Dusigrosz a Peintre Elusif poprvé zamíří do pardubického krosu

Devátý a poslední letošní dostihový den přivítají v sobotu Pardubice. Na programu je sedmička dostihů, přičemž nejkvalitnější konkurence se sejde na startu Ceny města Pardubic. V ní si pardubickou cross country poprvé vyzkouší dvojice koní, která dosud sbírala úspěchy v jiných disciplínách.

Svěřenec Pavla Tůmy Peintre Elusif patří k našim nejlepším klasickým steeplerům. Ovládl totiž poslední dvě edice Velké mostecké steeplechase a pochlubit se může také řadou jedničkových umístění. Kros už si dvakrát vyzkoušel, ale na jiných drahách. V červencovém memoriálu Evy Palyzové si příliš nechal utéct Aenease, takže jeho závěr stačil jen na druhé místo. Zato na loňské derby mítinku v Hamburku se prosadil naplno. Úspěšně se vyrovnal i s tamní specialitou, kterou je přeplavání potoka. Do jeho sedla se vyhoupne jako obvykle Jan Faltejsek. Ten bude v Pardubicích v akci hned šestkrát a pokusí se zdramatizovat souboj o titul překážkového šampióna, v němž zaostává za Marcelem Novákem o dvě vítězství.

Vůbec poprvé si cross country vyzkouší Dusigrosz (Kratochvíl). Ten se před necelými třemi lety stěhoval do tréninku Josefa Váni jako vítěz polského St Legeru a brzy ukázal překážkový talent, když jako čtyřletý ovládl v Meranu siepi kategorie Gr.2. Poté často mířil do Francie, ale poslední starty absolvoval v meranských steeplechase. Do sezóny vstoupil teprve v srpnu, kdy nad jeho síly byli pouze L’Estran a Al Bustan, kteří jsou zapsáni na listině vítězů Gran Premia Merana. Jeho letošní edici absolvoval také Dusigrosz, ale na třetím skoku před cílem udělal chybu a ztratil jezdce. V té chvíli se pohyboval na sedmém místě, což vzhledem k nabité konkurenci nebylo špatné.

Trojice koní se bude snažit složit reparát za mítink Velké pardubické. Tamas (Bartoš) a Decorus (Liška) se představili v Ceně Vltavy, ale skončili po chybách na Hadím příkopu. Lepší šance by měl mít z této dvojice Tamas, který na jaře skončil třetí v Prvomájové steeplechase. New Finch (Myška) se před dvěma týdny zúčastnil handicapu, v němž dlouho udával tempo, ale u jednoho z točných bodů ztratil jezdce Pavla Složila.

Mnoho zkušeností nemá šestiletý Zataro (Novák), kterého čeká letos první a celkově teprve pátý start. Před rokem ale v Pardubicích zvítězil, když si připsal cenný skalp Mazhilise. Navíc je synem Ztracené Naděje. Ta dala řadu úspěšných překážkářů včetně Zugora nebo Zulejky.

Na Zatara před rokem nestačil ani stále nezvítězivší Lambrozini (Odložil), který letos sbíral umístění na menších drahách. Osmičlennou sestavu doplňuje Hubal (Kubík). Ten je v Pardubicích nováčkem a jediný letošní start absolvoval v květnu ve Wroclawi, kde spadl už na druhém skoku.

Zajímavá jména nalezneme i v rámcových dostizích. Překážkovou premiéru totiž absolvují nejlepší loňský dvouletek King Archie (Faltejsek) nebo dlouholetý člen naší mílařské špičky Father Frost (Kratochvíl). Gontchar (Vyhnálek) před třemi lety dokonce ovládl České derby a po dvou nepřesvědčivých startech nad proutěnkami si poprvé vyzkouší kros. Sledovaný bude také comeback Usockema (Bartoš), který patřil k našim nejlepším specialistům na krátké krosy, ale přes dva roky nevyběhl.

doprovodného programu zasluhují pozornost především dva dostihy Pony Ligy. Celoroční seriál dostihů poníků totiž dospěl ke své jednadvacáté a zároveň poslední zastávce. Situace na čele průběžného pořadí je přitom mimořádně vyrovnaná. Stejný počet bodů totiž aktuálně mají dvě jezdkyně. Konkrétně Lea Petrlíková, která v sobotním prvním oddělení povede Čejní, a Anna Lebdušková, která ve druhém oddělení bude v sedle Larryho Strakáče. Vyrovnat jejich bodový zisk může také průběžně třetí Jesika Kissová. Mladým talentům můžete fandit po odběhnutí druhého dostihu.


Pětinásobný vítěz Velké pardubické Jan Faltejsek se pokusí zaútočit na vítězství v šampionátu jezdců 2019

Nováčkem v pardubických krosech bude Peintre Elusif