Jubilejní ročník výstavy Koně v akci přilákal především rodiny

Druhý zářijový víkend na dostihovém závodišti patřil výstavě Koně v akci. Jubilejní 25. ročník připomněl historii výstavy a nabídl návštěvníkům dvoudenní a nabitý program plný koní i soutěží. Společně s nedělními Dožínkami přilákal na závodiště zejména rodiny s dětmi různého věku. V areálu se během celého víkendu pohybovalo téměř 7 000 lidí.

Slunečné a teplé počasí provázelo program po celý víkend. Účastníci výstavy a chovatelských výstav ovšem na závodiště z velké části přijeli už v pátek, protože sobotní program začínal v ranních hodinách. Nejvyšší podíl na počtu koní, kterých se sešlo na dvě stě padesát, měl Svaz chovatelů chladnokrevných koní, ale také Český svaz chovatelů velšských koní. Pro ně se národní výstava s mezinárodní účastí stala díky zájmu chovatelů jednou z největších akcí sezóny.

„Výstavy se zúčastnilo přes 100 koní. Pan posuzovatel John Llewellyn-James byl velice spokojený s dobrou kvalitou předvedených koní,“ tlumočil dojmy pořadatel výstavy Ondřej BláhaSupreme Championem výstavy se stala klisna sekce A Trawel Amy (chovatel a majitel Hřebčín Trawel manželů Blažkových). Vícešampionem celého dne se stalo krásné letošní hříbě WPBR Vazan Wild Bellami (chovatel hřebčín Vazan, majitel Barbora Číhalová).

Početný zástup měli také účastníci Mistrovství České republiky v mountain trailu. Jejich sobotní program se dokonce protáhl až do tmy. V rámci doprovodného programu početnou skupinu závodníků i diváků přilákaly závody v hobby horsingu, ale také kvalifikace na Mistrovství České republiky 2024 v králičím hopu. Podobnost s parkurovým skákáním zaujala i „koňáky“.

Tradiční součástí programu je soutěž v orbě koňmi O ruchadlo bratranců Veverkových, kterou stejně jako v minulých letech podpořila obec Rybitví. Soutěž se konala už po dvacáté a trofej v kategorii klasického pluhu získal Josef Hradec z Dolního Jelení s dvojspřežím českých noriků Spartakusem a Radegastem. Přerušil tak šňůru osmi vítězství v řadě Oskara Sněhoty, který se letos umístil na třetím místě. V kategorii otočného pluhu zvítězil nováček soutěže Vojtěch Tomek s klisnami českého a muráňského norika.  

V Mistrovství České republiky v těžkém tahu nejvyšší váhu utáhl Olzer vedený svým kočím Robertem Bambuchem. V přepočtu tažené váhy na hmotnost koně zvítězil Arkas s Jaroslavem Marvanem. V lesíku se konal národní šampionát v ovladatelnosti s kládou. Soutěž vycházející z dovedností při práci v lese prověřila sedmnáct závodníků včetně jedné ženy. Závodí se v rychlosti i v přesnosti při zvládání různých překážek a úkolů. Jako jediný bez trestných bodů trať absolvoval René Ambrož s Bonetou a stal se tak mistrem republiky.

Sobotní odpolední program patřil „koňské show“, tedy sérií vystoupení. Vrcholem byla příběhová show Geronimo zpracovaná skupinou Haralados Stunt Brother, která vystupuje nejen v České republice, ale také v zahraničí a podílí se na natáčení filmů třeba i v hollywoodské produkci. Diváci mohli vidět také prvky drezury, ukázku všestrannosti nebo představení v úchvatných kostýmech královny ohně či španělských tanečnic. Program připomněl také výročí plochodrážní Zlaté přilby, která se na pardubickém dostihovém oválu jezdila až do roku 1963.

V neděli se slavily především Dožínky. Dožínkový věnec si v Pardubicích přezval také ministr zemědělství Miroslav Výborný. K pokračujícímu sobotnímu „koňskému“ programu se přidaly třeba i první vozatajské závody dětí do 15 let nebo premiérový ročník soutěže středních škol v orbě.

„Na přípravě programu se podílela celá řada lidí, svazů či spolků. Velmi nás těší zájem v koňské komunitě, tedy zájem chovatelů, vystavovatelů, závodníků i účinkujících. Všem patří naše velké poděkování,“ vzkazuje ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.

Výstava Koně v akci patří do skupiny akcí zařazených do projektu Pardubičtí tahouni.