda s výzvou pomoci pardubickým dostihům.


MIROSLAV PETRÁŇ
Miroslav Petráň je architekt, bývalý politik, ale především pardubický patriot a koňař tělem i duší. V pozici předsedy představenstva Dostihového spolku působil v letech 2002 – 2011. Má velký podíl na založení mezinárodního seriálu dostihů Crystal Cup, který propojil prestižní evropská závodiště. Díky jeho kontaktům v zahraničí na pardubické závodiště přijížděli i účastníci zejména z britských ostrovů. Je mimo jiné architektem městské tribuny postavené v roce 1997.


JIŘÍ JANDA
Jiří Janda je trenérem dostihových koní a vítěz Československého derby. Byl iniciátorem založení Dostihového spolku, v letech 1993 – 1997 působil jako vůbec první ředitel této společnosti. Spolu se svými kolegy se zasloužil o zachovaní Velké pardubické v kritických 90. letech a zasadil se o proměnu dostihové dráhy s cílem zvýšit její úroveň a bezpečnost.


PODĚKOVÁNÍ ZA DLOUHODOBOU PODPORU DOSTIHOVÉHO SPORTU

JAROSLAV JELÍNEK
Jaroslav Jelínek je bývalým dlouholetým sekretářem České asociace steeplechase, členem Rady Jockey Clubu ČR, vede plemennou knihu huculského koně a je odborníkem v oboru chovu koní. Je také členem expertní skupiny Dostihového spolku a.s. Dostihy jsou jeho srdeční záležitostí…


JOSEF VÁŇA
Co říct o Josefu Váňovi? Je to prostě legenda. Osminásobný vítěz Velké pardubické jako jezdec, jedenáctinásobný vítěz Velké pardubické jako trenér. Jeho tréninkovou centrálou v Chyši na Karlovarsku prošly možná i stovky koní. Josef Váňa zastává také pozici předsedy České asociace steeplechase a je členem expertní skupiny Dostihového spolku a.s.


FRANCESCO KINSKY DAL BORGO
Hrabě Francesco Kinsky dal Borgo je potomkem šlechtického rodu Kinských a zejména hraběte Oktaviána Kinského. Právě on byl iniciátorem dostihů v českých zemí a jedním ze zakladatelů Velké pardubické. Pan Francesco Kinsky dal Borgo se hrdě k tomuto odkazu hlásí a sám Velkou pardubickou a pardubické dostihy významně podporuje.


JIŘÍ RAJMAN
Jiří Rajman zastával funkci veterináře na dostihové dráze neuvěřitelných třicet sedm let. K Velké pardubické byl přizván jako začínající veterinář už v roce 1956. Vystudoval reálné gymnázium v Novém Bydžově a nastoupil na Vysokou školu veterinární v Brně. V rámci praxe se dostal do Vojenské veterinární nemocnice v Pardubicích, kam po studiích nastoupil a kde strávil většinu svého profesního života. Za svými pacienty vyjížděl i do terénu, v jeho péči byla například i vítězové Velké pardubické Mocná, Valencio, Sagar, Festival, Železník a mnoho dalších.


MAREK SVAČINA
Bez hlasu Marka Svačiny si dnes už asi ani neumíme dostihy představit. Začínal při studiu vysoké školy jako hlasatel na českých závodištích, jako televizní komentátor se poprvé objevil v roce 1991 v pražské Chuchli. Od roku 1992 pravidelně komentuje Velkou pardubickou, letos by to tedy měl být již jeho 32. ročník Velké pardubické v pořadí.


PETR MĚSTKA
Tak jako je hlas Marka Svačiny neodmyslitelně spjatý s televizními přenosy, hlas Petra Městky patří k pardubickému závodišti. A nejenom k němu. Začínal v roce 1991 při komentování klusáckého dostihu v Praze, od roku 1992 byl druhým hlasatelem při Velké pardubické – divákům přibližoval startovní listiny, výroky dostihové komise, četl reklamní hlášení. Svou první Velkou pardubickou komentoval v roce 1995, je tedy jen o tři roky služebně mladší než jeho spolužák z gymnázia Marek Svačina.


PODĚKOVÁNÍ ZA MEDIALIZACI A OSVĚTU DOSTIHOVÉHO SPORTU

MARTIN ŠABATA – IN MEMORIAM
Martin Šabata byl nadšeným historikem s obrovským entuziasmem provázel po pardubickém závodišti při komentovaných prohlídkách, jeho znalosti a střípky ze zákulisí bavily nejen je, ale také diváky České televize. Na závodiště přišel už jako malý kluk díky svému otci Vladimíru Šabatovi, který byl osobním přítelem vítěze Velké pardubické majora Miloše Svobody a který díky svým jazykovým znalostem tlumočil zahraničním účastníkům Velké pardubické. Martin Šabata se tak od dětství setkával s výjimečnými lidmi a s legendami dostihového sportu a pronikal do historie a zákulisí Velké pardubické. Jeho znalosti byly neobyčejné, stejně jako on sám. Odešel nečekaně a náhle v červenci roku 2021. Jeho jméno dnes nese paddock, který byl jedním z míst, kterému věnoval svou péči.


MARTIN CÁP
Martin Cáp je novinář se slabostí pro koně a dostihy, ale tak o sobě mluví on sám. Vystudoval žurnalistiku a mediální studia na Karlově univerzitě v Praze, působil jako šéfeditor zpravodajských serverů a spolupracoval s několika televizemi. Moderuje a příležitostně komentuje dostihy, a především o nich píše – v současné době především pro server jezdci.cz a Equitv. A nejen to, je autorem několika knih z dostihového prostředí. Dostihový spolek jej přizval do své expertní skupiny.


MILOSLAV NEHYBA
Miloslav Nehyba je bezpochyby jeden z největších znalců historie Velké pardubické. Je autorem několika knih o Velké pardubické, zatím posledním titulem jsou Velké sedmičky Velké pardubické vydané v roce 2021. Miloslav Nehyba díky svým encyklopedickým znalostem dostihové historie i obrovského osobnímu archivu fotografií je zdrojem nikdy nekončícího vyprávění o našem největším dostihu.


VLASTIMIL WEINER
Vlastimil Weiner je už od roku 1992 redaktorem České televize, pracoval také jako redaktor v denících a v Československém, resp. České rozhlase a spolupracoval i se zahraničními médií zejména v Německu. Jeho tvář je mimo jiné spjata s televizními přenosy z pardubického závodiště, vždyť dostihy a koně jsou jeho celoživotním koníčkem.


ZVLÁŠTNÍ PODĚKOVÁNÍ ŘEDITELE DOSTIHOVÉHO SPOLKU A.S.

PAVEL NERAD
Pavel Nerad je externím spolupracovníkem Dostihového spolku a.s. Je zaměstnancem Městské policie Pardubice a svůj volný čas tráví na závodišti – už od roku 1996 neúnavně a stále dokola upravuje překážky a živé ploty. Těch je na pardubickém závodišti téměř pět kilometrů!


 

bonus veren siteler