Jan Faltejsek: Je to jako když jedete v autě. Snažím se jet tam, kde mám místo

Těmito slovy komentoval podjetí žokeje Jaroslava Myšky v nedělním dostihu žokej Jan Faltejsek. V tu chvíli byl v sedle Gatsbyho – jedné z hvězd stáje dr. Charvát.

Bývalý prezident Jockey clubu Jiří Charvát má u trenéra Pavla Tůmy zaparkováno hned několik luxusních čtyřnohých „mašin“. „Pětiletý ryzák Gatsby je zatím takovým Superbem,“ říká s nadsázkou jeho stálý žokej Jan Faltejsek. Tam ale Gatsbyho potenciál nekončí. Založeno má na to postoupit mezi luxusnější značky. „Zatím dělá všechno správně. Takže z něj za chvilku, co se týká Pardubic, může být Ferrari. Ale potřebuje na to čas,“ potvrzuje jeho dvorní „řidič“ Faltejsek.

To o rok starší Night Moon už by znak s černým vzpínajícím se koněm podle Faltejska nosit mohl. „Běhal grupové dostihy v Itálii, to už je Ferrari, jen se potřebuje naučit Pardubice, tolik je zažité nemá. Šel tu myslím teď podruhé.“

Northerly Wind sem taky patří. Ten si však potřebuje projet rallye, jaké je typické pro pardubický hipodrom. „To je jedno, jestli je to Ferrari, nebo Mercedes. Jsou to dobří koně, stejně jako tyhle značky. A až si zažijí tuhle dráhu a naučí se to tady, tak mám já jako žokej usnadněnou práci. Ze tří koní mi Northerly Wind dělal největší skokanské chyby. Poprvé potkal drop, Velký vodní příkop, lekl se a vypadl z rytmu a musel se do toho znovu dostávat. To jsou zkušenosti, které tady s každým cvalovým skokem najíždíme,“ uzavírá Jan Faltejsek.