Josef Váňa o kvalifikaci: Byla to malá Velká pardubická

Trenér Josef Váňa už připravil šest vítězů úvodní kvalifikace pro Velkou pardubickou. Tím šestým byl No Time To Lose, který pod žokejem Ondřejem Velkem ovládl první kvalifikaci na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Dostih hodnotil po skončení dekorovacího ceremoniálu s komentátorem dostihového dne Petrem Městkou.

Věděl jsem to už před dostihy a se mnou každý, kdo tomu rozumí, že tahle kvalifikace je taková malá Velká pardubická na jaře. Kromě loňského vítěze tady byli téměř všichni, kteří v České republice můžou ve Velké pardubické startovat. Už od začátku bylo jisté, že to bude dostih jako řemen. Chvílemi jsem si říkal, že na tu těžkou půdu je to rychlejší, než by se v takových podmínkách mělo jet. Ale kluci jsou zkušení a zvládli to úplně perfektně. A No Time To Lose po neúspěchu v loňské Velké pardubické dokázal, že když mu naprší pod nohy, je prakticky neporazitelný.

Závěr kvalifikace právě evokoval Velkou pardubickou, ve které se všichni málem utopili v hluboké půdě. No Time To Lose v ní také vyhrál vlastně až úplným závěrem jako dnes. Bude počasí a půda hrát roli při rozhodování o účasti ve Velké pardubické?

Velká pardubická je Velká pardubická. Tam se na žádné počasí a půdu nehledí. Pokud se kůň kvalifikuje, tak většinou Velkou pardubickou běží. Věřím, že k nám bude Pan Bůh příznivý a že na podzim bude také měkká půda.

Další kvalifikace v létě se většinou běhají na tvrdším povrchu. Předpokládám, že tam budete chtít No Time To Lose asi pošetřit…

Moc toho teď už nenatrénujete, když jsou další dostihy až na konci prázdnin a na začátku září. Nemá cenu se teď o nějaké přípravě bavit. Koně si teď zaslouží pustit na měsíc do výběhu a nechat odpočinout. Hlavně aby zůstali zdraví. Pak se můžou začít připravovat na další start.

Druhá kvalifikace ale bude už za měsíc. Dá se tedy předpokládat, že nebude obsazena tak kvalitně jako tato první, kde běžela prakticky kompletní tuzemská špička?

Nemyslím si, že by znovu běželi koně, kteří startovali dneska. Proč, když šli dokola a mají kvalifikaci. Každý trenér teď bude spíš přemýšlet a plánovat tak, aby je nechal proběhnout na podzim před Velkou pardubickou.