Koňská štafeta: Jel by i na oslovi, říká se o dalším běžci na trati Václavu Janáčkovi

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou osobnosti dostihového světa. Mají za úkol odpovědět na otázky a vybrat si kolegu, kterého se zeptají na co budou chtít.

„Nominoval bych svého kamaráda „Pinďu“ Vaška Janáčka, který jezdí všude, kde to jen jde. Dle mého názoru by jel i na oslovi, když by za to byl vyhlášený šampion, a účastnil se nějakého Derby někde v tramtárii,“ říká minulý respondent Tomáš Lukášek a VÁCLAV JANÁČEK hned reaguje: „Děkuji za nominaci, kamaráde. Bohužel jsem nenarazil na zlatého Alaha akbara!, tak holt musím makat celej rok a jezdit kde se dá, abych si vydělal na to rybaření, no … a že mi občas do kapsy spadne nějakej ten šampionát, to už je ta třešnička na dortu 🙂

Jezdil jsi opravdu na spoustě závodištích ve spoustě zemích, které je pro tebe největší srdcovkou, které se ti líbilo nejvíc a na které bys už raději nikdy nejel?
Srdcovku asi žádnou nemám. Mám rád závodiště, kde jsou tribuny blízko dráhy a je zaplněný dům. To mi třeba chybělo v Dubaji nebo v Paříži… Třeba dřív v Pardubicích, když se tam běhal ještě St.Leger a jine velké dostihy den před Velkou pardubickou, to bylo fajn a mělo to úroveň. Benešov byl fajn, ale bylo to přesně to závodiště, kde se ti v každém oblouku svíral zadek a čekal jsi ránu.

Máš vyhraných přes 1000 dostihů a vím že trochu sleduješ statistiky, plánuješ – pokud to půjde – stát se tím „českým“ žokejem s nejvíce vyhranými dostihy, anebo tě to nenapadlo a nezajímá tě to?
Jako vím o tom, že to číslo je někde kolem 1800!? Abych se k tomu číslu dostal, budu potřebovat ještě pár let. Ale v této době ani nevíme, jak to s dostihy bude, kde a jak budou fungovat. Takže se k tomu neupínám. Chci dělat tenhle sport dokud mě to bude bavit a naplňovat. A největší roli na tom bude mít zdraví, bez toho to nejde dělat už vůbec!

Jezdil jsi Arc a kde co, ale co za dostih bys chtěl jet na šancovém koni?
Ve střední Evropě asi Velkou varšavskou a ve světě Breeders Cup TURF nebo Melbourne Cup.

Každý ví, že jsi i vášnivý rybář jako já. Co bysi chtěl chytit za rybu? Je to sumec 2,5m plus, anebo máš i nějakou jinou cílovou rybu?
Tak přesně jak říkáš. Ten sumec 2,5m plus bude jedna ze srdcovek a doufám, až ho jednou dostanu, že budeš u toho Ty, Veleček, Metud a Matony. Abych viděl váš kyselej obličej. A hlavně sám bych ho nezved. Jinak můj sen je asi vytáhnout Arapaimu. Normálně se vyskytuje v Amazonce, ale já se na ni chystám do Thajska. Tak snad jednou…

foto: Bohumil Křižan