Hrdina Velké pardubické Talent vstupuje do sezóny

Další pokračování pardubické sezóny má dvě části. Dostihům totiž bude patřit už páteční podvečer, během něhož se odběhne čtveřice rovin a dvojice proutěnek. To hlavní každopádně přijde na řadu tradičně v sobotu, kdy nejenže pokračuje seriál kvalifikačních dostihů na Velkou pardubickou, ale odběhnou se také jedničky pro klasické steeplery a specialisty na krátké krosy.

Největší pozornost se bude soustředit na Cenu města Pardubic – II. kvalifikaci na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou – Memoriál Mjr. M. Svobody,která se odběhne na úplný závěr sobotního programu. Na jejím startu bude i hrdina loňské Velké pardubické Talent, jehož čeká letošní premiéra. Forma svěřence Hany Kabelkové sice v posledních letech gradovala na podzim, nicméně v minulosti už dva kvalifikační dostihy vyhrál. Druhý z těchto triumfů získal v roce 2019, kdy ho vedl žokej Marcel Novák. Ten se od té doby do jeho sedla nevyhoupl, ovšem tentokrát znovu spojí síly, když jezdecký partner Talenta z Velké pardubické Pavel Složil bude v akci v italském Meranu.

Vítězstvím z Velké pardubické i její kvalifikace se může pochlubit rovněž Theophilos. Od životního úspěchu svěřence Josefa Váni uplynou v říjnu tři roky a své kvalifikační, a zároveň doposud poslední vítězství získal v následující sezóně. Před měsícem mu ovšem chyběl pouhý nos, aby přidal další. Až cílová fotografie totiž odhalila, že ho před cílovým mezníkem těsně předstihl finišující Del Rey. Také Theophilos se musí obejít bez svého tradičního jezdce, protože Josef Bartoš je po pádu z Merana na marodce. Nahradí ho Marek Stromský, s nímž už letos skončil druhý v lysolabské Prvomájové steeplechase.

Dalším velkým jménem je v sedmičlenném poli Northerly Wind (ž. Faltejsek). Svěřenec Pavla Tůmy sbíral úspěchy v klasických steeplechase, když se může pochlubit i druhým a třetím místem z italského překážkového vrcholu, tedy Gran Premia Merana. Při květnové premiéře v pardubickém krosu sice nesplnil roli favorita, ale tentokrát ho čeká o více jak dva kilometry delší distance. S ní nemá zkušenosti ani Radkem Holčákem připravovaná Dajuka (ž. Matuský), která předloni vyhrála „sprinterský“ Poplerův memoriál. V posledních startech ovšem ukázala, že minimálně 4500 metrů pro ní není problémem.

Dalšími nováčky v pardubických kvalifikacích jsou Zataro (ž. Myška) a Sacamiro (ž. Odložil), kteří loňskou sezónu uzavřeli druhým, respektive čtvrtým místem v Ceně Labe. Roli outsidera se nevyhne Beau Rochelais (Čmiel), přestože už dvakrát startoval ve Velké pardubické. Do cíle se v ní ale ani jednou nedostal, byť posledně doplatil na kolizi s volným koněm na Malých zahrádkách.

Vrcholem první poloviny sezóny pro specialisty na klasické steeplechase je Zlatý pohár Pardubického závodiště. V něm už nejeden úspěch slavila stáj Dr. Charvát, jejíž reprezentanti mohou znovu hrát prim. Favoritem dostihu je totiž svěřenec Pavla Tůmy Dominique (ž. Faltejsek), který se může pochlubit i Gr.1 vítězstvím z Itálie. Jeho stájovým, ale nikoliv tréninkovým kolegou je nestárnoucí Aztek (ž. Stromský). Jedenáctiletý svěřenec Tomáše Váni sice zkraje května v polské Wroclawi s Dominiquem prohrál, ale o pár týdnů později tam zaznamenal už devatenácté kariérní vítězství. V roli obhájce vítězství půjde na start Josefem Váňou připravovaný Dusigrosz (Kocman), od něhož se v posledních startech čekalo trochu více.

Specialistům na krátké krosy je vyhrazena Cena společnosti Tipsport – Červnová cross country Válečníka. V ní se znovu utká čtveřice koní, která v podobném dostihu obsadila před čtyřmi týdny první čtyři místa. Tehdy zvítězil letos zlepšený Lianel (Kocman), na jehož koncovku nenašli odpověď desetiletí matadoři Lad In (ž. Novák) a Chrystal Cross (ž. Myška). Velkým soupeřem pro ně tentokrát bude Chelmsford (ž. Stromský), který sice preferuje delší distance, ovšem platí za jeden z největších krosových talentů. Na tom nic nezměnila ani jeho první krosová porážka z Úvodní cross country Koroka, v níž ho porazil další rovněž šestiletý Night Moon (ž. Faltejsek). Ten bude v sobotu rovněž v akci, když bude krosovou neporazitelnost hájit ve dvojkové Ceně společnosti Explosia a.s.

Pardubické dostihy – pátek 17. června

Krátce zmiňme také páteční vrchol, kterým je Cena města Pardubic. Její kurz povede přes proutěné překážky a v roli největšího favorita pravděpodobně odskočí Edinson (ž. Velek). Ten absolvuje premiéru pod trenérem Josefem Váňou, když více jak rok nestartoval. Před pauzou ale ukazoval vysokou třídu ve Francii i v Itálii, kde dokázal porazit i výše zmíněného Night Moona. Nyní se mu sice postaví jen pětice soupeřů, ale tři z nich v posledním startu zvítězili, byť se tak stalo v menších dostizích. 

Dodejme, že v pátek je první dostih plánován na 16:00, zatímco v sobotu odstartuje ve 14:00. Kdo se na závodiště nedostane osobně, může vše podstatné sledovat prostřednictvím přímých přenosů na programu ČT sport. Aby se to nepletlo, začátek obou přímých přenosů je plánován na 17:05.