Historie závodů všestrannosti se na závodišti píše už téměř čtvrt století

Všestrannost patří k nejnáročnějším jezdeckým disciplínám, vychází z původních potřeb armády testovat všestrannou užitečnost koní. V olympijský sport se proměnila na počátku 20. století a na těchto hrách se objevuje dodnes. Populárním sportem je i v České republice, potažmo v Pardubicích. Na zdejším závodišti se letošní první závody uskuteční ve dnech 14. – 16. července, jejich tradice je tady ale dlouhá už téměř čtvrt století.

Když bylo na přelomu století na pardubickém dostihovém závodišti vybudováno nové kolbiště, začaly se tu konat nejprve skokové soutěže – parkury. Záhy se připojila i všestrannost a závody koňských spřežení. V roce 2000 se tu uskutečnilo premiérové kolo seriálu Zlatá podkova, která se v naší zemi jezdí už od roku 1966. Od té doby, až na dvě výjimky, se tyto závody v Pardubicích pořádají pravidelně.

V roce 2003 zdejší závodiště hostilo Mistrovství Evropy juniorů ve všestrannosti, kterého se účastnil historicky nejvyšší počet zemí. O další tři roky později se na evropském šampionátu sešli i mladí jezdci. Byl to stejný rok, kdy Dostihový spolek pořídil nové parkurové překážky a především rok, kdy bylo vybudováno pískové kolbiště. V roce 2015 se tu konalo Mistrovství České republiky družstev ve všestrannosti a o rok později přišlo další prvenství – poprvé v historii se uskutečnilo mistrovství republiky, ve kterém se v jeden čas a na jednom místě potkaly všechny soutěžní kategorie této disciplíny. Tratě měl na starosti uznávaný polský stavitel Marcin Konarski, sbor rozhodčích měl mezinárodní složení. Záštitu nad závody tehdy převzal ministr obrany Martin Stropnický. V tomto modelu se Mistrovství České republiky konalo až do roku 2018. Od roku 2019 závodiště pořádalo seriál závodů Military Tour Pardubice, které ale vzápětí ovlivnila covidová pandemie.

LETNÍ VŠESTRANNOST 2023

Letošní první závody všestrannosti se konají už koncem tohoto týdne. Kombinace drezury, parkurů a terénních krosů je na programu ve dnech 14. – 16. července. Pořadatelé vypsali celkem deset soutěží od nejnáročnější kategorie „dvě hvězdy“ až po závody dětí na ponících. Zúčastní se ho na dvě stě soutěžních dvojic jezdec – kůň, a to nejen z České republiky, ale také z Rakouska. Vstup pro diváky je po všechny tři dny soutěží zdarma.