Koňská štafeta: Do jedné z posledních etap vybíhá žokej Jan Faltejsek

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou osobnosti dostihového světa. Mají za úkol odpovědět na čtyři otázky a vybrat si kolegu, kterého se zeptají na co budou chtít.

Dalšího respondenta koňské štafety asi není třeba představovat. Jeho úspěchy na dostihové dráze, včetně pěti vítězství ve Velké pardubické, mluví sami za sebe. Odpovídat bude JAN FALTEJSEK.

Chtěl bych otázky zase vrátit do dostihového světa, proto jsem si vybral Honzu. Velice si ho vážím a jsem rád, že můžeme být přátelé,“ vysvětluje svou volbu dnešní tazatel, správce pardubické dostihové dráhy Václav Žižka.

Kteří lidé stáli u počátku tvé kariéry? Nebo které náhody tě nasměrovaly k dostihům?
Táta mě vedl ke koním už od mala, i když si zřejmě představoval, že je budu mít spíš jak hobby. Do Koles, kde tehdy trénoval pan Čermák a začínali tam Myšák, Köhl, Havelka, Dušek …, to bylo kousek. Tak to nějak vyplynulo.

Viděl jsi spoustu závodišť v zahraničí. Snesou Pardubice srovnání s ostatními závodišti v Evropě?
O tom bez debat. Vždy je na čem pracovat, ale myslím že pod tvým vedením jde dráha správným směrem. Za úvahu by možná stálo zázemí stájí, ale dráha je vždy priorita.

Z bývalých sportovců se občas stávají komentátoři nebo odborní poradci. Uměl bys představit si sám sebe jako dostihového komentátora?
Určitě ne. Sám se mám ještě dost co učit a dnes je poradců spoustu. Komentovat je zase jiný kumšt – já bych byl u jedničky, kdežto koně dávno v cíli 😁

Život žokeje je obtížný, jak relaxuješ? Máš čas třeba na jiné sporty nebo koníčky?
Musím říct, že času nazbyt se moc nedostává. Teď přibydou fajn starosti se synkem, co začíná chodit, tak budu muset pořídit laso 😁 To bude teď asi největší relaxace, i když náročná 😁

Mluvíš několika cizími jazyky – je nějaká řeč, kterou by ses chtěl ještě naučit?
Možná se v prvé řadě konečně naučit mluvit česky a pak postupem casu zlepšit ty další 😁😁😁

Ve stáji mu říkají „náš vysmátý Ládík“. Bývalý dostihový jezdec – dnes ošetřovatel, pracovní jezdec a podkovář ve stáji v Osvinově, bude náš další běžec na trati. A protože mu své otázky položil Jan Faltejsek, určitě to bude zábava. Tak příště 😉