Koňská štafeta: Na trať vybíhá včelař Martin Srnec

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou osobnosti dostihového světa. Mají za úkol odpovědět na čtyři otázky a vybrat si kolegu, kterého se zeptají na co budou chtít.

Minulý respondent Lukáš Vítek si pro další etapu štafety vybral rovinového jezdce (a včelaře) MARTINA SRNCE, který působí převážně v Polsku. „Známe se již přes dvacet let, potkávali jsme se v Čechách i v zahraničí a jsme kamarádi i mimo dostihový sport,“ říká Lukáš.

Jaký impuls (jestli takový existuje) by musel přijít, abys začal zase jezdit na českých drahách, kde je dlouhodobý nedostatek dostihových jezdců?
Impulz by musel přijít od nějakého majitele nebo trenéra z Čech. Absolutně se nebráním spolupracovat s kýmkoli, kdo bude mít zájem. V Polsku jsem více méně na volné noze, i když nějaké vazby už jsem si samozřejmě vytvořil. Obecně se nebráním jezdit v Čechách, je to spíš o poptávce místního trhu.

Na jakém nejtřídovějším koni jsi seděl v práci a na jakém v dostihu a důvod, proč toho koně za takovou klasu považuješ? (krom výsledků samozřejmě)
Ten seznam by byl dost bohatý a těžko ukázat prstem na jediného. Jako dvouletou jsem jezdil Enable, seděl jsem docela často na Golden Hornovi, to bude asi on. Vyhrál anglické derby a další významné dostihy. Velice dobrý kůň, který je nyní plemeníkem.

Na základě čeho se rozhoduješ v dostihu, jestli do puntíku dodržíš ordre, a nebo jestli je potřeba udělat něco jinak?
Záleží na okolnostech v dostihu. Ordre je jedna věc, když jde všechno podle plánu, často to ale tak není. Lidi, s nimiž spolupracuji, mi úplně pevné ordre nedávají, spíš to nechávají na mně, jak se dostih vyvine. Samozřejmě s tempovým koněm je dobré jet vepředu a ofenzivněji, zase s koněm, co má závěr, si počkat vzadu nebo ve středu pole. Trenéři mi většinou věří a nechávají to na mně.

Jaká byla letošní snůška medu od Tvých včel?
Snůška medu byla letos mizerná. Jako včelař jsem to letos příliš nezvládl. Většina mých včelstev je mladší a zatím je slabší. Doufám v lepší zítřky a dělám všechno proto, aby se snůška zlepšila.

Další díl ve čtvrtek 5. ledna 2023