Jaroslav Myška: Uteklo nám vítězství, ale tak to prostě chodí

S nadějným Evženem bojovali o vítězství ve 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Uteklo jim jen o kousek, když je v samém závěru téměř sedm kilometrů dlouhého dostihu udolal Talent. Pro sedmiletého hnědáka stáje Englicovi – Kulhánovi to byl debut v legendárním dostihu, a tak možná prvotní zklamání nakonec vystřídala spokojenost. S Evženem manželé Myškovi postupovali v rámci přípravy na Velkou pardubickou krok po kroku. V rámci dostihů v den Velké pardubické postupně vyhráli Cenu ČASCH, Cenu Vltavy a vloni Cenu Labe. Z patnácti startů ve své kariéře získal Evžen devět vítězství, nad překážkami poprvé zvítězil při svém debutu v roce 2018.

Jardo, jak hodnotíš výkon Evžena?
Uteklo nám vítězství, ale to je sport. Prostě to tak chodí. Zkrátka vyhrál zkušenější. Ale my máme taky dobrého koně, takže se do budoucnosti máme na co těšit.

Poprvé se skákalo přes upravený Taxis, na kterém byla zmírněná doskoková hrana…
S klukama jsme to probírali po dostihu. Dívali jsme se u televize na záznam ve zpomaleném záběru. Pár koní by tam před úpravou možná leželo, ale je moc dobře, že se nikomu nic nestalo. Spadl tam Marcel (pozn. Marcel Novák s koněm Player), ale asi to nebylo z jeho strany dobře najetý. Co se stalo v případě Kaiserwalzera nevím, to jsem moc neviděl. Ale jinak to dopadlo velmi dobře.

Ty jsi ale nejel jen Velkou pardubickou, ale i rámcové dostihy. Jak hodnotíš ty?
U koní, kteří doběhli, bylo všechno v pohodě. Vybrali jsme si ale i nějakou tu smůlu s Bridgeurem a pak když jsme s Popinjayem uklouzli před velkou vodou. Řekli jsme si pak s klukama co a jak a na vodu už jezdili víc opatrně. Víc jsme si to najeli, takže tam nějaký posun dopředu byl. Když budou všichni respektovat a dodržovat to, co si domluvíme, nemusí být problémy. Správce dráhy si pak nebude muset lámat hlavu, protože dráhu měl skvěle nachystanou a nebylo mu tam co vytknout. Za mě to byl hezký dostihový den. Všechno fungovalo, příjemná byla kulisa v podobě diváků, počasí taky přálo. Samozřejmě mě mrzí nějaké průšvihy s koníky a je velká škoda, že se někteří kluci potloukli – třeba Honza Odložil a pak Pepča Bartoš. Snad se dají brzo do kupy. Zbytek byly jen takové malé bolístky.

V Ceně Labe byla francouzská klisna, na startovních listinách se objevují jména francouzských jezdců a ve Velké pardubické byl velmi dobrý irský jezdec Mullins. Svědčí to o nějakém zájmu za hranicemi naší republiky?
Účast cizinců mě těší. Je příjemný, když člověk vidí, že mají zájem, že jsou na to zvědaví, těší se a taky si to užijí. Je vidět, že se o těchto dostizích ví i v zahraničí. Je to zřejmě spojené i s tím, že francouzský trenér Macaire poslal kobylu do Ceny Labe. Třeba by teď cizinci mohli jezdit častěji.